Kaj kupiti? Intel - AMD, Duo, X3, Quad

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Florjan pravi:
(več processorjev/jeder)
Igrica bo bistveno hitrejša, ker bodo druga jedra prevzela ostalo delo, ki bi se sicer vsake toliko časa vrinilo na solo procesor. Tega dela je ogromno
Torej boš brez problema naštel nekaj teh del ?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.960
9.022
113
EU
Vsa dela stein.
Pri Phenomu OS ne deli naloge na več procesorjev. Prej je že napisano, da XP-ji tega ne znajo.
AMD je poskrbel, da to procesor počne sam, dokler ne dobimo takšnega OS-a.
aplauz.gif


Ehm, Florjan....ne reče se igrice, ampak igre. Igrice so Tetris......
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Citat:
Uporabnik Florjan pravi:
(več processorjev/jeder)
Igrica bo bistveno hitrejša, ker bodo druga jedra prevzela ostalo delo, ki bi se sicer vsake toliko časa vrinilo na solo procesor. Tega dela je ogromno
Torej boš brez problema naštel nekaj teh del ?

Ni potrebno! Pritisni <Ctrl><Alt><Delete> in si oglej!

Gonzo: Nekdo je v postu napisal " igrca" pa sem tudi jaz uporabil to besedo (no, podobno).
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Misliš kup procesov, ki pokurijo skupaj 1 % CPU ? Jah, ful dela. Drugo jedro pa gleda v luft in vrti palce.

Trditev: Igra bo bistveno hitejša.
Dokaz: ni ga
 
Nazadnje urejeno:

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Misliš kup procesov, ki pokurijo skupaj 1 % CPU ? Jah, ful dela. Drugo jedro pa gleda v luft in vrti palce.

Trditev: Igra bo bistveno hitejša.
Dokaz: ni ga

Delno se strinjam! Igra ne bo bistveno hitrejša samo pod prav posebnimi pogoji: če ob njej ne bo teklo nič drugega!
Čim pa poženeš še karkoli (ali pa to zažene OS), ki seveda pokuri več kot tvojih 1% (kje si jih dobil?), se bo že poznalo. To ti pove že sama logika. Če tega ne bi bilo opaziti, bi bilo izdelovanje večjedrnih procesorjev popoln nesmisel..

Dokazovati ti pa ne mislim. Saj si videl zgoraj diagrame, raznih benchmarkov je ogromno, če jim ne verjameš...
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Florjan pravi:
Dokazovati ti pa ne mislim. Saj si videl zgoraj diagrame, raznih benchmarkov je ogromno, če jim ne verjameš...
Samo en relevanten diagram je bil.
Kaže, da UT3 podpira dva jedra.

Če je benchmarkov ogromno, zakaj ne linkaš kakega ?
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
stein

Samo dve vprašanji ti bom postavil, prosim, odgovori čimbolj enostavno, najraje z da ali ne!

1. Ali je dvojedrni procesor z dvema jedroma po recimo 2 GHz hitrejši od enojedrnega procesorja z 2GHz?
2. Ali je "dobitek" na hitrosti več kot 1%?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
1.) Ne da se z da ali ne odgovoriti. Sem pa prejle odgovoril na zelo podobno vprašanje SouthPark-a (sporočilo št. 551174)
2.) Glej prvo točko.
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik stein pravi:
1.) Ne da se z da ali ne odgovoriti. Sem pa prejle odgovoril na zelo podobno vprašanje SouthPark-a (sporočilo št. 551174)
2.) Glej prvo točko.

Dobro!
Debato s tabo končujem! Saj vem, da nisem prvi, ker se s tabo ne da. Po svoje mi je žal, ker sem imel o tebi zelo dobro mnenje (s tem mislim o tvojem znanju računalništva). Tudi prav, nisi prvi, ki me je razočaral, pa tudi zadnji ne. Pa dobro se imej!
Janez
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Kaj točno ti ne paše ?

Na vprašanje tipa "Ali so plavi avti hitrejši od rdečih ?" pač ne moreš z DA ali NE odgovoriti.

Kar se da, pa sem že prej. (samo pomnožiti treba z dva: Torej: izvajanje dveh niti je na 2x2GHz dvakrat hitrejše kot na 1x2GHz. Izvajanje ene niti pa je enako hitro. Praksa pa je nekje vmes. Točka dva: Dobitek je od 0% do 100%. Pa še to je približno.(spet ni mogoče z DA/NE odgovoriti) Zadovoljen ?)
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.960
9.022
113
EU
Jaz ti bom odgovoril, ker anstein tega ne zna.. Odogovor: Da, Da.
Ko zaženem UT3, pokaže se napis NVIDIA Geforce, in Intel core2 duo.
Podprta sta dva jedra.
Jaz pa imam AMD Phenom X4, in ATI 4850.
Torej..napačen procesor, in napačno grafo.
UT3 dela na vseh štirih jedrih, samo izkoristek ni tapravi.

Pa še tebi stein. Moral bi se malo "bolj primerno" obnašati že zato, ker si nekakšen moderator, ane
stupid-1.gif


Opozoril bom administratorja......
hysterical-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
A naj olepšam resnico ?

