Kako odvrnit mačke, da skačejo po avtu?

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
- Lahko jih odvadiš, da hodijo po avtu na podlagi nekega šoka, ki si ga zapomnijo (curek z vodo recimo) ter povežejo nelagodje z mestom dogodka pa je to to ampak v takem primeru moraš nekaj časa redno stražit avto kar menim, da je bolj kot ne težko izvedljivo ali pa kar neizvedljivo.
- Lahko jim (kot že predlagano s strani drugih uporabnikov) nastaviš eno/dve/tri udobna (npr. kartonske škatle & deke) ležišča na različnih višinah ampak mislim, da to ne bo rešilo tvojega problema, ker se mi dozdeva, da mačke bolj šetkajo po avtu zaradi igre ali pa kakšnega splošnega bluzenja oz. raziskovanja naokoli. Lokacija teh ležišč po mojih izušnjah nima takšnega vpliva, da bi zavračale ležišča ob stenah in silile v sredino prostora.
- Lahko kupiš kakšne feromone, ki mačkam smrdi (človeku pa ne) in pošpricaš po avtu na par mestih in je to to. To bi znalo lepo delovati za razliko od šopa pasje dlake, ki IMHO ne bi imel takšnega učinka
- Lahko pa enostavno redno pokrivaš in odkrivaš avto s kakšnim zaščitnim pokrivalom (primer: https://www.autoshop.si/izdelki/pokrivalo-proti-toci-l/ ). To opcijo za avto, ki je parkiran v garaži uporabljam sam, avtomobili pod nadstreškom so pa pač prepuščeni mačkam na milost in nemilost kakor pač nanese ampak te avte se tudi bolj redno uporablja ter čisti ter tako odtise tačk odplakne dež, voda v avtopralnici ali pa jih prekrije umazanija, ki se med vožnjo nabira na vozilu.
Pes zapomni povezavo mesto - dogodek tudi z besedo, mačke pa ne. Na velikem sodu pod nastreškom, imamo postavljene jaslice. Mačak je vedno hodil tam ležat (na mahu) in so vse ovčke (in kralji) bile podrte. Vsaki dan sem ga preganjal znova in ni pomagalo. Delno pomaga vodna pištola, vendar ko jo uporabiš. Do uporabe bo vedno tam ležal.
Rešil sem tako, da sem na kos kartona zabil dvajset ostrih in kratkih žebljičkov. Odstranil mah, položil karton z žeblji obrnjeni navzgor, in pokril z mahom. Maček gor ni več sedel . Ne vem če je gor šel večkrat, da bi utrdil znanje, vendar, so vse ovčke in kralji bili na svojem mestu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.387
113
Mack sicer sama nimam, ker mi niso ravno pri srcu, je pa tasca v hisi imela problem, ker ji je njena plezala po kuhinjskem pultu in ne vem kje vse. To jo je najbolj motilo. Pa je nabavila tista "macja plezala" in so mavki veliko bolj zanimiva. Zdaj se tam zvira, ce že najde domov...
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
Pes zapomni povezavo mesto - dogodek tudi z besedo, mačke pa ne. Na velikem sodu pod nastreškom, imamo postavljene jaslice. Mačak je vedno hodil tam ležat (na mahu) in so vse ovčke (in kralji) bile podrte. Vsaki dan sem ga preganjal znova in ni pomagalo. Delno pomaga vodna pištola, vendar ko jo uporabiš. Do uporabe bo vedno tam ležal.
O, si zapomnejo, si. Če bi ga ene dvakrat ornk zalil z vrtno cevjo (vodna pištolca ima premajhen curek vode), ga tja ne bi bilo več. Preganjanje pa res ne pomaga, je očitno to premalo stresen dogodek za mačka.

