Kako "popraviti" luč, da bo zvčer manj svetila :)

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
Na hodniku imam novo led plafonjero s 1900 Lumni, v katero sem dodal mikrovalovni (radarski) senzor za vklop. Sedaj pa mi je žena predlagala, da bi ponoči bilo fino, če bi luč svetila s polovično svetilnostjo. Hkrati pa sem si še zadal, da bi bilo možno to luč krmiliti še na daljavo (Zigbee ali Wi-fi).

Torej, tukaj imam težavo, kaj dodati, da bo šlo noter v plafonjero (drugje ni prostora). Trenutno je noter kot rečeno 230 V mikrovalovni senzor in nanj vezan led driver iz 230V na XX (nič ne piše gor). Kaka ideja, kako se naj spravim k temu? Aja, stikalo (ki bi po moji logiki bil hkrati dimmer) za oddaljen vklop in mikrovalovni senzor bi morala delovati vzporedno, neodvisno drug od drugega.
Malo sem zakompliciral, ampak, zakaj ne :)
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.303
113
ne, zato ji moram dodati led dimmer
Če sama "luč" ne omogoča tega, ti dimmer ne pomaga, ker mora elektronika od luči tudi omogočati spremembo svetilnosti.
Če je neustrezna luč, ti ali ne bo sploh delal ko boš spreminjal svetilnost na dimmerju, ali pa ti bo utripala.

Preveri najprej pri proizvajalcu liči, če to omogoča in kot je rekel en pred mano, če boš vseno naročal dimmer za LED luči,
ga naroči preko spleta, da ga lahko vrneš, če ti ne bo delalo.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Jest mam luc - k je svetilnost in barva svetlobe odvisna od “tapkanja” stikala.. ce vklopim/ugasnem v roku par sekund se zamenja barva/svetilnost.. uporabna zadeva - pa luc sploh ni bila draga..
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
en bel servet okol napni...

ce das elastiko okolo, ga lahko snemas gor/dol
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
Hvala za domiselne rešitve, ampak moj namen je resen, pa ženine ideja mi je tudi všeč. Pa tudi pri Loxoni sem v praksi videl to finto in ni slaba. Glede led elektronike, seveda bi jo zamenjal s takšno, ki omogoča zatemnitev, hkrati pa bi morala omogočati funkcije pametnega stikala. To v bistvu iščem: pametno stikalo/dimmer za led trak.( v plafonjeri so v obliki trikotnika tri 15cm led trakovi)
 

Master_of_Disaster

Pripravnik
20. okt 2008
314
20
18
mcn razumeti moraš, da vsake LED luči na žalost ne moreš nadgraditi z dimmerjem, kot lahko to storiš pri navadni žarnici za žarilno nitko. Za uporabo dimmerja mora biti namreč LED luč prilagojena za tovrstno delovanje. Na embalaži luči je običajno navedeno, ali podpira dimmer ali ne. Običajno na embalaži najdeš prečrtan znak dimmer stikala, kar pomeni da ni primerna za zatemnilno stikalo. Seveda pa imaš tudi takšne, ki so prilagojene za zatemnitev, samo so temu primerno tudi dražje ...
Če je tvoja žarnica ali celotna platfonjera v primeru, da imaš nezamemljivo led žarnico primerna za zatemnitev, bo to vsekakor pisalo na embalaža, saj so tovrstne napravice kar nekaj dražje, zato to jasno navedejo na embalaži...
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.303
113
Preveri najprej ce obstoječe omogoca opcijo zatemnitve, ce ne, bos moral tudi to menjati...

Led žarnice /luci imajo oznako ce so dimmable.
 

Priponke

  • IMG_20221004_182409.jpg
    IMG_20221004_182409.jpg
    2,3 MB · Ogledi: 81

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Tudi jaz iscem opcijo svohnej (zatemnilne) luci na terasi (sedaj pokriti)
Dokler je bila odkrita sem imel 100w reflektor. Ampak smo ponoci redko bili zunaj.
Potem sem ze tuhtal da bi dal led trak (rgb) , ker mi ga nekaj metrov leži doma. Pa ne vem kam naj ga montiram da bo funkcionalen, pa adapter pa strom za njega....
Zdaj bi pa res najraje samo dal reflektor in stikalo dol pa gor nekaj zatemnilnega.
Zadeva je na prostem(megla, vlaga) , ni pa na dezju.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
mcn razumeti moraš, da vsake LED luči na žalost ne moreš nadgraditi z dimmerjem, kot lahko to storiš pri navadni žarnici za žarilno nitko. Za uporabo dimmerja mora biti namreč LED luč prilagojena za tovrstno delovanje. Na embalaži luči je običajno navedeno, ali podpira dimmer ali ne. Običajno na embalaži najdeš prečrtan znak dimmer stikala, kar pomeni da ni primerna za zatemnilno stikalo. Seveda pa imaš tudi takšne, ki so prilagojene za zatemnitev, samo so temu primerno tudi dražje ...
Če je tvoja žarnica ali celotna platfonjera v primeru, da imaš nezamemljivo led žarnico primerna za zatemnitev, bo to vsekakor pisalo na embalaža, saj so tovrstne napravice kar nekaj dražje, zato to jasno navedejo na embalaži...

pa tud dimmer mora biti namenski. jest sm dal tole zarnico zgoraj v luc na navadni dimer, pa ni ok...

torej za avtorja bi bilo najbolje, da kupi namensko plafonero in primeren dimmer. menjava traku in elektronike je zakomplicirana?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
Hanzi, zate je preprosto, rabiš zunanji napajalnik za tvojo watažo traku in led kontroler (če želiš krmiliti na daljavo in manjšati svetilnost). Jaz na vikendu uporabljam tole, ker imam tam Zigbee/Bluetooth Hub. Najdeš tudi navadne WI-FI kontrolerje.... Na to si vežeš navadni IR ali mikrovalovni senzor, pa je.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
msenjur, trak v plafonjeri je bazični , beli, elektronike ni, razen trafota. Bom pa za finto testiral, doma imam viška še en led kontroler/dimmer, pa ga bom vezal za trafotom in pred led trakom, pa da vidimo če bo delovalo. Mi je pa zanimivo: plafonjera je premera cca 25 cm, na sredini je led trak v trikotnem vzorcu, znotraj tega sta led trafo in mikrovalovni senzor, pa se ju ne vidi popolnoma nič, ko se luč prižge.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.303
113
msenjur, trak v plafonjeri je bazični , beli, elektronike ni, razen trafota. Bom pa za finto testiral, doma imam viška še en led kontroler/dimmer, pa ga bom vezal za trafotom in pred led trakom, pa da vidimo če bo delovalo. Mi je pa zanimivo: plafonjera je premera cca 25 cm, na sredini je led trak v trikotnem vzorcu, znotraj tega sta led trafo in mikrovalovni senzor, pa se ju ne vidi popolnoma nič, ko se luč prižge.
Če je dimmer za 220V, za trafotom pa manjša napetost za LED trak, morda tudi trznilo ne bo...

p.s. tega pa ne vem, ali je razlika za izmenični in enosmerni tok pri dimmerjih?
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.208
5.590
113
Od 13.10 v Hoferju, led stropna svetilka xl za 50 EUR, 40W, daljinski upravljalnik, brezstopenjsko zatemnjevanje(3000-6000 K), fi 550*80 mm, svetilnost 3900 lm.