Je tole koaksialni dimnik plinske peči ali ne?

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Gledam eno stanovanje, v bloku zgrajenem leta 2000, ki ima vgrajeno etažno plinsko peč Immergas. Prilagam slike peči in plastičnega dovoda v dimniško tuljavo.

Zna kdo že iz slike presoditi, če gre že za koaksialni dimnik ali ne in je peč še starejšega tipa, ki zajema zrak za gorenje iz prostora?

V nekaterih blokih (npr. v Kamniku) so leta 2000 vgrajevali še klasične dimnike za etažne plinske peči, vendar so jih po 20ih letih vse zamenjali in vgradili koaksialne dimniške tuljave...

Hvala vsem za pomoč!
IMG_20240406_111350.jpg
IMG_20240406_111344.jpg
IMG_20240406_111332.jpg
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63
Tole je kar precej nevarna zadeva, veliko ljudi je doživeli nesrečo z njimi. Novi kondenzacijski bojleri z montažo in ob subvenciji te vse skupaj pride cca 3,5k evrov. Sam imam starega 7 let in ga sedaj sigurno ne bi več montiral ker je plin trenutno kar precej drag energent.
Montiral bi si klimo z dvema notranjim enotama če je malo vecje stanovanje, za toplo vodo pa ali plinski bojler samo za sanitarno vodo ali pa električnega.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Za kondenzacijski bojler bi moral pa v dimnik vgraditi še notranjo cev, kajne? Ima vsako stanovanje svojo cev za tuljavo ali ne in se je v praksi še kaj šparalo tudi še pred 25imi leti?

Ta ocena stroška 3,5k EUR je samo peč in montaža, k temi bi bilo treba prišteti še montažo dodatne cevi v tuljavo, kajne?
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63
Za kondenzacijski bojler bi moral pa v dimnik vgraditi še notranjo cev, kajne? Ima vsako stanovanje svojo cev za tuljavo ali ne in se je v praksi še kaj šparalo tudi še pred 25imi leti?

Ta ocena stroška 3,5k EUR je samo peč in montaža, k temi bi bilo treba prišteti še montažo dodatne cevi v tuljavo, kajne?
Da, dve cevi sta, po eni vleče hladen zrak v bojler in po drugi gredo dimni plini ven (kolikor jih pač je). Zato pravijo da je izkoristek 106% ker topli dimni plini predogrevajo hladen vstopni zrak. Atmosferski so pa vlekli zunanji zrak skozi rešetke v prostor potem pa skozi plinsko peč v dimnik in ven. Če je dolžina odvodne cevi (dimniška cev) je 3,5k evrov že vključeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63
Pri plinu me najbolj moti to da cena ni več v m3 ampak je preračunano da je 1 m3 zemeljskega plina sedaj 11kw/h. Mislim pa da zemeljski plin ni toliko kvaliteten da bi bilo to res!
 
Za kondenzacijski bojler bi moral pa v dimnik vgraditi še notranjo cev, kajne? Ima vsako stanovanje svojo cev za tuljavo ali ne in se je v praksi še kaj šparalo tudi še pred 25imi leti?

Ta ocena stroška 3,5k EUR je samo peč in montaža, k temi bi bilo treba prišteti še montažo dodatne cevi v tuljavo, kajne?
mogoče še ideja..si gledal kaj TČ s plinskimi kotli? namesto el grelcev se uporablja plinski kotel cenovno pa si tud verjento tu nekje v omenjenem budgetu
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Plina bi se tudi sam najraje znebil (že davno ni več ugoden, mesečna naročnina pozimi in poleti je en sam nateg, redni servis pod 100 EUR letno je na meji čudeža, dimnikarji pa ena sama pokora), ampak gre za potencialen nakup stanovanja v bloku, kjer je težko delati neko revolucijo...

Max., kar bi lahko v tem stanovanju naredil je morda to, da bi novo plinsko peč prestavil iz kopalnice v sosednji prostor, kjer je ločen WC, da mi ne bi bilo treba poslušati hrupa peči med delovanjem... Prostora je kolikor ga je...

Kako pa izgleda taka TČ, imaš kak link? Kako glasna je, ali potrebuje zunanjo enoto?
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63
Plina bi se tudi sam najraje znebil (že davno ni več ugoden, mesečna naročnina pozimi in poleti je en sam nateg, redni servis pod 100 EUR letno je na meji čudeža, dimnikarji pa ena sama pokora), ampak gre za potencialen nakup stanovanja v bloku, kjer je težko delati neko revolucijo...