Ne bo šlo. Za to moraš it v druge forume. Ala politika in čvek.
wink-1.gif


PS. Napisal si da laufa hitreje, pozabil pa si napisat za kolko. Tak kot če bi jaz rekel, da imam višjo plačo kot ti, potem pa bi "pozabil" povedat kolko...
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
Citat:
Uporabnik Florjan pravi:
stein

Samo dve vprašanji ti bom postavil, prosim, odgovori čimbolj enostavno, najraje z da ali ne!

1. Ali je dvojedrni procesor z dvema jedroma po recimo 2 GHz hitrejši od enojedrnega procesorja z 2GHz?
2. Ali je "dobitek" na hitrosti več kot 1%?

1. Ja teoretično je hitrejši, ker lahko vzporedno izvaja dve niti. Ni pa 100% hitrejši, ker nekaj pobere swapanje med jedri. Dejanska pospešitev pa je odvisna od programa oz. programov, ki se izvajajo.
A) Če se izvaja samo en program, ki ni večniten potem ni prihranka (ok, je prihranek na račun raznih servisov, ki lahko laufajo na drugem jedru).
B) Če se izvaja samo en program, ki je več niten, potem je definitivno pohitritev. Koliko? Odvisno koliko časa program uporablja več niti. Torej od 0 do 2x hitreje.
C) Če se izvajata dva programa ki nista večnitna, je tudi pohitritev. Koliko? Odvisno koliko si žereta ostale resurse. Teoretično lahko tečeta oba do 2x hitreje

Torej odgovor je lahko DA in NE. Odvisno od programov, ki tečejo.

bles
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Po moje je odgovor vedno DA. Izjeme so tako redke, da raje rečemo neverjetne, teoretične situacije.
Da pa ni in nikakor ne more biti 100% je pa jasno vsakemu, ki ima osnovne pojme o OS in pa kako pravzaprav računalnik deluje.

ad A) Vsi jokamo, kako so windows zahtevni, kako "žrejo" resurse. Da, ob večjedrnih procesorjih se ta požrešnost bistveno manj vidi. Odgovor je torej DA. Koliko? Nemogoče povedati, spreminja se iz milisekunde v milisekundo. Povpreček je pa močno odvisen od ostalega dela (servisov).

ad B) Pridobitev ne more biti nič, ker potem to ni večniten program. Koliko pa je - glej zgoraj!

ad C) Pridobitev je, torej DA. Na trenutke morda majhna, na trenutke SKORAJ dvakratna. Saj zato pa delajo večjedrne procesorje!

Kje bi bil tisti NE? Glejmo povprečno, na nek konkreten časovni interval. Pri milisekundah bi se še kje našel tudi NE, ampak to ne drži vode!
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
Torej NE je samo takrat, ko imamo enonitni program, ki je zabasan do 100% in ga želimo pospešiti. Potem potrebujemo procesor, ki je po posameznem jedru hitrejši, neglede na število jeder. V takem specialnem primeru se nam potem "splača" na račun števila jeder povečat hitrost procesorja, torej da vzamemo procesor z manj jedri in hitrejšim taktom. Kdaj pa to je, pa je stvar posameznikovih potreb in ekonomske računice.

Generalno gledano pa je odgovor DA. Ampak hudič je v detajlih
evil.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Evo še praksa:

- zipanje fajla na enem jedru (Core2 , 2 GHz): 1 minuta 16 sekund

- zipanje fajla z dvemi jedri (Core2 , 2 GHz): 1 minuta 16 sekund

Kot vidimo, v primeru enega procesa/taska/programa/niti nam drugo jedro boljkone pobira prah.

- dva zipanja, vsak svoj fajl; na enem jedru (Core2 , 2 GHz): 2 minuti 33 sekund

- dva zipanja, vsak svoj fajl; na dveh jedrih (Core2 , 2 GHz): 1 minuta 16 sekund

Torej v primeru več programov z dvemi jedri prepolovimo čas (podvojimo hitrost dela).
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
Ko zaženem UT3, pokaže se napis NVIDIA Geforce, in Intel core2 duo.
Podprta sta dva jedra.
Jaz pa imam AMD Phenom X4, in ATI 4850.
Torej..napačen procesor, in napačno grafo.
UT3 dela na vseh štirih jedrih, samo izkoristek ni tapravi.

Oprosti, da odgovarjam bolj pozno, ampak izgleda, da nisem dovolj pozorno prebral.
Pri tebi je nekaj narobe, najverjetneje pri UT3. (Mogoče še niso slišali za AMD?!)

XP podpirajo več procesorjev brez problema, sicer ti procesorji nimajo nobenega smisla.

Trije pogoji so, da vse deluje, kot treba:
1. matična plošča mora podpirati večjedrne procesorje (tu je lahko samo DA ali NE),
2. v BIOSu mora biti tudi omogočena podpora večjedrnosti (tu je rešitev update BIOSa),
3. v OS mora biti vključena podpora, to dobimo s procesorjem, Windows je ne morejo imeti na distribuciji.

Vprašanje je (bom poskusil poiskati odgovor) ali se Windows zaženejo tudi, če nimajo podpore za večjedrnost. Mislim, da bi mirno lahko tekli kot da je prisotno eno samo jedro in seveda izrabljali samo eno jedro.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
- v Task Manager-ju se vidi, če Windows podpira več jeder ali ne (zavihek "Performance", menu View / CPU History / One Graph per CPU)

- "UT3 dela na vseh štirih jedrih, samo izkoristek ni tapravi."
Kak si ugotovil, da dela na vseh 4 jedrih ? Kak si ugotovil, da izkoristek ni tapravi ?