Kako najbolje shraniti pametni telefon ?

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
Imam mobilni telefon ki ga vsakodnevno uporabljam, poleg pa sem dobil še enega sicer slabšega, ki je pa novejši. Gledano dolgoročno si novega ne morem privoščiti (pokojnina je mala) pa me zanima kako bi ta drugi telefon shranil za pozneje, ko mi sedanji odpove. Naj ga izklopim, ali občasno polnim in ne dopustim da se popolnoma izprazni ? Kaj mi svetujete ?
 

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
Če ga napolniš in potem izklopiš se baterija ne bo praznila, posebej, če je nov. Imam cel kup starih telefonov in nekatere ne prižgem tudi po kakšno leto dni pa pade baterija mogoče za kakšen %. Ravnokar za foro prižgal Samsung Note 2, ki ni bil prižgan sigurno več kot leto dni in je baterija na 90%.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Če ga napolniš in potem izklopiš se baterija ne bo praznila, posebej, če je nov. Imam cel kup starih telefonov in nekatere ne prižgem tudi po kakšno leto dni pa pade baterija mogoče za kakšen %. Ravnokar za foro prižgal Samsung Note 2, ki ni bil prižgan sigurno več kot leto dni in je baterija na 90%.
To je zelo slab nasvet, za dolgotrajno hrambo morajo biti litijske baterije polne le cca. 40%. Idealno tudi nekje bolj na hladnem.

Če ga boš dal v klet ali hladilnik, ga daj še za vsak slučaj v neko vrečko zaradi vlage.
 

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
To pa je pa zelo dober nasvet ja. Najboljš, da ga da v zamrzovalnik. Proizvajalci svoje telefone ziher skladiščijo v hladilnikih. Dobro vemo kaj se dogaja telefonom, ki so izpostavljeni pretiranemu mraz. Seveda to isto velja za pretirano vročino.
Ta komentar je namenjen samo temu, da se kontra vse tisto, kar sem napisal. Vse ostalo pa je en velik bullshit, ki ni na nivoju nekega administratorja.
Najbolj pomembno je, da je na suhem, temnem prostoru in če je to sobna temperatura bo to čist ok za kakšen let ali dva. Seveda če ga misli hranit kakšno desetletje ali več potem je pa druga zgodba.
Itak je to sedaj neko filozofiranje kaj bi bilo, če bi bilo...
Če že, moramo vedet kateri telefon sploh ima, oziroma kakšno baterijo ima notri in kolikokrat oziroma na koliko časa bi ga prižigal, govorim za primer, če bi ga ugašal. Ali je to enkrat na mesec ali enkrat na leto. Itak pa hranit "nov" telefon dalj časa nima smisla. Kot prvo izgubi na ceni in postane "starejši" model.
Tako, da če že kot je zgoraj predlagal amacar bolje, da se ga proda, da denar v štunf in takrat, ko ga potrebuješ kupiš za ta denar novega. Nek nižji srednji razred ohranja ceno na istem nivoju.
To pa ve uporabnik sam. Glede na pisanje je to upokojenec, ki ne ve od danes do jutri, kaj bo jutri.
Nima pa tu veze na koliko % je baterija važno, da se v tem času ne bi izpraznila, tako da je več možnosti, da se ne bo izpraznila pri višjih % kot manjših. OK če že dlakocepimo bi bilo najbolj idealno med 40 in 80%.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To pa je pa zelo dober nasvet ja. Najboljš, da ga da v zamrzovalnik. Proizvajalci svoje telefone ziher skladiščijo v hladilnikih. Dobro vemo kaj se dogaja telefonom, ki so izpostavljeni pretiranemu mraz. Seveda to isto velja za pretirano vročino.
Ta komentar je namenjen samo temu, da se kontra vse tisto, kar sem napisal. Vse ostalo pa je en velik bullshit, ki ni na nivoju nekega administratorja.
Najbolj pomembno je, da je na suhem, temnem prostoru in če je to sobna temperatura bo to čist ok za kakšen let ali dva. Seveda če ga misli hranit kakšno desetletje ali več potem je pa druga zgodba.
Itak je to sedaj neko filozofiranje kaj bi bilo, če bi bilo...
Če že, moramo vedet kateri telefon sploh ima, oziroma kakšno baterijo ima notri in kolikokrat oziroma na koliko časa bi ga prižigal, govorim za primer, če bi ga ugašal. Ali je to enkrat na mesec ali enkrat na leto. Itak pa hranit "nov" telefon dalj časa nima smisla. Kot prvo izgubi na ceni in postane "starejši" model.
Tako, da če že kot je zgoraj predlagal amacar bolje, da se ga proda, da denar v štunf in takrat, ko ga potrebuješ kupiš za ta denar novega. Nek nižji srednji razred ohranja ceno na istem nivoju.
To pa ve uporabnik sam. Glede na pisanje je to upokojenec, ki ne ve od danes do jutri, kaj bo jutri.
Nima pa tu veze na koliko % je baterija važno, da se v tem času ne bi izpraznila, tako da je več možnosti, da se ne bo izpraznila pri višjih % kot manjših. OK če že dlakocepimo bi bilo najbolj idealno med 40 in 80%.
S telefonom ne bo nič narobe če bo v hladilniku, še zamrzovalnik mu ne bi smel škoditi, čeprav ta del ni najbolj zdrav. Če ga zavežeš v neko vrečko za vlaganje pa si rešil še težavo z vlago.