Max., kar bi lahko v tem stanovanju naredil je morda to, da bi novo plinsko peč prestavil iz kopalnice v sosednji prostor, kjer je ločen WC, da mi ne bi bilo treba poslušati hrupa peči med delovanjem... Prostora je kolikor ga je...

Kako pa izgleda taka TČ, imaš kak link? Kako glasna je, ali potrebuje zunanjo enoto?
Te nove kondenzacijske peči so skoraj neslišne ker je zaprt sistem.
Servis je pa res na vsaki 2 leti in stane blizu 100 evrov. Vsaj za Waillant je tako.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony
Plina bi se tudi sam najraje znebil (že davno ni več ugoden, mesečna naročnina pozimi in poleti je en sam nateg, redni servis pod 100 EUR letno je na meji čudeža, dimnikarji pa ena sama pokora), ampak gre za potencialen nakup stanovanja v bloku, kjer je težko delati neko revolucijo...

Max., kar bi lahko v tem stanovanju naredil je morda to, da bi novo plinsko peč prestavil iz kopalnice v sosednji prostor, kjer je ločen WC, da mi ne bi bilo treba poslušati hrupa peči med delovanjem... Prostora je kolikor ga je...

Kako pa izgleda taka TČ, imaš kak link? Kako glasna je, ali potrebuje zunanjo enoto?


tkole za vzorec

pa tega majo naši zahodni sosedje za izvoz, tako da če gledaš v tej smeri glej ita manufaktoroje
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63


tkole za vzorec

pa tega majo naši zahodni sosedje za izvoz, tako da če gledaš v tej smeri glej ita manufaktoroje
Ni slabo, vendar kam češ pa to postaviti če si v stanovanju cca 50m2?
 
Ni slabo, vendar kam češ pa to postaviti če si v stanovanju cca 50m2?

za tako stanovanje če se ogneš plinu potem split/multisplit klima taka ki greje pri -25, -30 C (recimo nordic od panasonica je nekje) ranga 3k€ pa je rešeno, al pa kaka 3 ali 4 kW TČ (ogrevanje + sanitarna voda) pa je.

S tem da pri klimi praktično ni vzdrževanja, TČ, plinski kotli pa rabijo servisne preglede, tako da cenovno prideš najlepše s klimo skozi
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Immergas Zeus Major uporablja koaksialni dimnik - po zunanjem delu vleče zrak not in po notranjem "kadi" ven - uporabljal cca 18 let. Ni pa kondenzacijski, vendar se lahko do poteka življenske dobe normalno uporablja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
visek izobrazbe: Zadeva je zanimiva, ampak za blok je kaj takega težko zmontirati, ker bo hrup zun. enote motil sosede in sosednji blok...

Samo izoliranec: OK, to pomeni, da se z menjavo ne mudi oziroma bo ta tudi bolj enostavna, ko jo bo treba zamenjati. Kakšna naj bi bila življ. doba plinske peči? 20 let je že mimo...

V bistvu je situacija takšna: stropi so precej visoki, recimo, da je nad pečjo še pol metra placa v višino... Še vedno sicer premalo, da bi pod peč lahko postavil višje, spodaj pa en na drugega pralni+sušilni stroj... Je pa opcija, da bi peč prestavil v sosednji prostor, kjer je ločen WC, in ga dal nad školjko... Ampak verjetno moram tudi tam dati peč na isto višino zaradi pozicije vstopa dimne cevi v dimniško vertikalo (vanjo zvrtati novo luknjo verjetno ne smem)... Ker se vroči dimni plini dvigajo, verjetno ne bi šlo, če bi bila peč dvignjena višje kot sedaj, 2 metra dolga cev od peči do luknje v dimni tuljavi pa padajoča?
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Hm. Naš Immergaz je začel zafrkavat "na topli vodi" po ene 18 letih, nekateri (večina) sosedi od 30 jih imajo še vedno not 20+ let. V bistvu me je nov Vaillant bolj zafrkaval kot star Immergaz - tovarniška napaka v napačni postavitvi enega senzorja in posledično skoraj vsako leto menjava za novega - priznano pod garancijo tudi po poteku le-te.
Ko sem menjaval je bila subvencija za menjavo, da me je nov prišel z montažo pod 1.500€ po vračilu subvencije. No zdaj je letel ven tudi ta in je not električna centralna in bojler.

