Kako se lupi rajo - pok. skladi

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Sem mnenja, da se bo folk jokal ko bo šel v penzijo, ker mu bodo ti skladi zapravili do takrat večino vplačanega denarja.Tudi zaradi odnosa in politike države do naroda. Tudi nobene davčne stabilnosti država ne garantira. Tudi dohodnino na ta sredstva bodo do takrat konkretno nabili. Upravljalce pa itak zanima le provizija od tega denarja, boli njih če gre vse v maloro - ne prevzemajo nobene odgovornosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in Hanzi

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
Jaz že od prvega delovnega dne ne plačujem nobenemu stebru, zgolj iz prepričanja, da čez 30 let bodo vsaj večina spokali šila in kopita z mojim denarjem. Raje razmišljajte kam boste drugam vlagali. Magari če v dobi prišparaš za 30m2 garsonjero, jo rentaš, ko pa boš senilen in potreboval dom, jo boš pa v stroške vpisal.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Kolikor vem, velhajo zate pogoji, ki si jih podpisal ob vstopu v sklad, ali se motim?
Edina variabila bi torej bila davčna obdavčitev, za katero je res vprašanje, kaj bo čez x let.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
motis se, ker si pridruzujejo spremembo pogojev, tudi banke, ko kredite podpises... itd. Nič ni tako kot podpises..
glavni oabsurd je da ko je gospodarska rast imajo skladi -9%, to nikjer ne piše. pač riziko natega a ne.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Hm, tega nisem vedel.
Ampak to, da ima pokojninc -9% v ćasu rasti ni nateg ampak TVEGANJE PRI VLAGANJU V VREDNOSTNE PAPIRJE. Očitno ima sklad slabe upravljalce ali pa politiko vlaganja, ki morda dolgoročno prinese plus in bodo v času recesije vlekli pluse.
Če ti ni jasno vlaganje v VP in tveganje s tem, pač vlagaj v banko in boš mirno spal, ne pa trosil neumnosti okrog.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Hm, tega nisem vedel.
Ampak to, da ima pokojninc -9% v ćasu rasti ni nateg ampak TVEGANJE PRI VLAGANJU V VREDNOSTNE PAPIRJE. Očitno ima sklad slabe upravljalce ali pa politiko vlaganja, ki morda dolgoročno prinese plus in bodo v času recesije vlekli pluse.
Če ti ni jasno vlaganje v VP in tveganje s tem, pač vlagaj v banko in boš mirno spal, ne pa trosil neumnosti okrog.
Tu kar precej naivno pišeš. Upravljalec sklada precej spreminja politiko vlaganj. En čas nalaga v obveznice in manj rizične investicije, potem se enkrat odloči malo več vložiti v zelo rizične investicije. Vse skupaj je eno navadno igranje na srečo, se pa igrajo s tujim denarjem in od tega vlečejo provizijo. V glavnem nateg, sploh enih takih naših malih slovenskih ponudnikov, ki so na sceni par let.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Samo malo: ti imaš različne sklade in ne more sklad, ki je kao netvegan kar naenkrat vlagat v rizične naložbe. Zato pa imajo ponudniki več skladov in izbereš glede na potrebe in tveganost. A niso pokojninci še dodatno zakonsko omejeni pri vlaganjih?
Kar se mene tiče so sicer vsi skladi nateg, saj si upravljalci poberejo tri četrt donosa zase preko provizij. Rukneš v indeksne sklade in si dolgoročno konkretno na boljšem.

So pa ljudje, ki ne razumejo tveganja pri vlaganju v sklade po mojem mnenju bedaki in se jih lahko enači s “švicarji”, ki bi samo dobiček požrli sami, izgube pa socializirali. Smejim se jim.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.527
14.130
113
motis se, ker si pridruzujejo spremembo pogojev, tudi banke, ko kredite podpises... itd. Nič ni tako kot podpises..

Nekje ja, nekje ne, govorim za zavarovalnice seveda. Lepo razvidno ob oz. bolje rečeno pred podpisom pogodbe v pogojih ali so dojemljivi za spremembe v prihodnosti ali pač ne. Niti približno pa ne drži izjava, da se vsi pogoji pri vseh pogodbah lahko s časom spreminjajo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Enako pri kreditih. Spremembe pogojev ni kar tako. To je tudi sparkase zvedela, ko ni hotela upoštevati negativnega euriborja. Od takrat dalje so pa v pogodbah klavzule, koliko je lahko minimalna obrestna mera. Enako velja za FOM in se kaj...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
Samo malo: ti imaš različne sklade in ne more sklad, ki je kao netvegan kar naenkrat vlagat v rizične naložbe. Zato pa imajo ponudniki več skladov in izbereš glede na potrebe in tveganost. A niso pokojninci še dodatno zakonsko omejeni pri vlaganjih?
Kar se mene tiče so sicer vsi skladi nateg, saj si upravljalci poberejo tri četrt donosa zase preko provizij. Rukneš v indeksne sklade in si dolgoročno konkretno na boljšem.

So pa ljudje, ki ne razumejo tveganja pri vlaganju v sklade po mojem mnenju bedaki in se jih lahko enači s “švicarji”, ki bi samo dobiček požrli sami, izgube pa socializirali. Smejim se jim.

Glavni "donos" pokojninskih skladov 2. stebra je to, da vplačuješ iz bruto plače.
Ja vem, da bo izplačilo rente, ko/če bomo enkrat v penziji, tudi podvrženo dohodnini - samo v penziji bomo "verjetno" v nižjem dohodninskem razredu.
.
Sicer pa, kot si napisal:
Te družbe običajno ponujajo 3 različne tveganosti (si izmišljujem):
- nizko: 95% obveznice, 5% delnice (če si npr. nad 50 let lahko izbereš samo to verzijo, oz te prestavijo vanjo, ko dopolniš 50 let)
- srednjo: 50% obveznice, 50% delnice (za 35 do 50 let)
- višjo: 5% obveznice, 95% delnice (pod 35 let)

Tveganost portfelja si, glede na starost, lahko izbereš nižjo (30 letnik se lahko takoj odloči za "nizko tveganost"), obratno pa seveda ne gre.
.
Je bil pa nek računovodski "trik", da so nekateri skladi prejšnja leta vrednotili obveznice pot njihovi trenutni tržni ceni - z že vračunanimi vsemi bodočimi donosi/kuponi..
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
To glede bruto imaš prav, ampak vprašanje koliko boš dobil potem ven in če vseeno ni bolje vlagat kam drugam.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Cakte malo... Eni pisarite v casu konjukture pa to... Pa saj lani so zaradi božicnega padca bile glavne borze negativne na letni ravni, ZDA recimo - 7%...
Se pa je v januarju na brzino pobralo...