Sicer pa je najbolj pomemben del stanje baterije - torej ranga 40% napolnjenosti. Biti na hladnem je samo plus, ne pa nuja. Nekateri imajo kletne prostore ki so suhi, so pa vseeno malenkost hladnejši - idealno mesto za shranjevanje.

Sicer ne vem zakaj si užaljen, saj nisem nič takšnega napisal - shranjevanje pri 100% polni bateriji je žal zelo neprimerno za dolgotrajno hrambo. Tudi novi telefoni nimajo polne baterije, saj lahko mine tudi par mesecev preden ga kdo prvič vklopi.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Imam mobilni telefon ki ga vsakodnevno uporabljam, poleg pa sem dobil še enega sicer slabšega, ki je pa novejši. Gledano dolgoročno si novega ne morem privoščiti (pokojnina je mala) pa me zanima kako bi ta drugi telefon shranil za pozneje, ko mi sedanji odpove. Naj ga izklopim, ali občasno polnim in ne dopustim da se popolnoma izprazni ? Kaj mi svetujete ?
Začni uporabljat novejšega (če prav razumem je nov) in prodaj starega - če pa je samo novejši in ne nov, pa prodaj oba in vzami novega poštenega in mir.
Po čem sklepaš da je stari boljši od novega in zakaj bi potem novega sploh hranil?
 

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
- shranjevanje pri 100% polni bateriji je žal zelo neprimerno za dolgotrajno hrambo. Tudi novi telefoni nimajo polne baterije, saj lahko mine tudi par mesecev preden ga kdo prvič vklopi.
Nisem nič užaljen samo te stvari, ki jih govoriš so mi smešne.
Zakaj je neprimerno za baterijo, da je na100%. Po vsej verjetnosti prav dolgo ne bo na 100%. In kaj je narobe, če je na 90-99%. Zakaj potem ni nič narobe z mojim baterijam od telefonov kot sem dal samo en primer recimo Note 2 (+ še ene par telefonov, tudi starejših) da se v cca 10 letih ni "pokvarila" oziroma ima še vedno približno tako kapaciteto kot jo je imela takrat, ko je bil še v uporabi, 2-3 leta od nakupa-novega telefona, če razumeš kaj hočem povedat.
Pa je nisem imel ne v hladilniku, ne v kleti, ampak doma v sobi v predalu, na sobni temperaturi cca 25°C in vse sem napolnil več ali manj do konca.