Rešil sem tako, da sem na kos kartona zabil dvajset ostrih in kratkih žebljičkov. Odstranil mah, položil karton z žeblji obrnjeni navzgor, in pokril z mahom. Maček gor ni več sedel . Ne vem če je gor šel večkrat, da bi utrdil znanje, vendar, so vse ovčke in kralji bili na svojem mestu.
Ja to je tudi rešitev, kot za goloba odgnat. Ampak v primeru težave odprialca topica to nekako ne pride v poštev :D
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Mačak je vedno sedel tudi na preprogi pod vhodnimi vrati. Ko sem v rokah kaj nesel in mi je oviralo pogled navzdol, vedno bi se skoraj spotaknil prek mačaka. Kako ga prepričati, da ne sedi tam. Ob žlebu imam z magnetom pritrjeno metlo z dolgim ročaje. Ko jo vzamem stran od žleba se zasliši ropot magneta, ko spusti metlo.
Sedaj postopek...Vzamem metlo, magnet zaruži, vendar mačak ne trzne. Z metlo ga udarim po hrbtu in mačak pobegne. To ponovim tri dni zaporedno....
Sedaj postopek....Vzamem metlo, magnet zaruži in mačak takoj pobegne brez obotavljanja. Ko z metlo zaružim, ko je mačak daleč stran, tudi pobegne.

Mačke so sebične in niso krdelske živali. Ne ubogajo glsovnih ukazov, ker te nimajo za vodjo krdela. Naprimer...-.mačke se pridejo cartat, takrat ko njim ustreza.
Naša pesa nas ima za svoje krdelo in celo uboga našega triletnega vnuka, ko ji reče "idi tam ležat" :D

Razlika je v tem da maček ne povezuje mesto in dogodek, temveč nugodni dogodek z osebo v dogodku.
Še primer...lahko večkrat grem mimo mačaka, ki leži pod vrati na prepovedanem mestu. ne bo trznil.
Ko grem tretjič in od daleč zaružim z ročajem metle, bo potegnil črto.

Najbolše da OT kupi v knjigarni knjigo o mačkah. Malo stane, naučil se bo "mačje govorice".
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad, novaa in Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
Ok, očitno imava povsem drugačne izkušnje z mački, zakaj špa ne. Ti pa lahko povem, da se kot hobi projekt z njimi ukvarjam že praktično vse življenje in tako kot se ljudje razlikujemo med sabo, se tudi mačke. Morda je pa potem v tem catch neuspešnosti v odganjanju, uboganju, pač imaš očitno mačke, ki te ne hebe 5% opz. je res "sam svoj gospodar".
Mimogrede - moje lastne tri sem zdresiral tako, da razumejo besedo "ne", ki jim da vedeti, da nečesa ne smejo (več) počet in ukaz (v veliki večini primerov) tudi upoštevajo, pridejo na klic ali pa jih pokličem z določenim zvokom (kot npr. psa s klikerjem) ter ne serjejo po vrtovih sosedov, saj naše parcele sploh ne zapuščajo, me pa raje ne vprašaj kako sem to dosegel in koliko časa sem potreboval. Aja pa cartat se pridejo takrat ko njim ustreza in ko se jih meni zahoče čohat pa jih pokličem. Je pa res, da če jim tisti moment to ne paše kaj preveč se prav dolgo sigurno ne bomo družili. Še dobro, da je ena od njih takšna, da bi se čohala 25 ur na dan.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Vodna pištola precej pomaga pri mačkah. Ko naša beži pred pesiko skozi ograjo ven iz dvoršča, se ustavi samo meter stran od ograje. To pesiko strašno jezi in začne lajat, vendar se mačka ne premakne, ker ve da pesika ne more skozi ograjo...
Vzamem vodno pištolo (tisto dolgega dosega) in mačko pošpricam. Odide stran in je zadeva rešena. To je res potrebno ponoviti trikrat, da mačka skapira.
Sedaj je zadeva bolj enostavna. Ko me mačka vidi s pištolo v roki, takoj pobegne. Tako prišparam vodo za pištolo.