Če ga zavežeš v neko vrečko za vlaganje pa si rešil še težavo z vlago.
Pa niso to kumarce za vlagat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen in Pepe

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
Začni uporabljat novejšega (če prav razumem je nov) in prodaj starega - če pa je samo novejši in ne nov, pa prodaj oba in vzami novega poštenega in mir.
Po čem sklepaš da je stari boljši od novega in zakaj bi potem novega sploh hranil?
OK. Ni slabo imet doma kakšen telefon za rezervo, če ti primarni crkne.
Kot prvo kot sem že povedal bi morali vedet za katera telefona se gre, da bi lahko podali boljše oceno.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
OK. Ni slabo imet doma kakšen telefon za rezervo, če ti primarni crkne.
Kot prvo kot sem že povedal bi morali vedet za katera telefona se gre, da bi lahko podali boljše oceno.
Se sicer strinjam, ampak večina upokojencev ni premium userjev in če bo pol kak dan brez telefona tudi ne bo katastrofa - se pa znotraj prijateljskega kroga in družine vedno najde kak "viška" telefon. ;)
 

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
No ja. Ravno za upokojenca je dobro, da je vedno dosegljiv. Ja ravno takrat, ko ga ne bo imel bo katastrofa. Lahko potrdim iz lastnih izkušenj.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Zakaj je neprimerno za baterijo, da je na100%. Po vsej verjetnosti prav dolgo ne bo na 100%. In kaj je narobe, če je na 90-99%.
Gre se za degradacijo kapacitete. To so splošno znana dejstva, za katere lahko najdeš tisoče eksperimentov, evo ti sliko iz enega izmed njih:

1662974197738.png


Torej.... če gledamo 20°C in 100% napolnjenost boš izgubil petino uporabne kapacitete. Če pa gledamo 20°C in 40% napolnjenost pa slabih 5% izgubo kapacitete.

Glede na graf lahko rečemo tudi, da je pri 40% napolnjenosti temperatura dokaj nepomembna (graf je skoraj flat med 0-20 stopinjah). Tako da je neka hramba v hladilniku tukaj res overkill.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
Glej, na te grafe in filozofiranje se jaz kratko malo požvižgam. Se bolj zanesem na svoje dolgoletne izkušnje. In iz teh izkušenj vem, da mraz ne vpliva dobro na baterije. Prej obratno. Na koliko pa naj bo baterija napolnjena pa tudi ne bi sedaj kompliciral na % natančno.
Če ti praviš da mora bit 40%:rolleyes: pa naj bo po tvoje. LOL. Iz miši delaš slona samo, da je po tvoje.
Se naj pa OP sam odloči kaj bo naredil. To so samo moji predlogi. Pa da ne boš spet užaljen. Nič osebnega. ;)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Glej, na te grafe in filozofiranje se jaz kratko malo požvižgam. Se bolj zanesem na svoje dolgoletne izkušnje. In iz teh izkušenj vem, da mraz ne vpliva dobro na baterije. Prej obratno. Na koliko pa naj bo baterija napolnjena pa tudi ne bi sedaj kompliciral na % natančno.
Če ti praviš da mora bit 40%:rolleyes: pa naj bo po tvoje. LOL. Iz miši delaš slona samo, da je po tvoje.
Se naj pa OP sam odloči kaj bo naredil. To so samo moji predlogi. Pa da ne boš spet užaljen. Nič osebnega. ;)
Mešaš hruška in jabolka. Pri enem gre za trajno degradacijo kapacitete, pri drugem pa začasno degradacijo kapacitete.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Ehm - mislim, da v tem konkretnem primeru, sploh ne pride v poštev “shranjevanje”.
Od obeh telefonov “boljšega” (beri: kar raje uporablja) obdržati, za drugega prodati in “denar na stran” (ja vem - inflacija ….) in potem po potrebi kupiti novi telefon.