Pri OT bi vodna pištola pomagala samo za odganjanje mačk ki sedijo na avtu. Dokler OT-ja ne vidijo s pištolo, bi veselo sedele na avtu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.732
2.345
113
Pomurje
Ok, očitno imava povsem drugačne izkušnje z mački, zakaj špa ne. Ti pa lahko povem, da se kot hobi projekt z njimi ukvarjam že praktično vse življenje in tako kot se ljudje razlikujemo med sabo, se tudi mačke. Morda je pa potem v tem catch neuspešnosti v odganjanju, uboganju, pač imaš očitno mačke, ki te ne hebe 5% opz. je res "sam svoj gospodar".
Mimogrede - moje lastne tri sem zdresiral tako, da razumejo besedo "ne", ki jim da vedeti, da nečesa ne smejo (več) počet in ukaz (v veliki večini primerov) tudi upoštevajo, pridejo na klic ali pa jih pokličem z določenim zvokom (kot npr. psa s klikerjem) ter ne serjejo po vrtovih sosedov, saj naše parcele sploh ne zapuščajo, me pa raje ne vprašaj kako sem to dosegel in koliko časa sem potreboval. Aja pa cartat se pridejo takrat ko njim ustreza in ko se jih meni zahoče čohat pa jih pokličem. Je pa res, da če jim tisti moment to ne paše kaj preveč se prav dolgo sigurno ne bomo družili. Še dobro, da je ena od njih takšna, da bi se čohala 25 ur na dan.
Moj tudi uboga na besedo. Ampak samo mene. 4 v bajti neprestano za nos vleče.
Tasta ki ga vozi na veterino pa se v velikem loku ogne :)

Tudi na mojem avtu ga ni. Je 1x dobil ajmpar vode.
Taščin je iz inata skoz vsrani. Takoj iz pralnice je gor. Baraba samo ponoči.
Na tastovega pa še nikoli ni šel, ker se z njim vozi na veterino.

Cela komedija
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Sem prebral cel thread pa mislim da nihče ni predlagal spreja proti odganjanju mačk. Zadeva deluje, imam na vikendu zunaj pošpricano, da mi ne plezajo po ratanu in gugalniku. Se ogibajo na daleč (hodijo ob živi meji ob robu parcele), pa kar nekaj časa deluje (sploh če ne dežuje, pa še pod streho na terasi je pohištvo). Tako cel mesec zdrži če nasprejaš. Problem zna bit edin če sta v garaži da jima bo verjetno smrdela cela garaža četudi boš samo avto pošprical (je treba še prebrat če slučajno lak poškoduje, ampak mislim da ne), tako da se ti bosta izselili:), pa seveda če bo dež se verjetno hitreje spere - ampak mogoče se bosta odvadili če bo enkrat smrdelo - mislim da je enih 10-15eur bil, ni ne vem kak denar, za probat je. Drugače pa dobiš najcenejše v poljubni zadrugi... poglej zraven mišolovk in sprayev za mrčes.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Nad avto montiras "šprinkler" , pred avto pa kamero.
Ko bosta nekajrat mokri, bo mir.
Tezava je v tem, da ti znata ob umiku naredit praske po avtu.
Jaz sem sosedovega macka na podoben nacin spravil s parcele.
Nekajkrat je proti njemu letela voda iz vedra.

Pa dokler ni bilo nasih zajcev po parceli me ni motil.
Potem pa se jih je nekaj privoščil, je bilonpa treba ukrepat. Konec paše, ali pa mačku povedat da ni vec zaželjen.
Pa ni videti ravno shiran ;)
 

janez123

Pripravnik
15. sep 2020
38
1
8
Ja sam model ima point. Odpiralec topica ima nek problem, ki ga je jasno definiral in iz česar lepo izhaja, da ne želi imeti mačk na avto ter kako to odpravit. Pisanje v stilu, da se obremenjuje po nepotrebnem v obliki spraševanja zakaj ga to sploh moti v kombinaciji s podjebavanjem ali je zasvojen s čistočo res ni na mestu.
Točno tako :)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
ne rajši spraševat v kakšne mačjeljubce skupine, ker boš označen za fašista/nacista/mućitelja, in boš fasal še kakšno prijavo ali obisk na dom, pa podobno fore. Maš orto usekance na tem svetu.