Malo sem "zmeden" ker navajaš da je dimovod speljan v "navaden" dimnik - potem bi lahko imel celo varianto, ki zajema zrak iz prostora in dejansko nima koaksialca, torej moraš imet dovolj dotoka svežega zraka (zunanji zračnik, odprto okno, rešetke na vratih,...).
Na vsak način, dokler dobro dela, nimaš kaj menjavat, le en pošten servis si privošči (100-200€ + rezervni deli) in počakaj na dobro subvencijo za zamenjavo.

Plinske peči "stare šole" še čisto dobro laufajo po 30 letih.

Imaš pa na Bolhi ponudbo nekih novih Avstria email za okoli 1.300€. Moj Vaillant je šel za 600€

 
  • Všeč mi je
Reactions: tony
visek izobrazbe: Zadeva je zanimiva, ampak za blok je kaj takega težko zmontirati, ker bo hrup zun. enote motil sosede in sosednji blok...

Samo izoliranec: OK, to pomeni, da se z menjavo ne mudi oziroma bo ta tudi bolj enostavna, ko jo bo treba zamenjati. Kakšna naj bi bila življ. doba plinske peči? 20 let je že mimo...

V bistvu je situacija takšna: stropi so precej visoki, recimo, da je nad pečjo še pol metra placa v višino... Še vedno sicer premalo, da bi pod peč lahko postavil višje, spodaj pa en na drugega pralni+sušilni stroj... Je pa opcija, da bi peč prestavil v sosednji prostor, kjer je ločen WC, in ga dal nad školjko... Ampak verjetno moram tudi tam dati peč na isto višino zaradi pozicije vstopa dimne cevi v dimniško vertikalo (vanjo zvrtati novo luknjo verjetno ne smem)... Ker se vroči dimni plini dvigajo, verjetno ne bi šlo, če bi bila peč dvignjena višje kot sedaj, 2 metra dolga cev od peči do luknje v dimni tuljavi pa padajoča?
kondenzacijski ma bolj malo vročih plinov.....bolj kak kondenz.

Bi te pa na tem mestu opozoril, sicer sem videl pri Immergasu, Vaillant ma tud neki tega
pri Immergasu maš kotle ki so pripravljeni na uporabo 20% hydrogen blend (gas adaptive technology)

to je tale čudež This is called a blend and sees 20% of the fuel source powering the appliance being hydrogen gas, with the remaining 80% being natural, which is where the term 20% Hydrogen ready comes from. (pač zemljskemu plinu se dodaja vodik da se zmanjšajo emisije).

Gre se za to, da tu nastane več vodne pare, to pa posledično tudi bolj kislo okolje (topnost plinov) in krajšo življensko dobo kotla če ni primeren za te hece


če so dimenzije problem, katere proizvajalce si vse gledal? jih je ful na tržišču napiši vsaj približno kake mere so sprejemljive pa lahk malo prečekiramo
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Samoizoliranec: v bistvu je težava, da ne vem, kakšen je res tip dimnika, moral bi poiskati kakšnega dimnikarja/serviserja na cifri z nalepke, ki pozna objekt. Prodajalec informacije nima... :jok:

Višek izobrazbe: Zanimivo, grejo se pripravo na prihodnost... Glede dimenzij, pa se moram dogovoriti za še en ogled in imeti meter s sabo... V glavnem, to pride na vrsto kasneje, če vzamem to stanovanje... :zmaga:
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
601
311
63
Samoizoliranec: v bistvu je težava, da ne vem, kakšen je res tip dimnika, moral bi poiskati kakšnega dimnikarja/serviserja na cifri z nalepke, ki pozna objekt. Prodajalec informacije nima... :jok:

Višek izobrazbe: Zanimivo, grejo se pripravo na prihodnost... Glede dimenzij, pa se moram dogovoriti za še en ogled in imeti meter s sabo... V glavnem, to pride na vrsto kasneje, če vzamem to stanovanje... :zmaga:
Sam sedaj sigurno ne bi kupoval plinskega bojlerja za gretje. V Nemčiji je že prepoved ugrajevanja le teh. Montiral bi za gretje klimo za toplo vodo pa ali mali plinski bojler samo za sanitarno vodo ali pa el. bojler. S klimo potem poleti lahko še hladiš, s plinskim bojlerjem pač ne. Eno dobro "Micko" z dvema nitranjima enotama.. ali pa mogoče zadostuje že ena če je ok tloris. Samo v razmislek. Pa plin ni poceni trenutno.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Strinjam se, da je vsaka etažna peč ena sama pokora, ampak to so sanjarije nemških politikov, ki so očitno že čisto nori...

Zdaj imajo na fasadi bloka ene 15 klim za 24 stanovanj, in te delajo recimo 4 mesece na leto... Sedaj pa si predstavljajmo, da se bo na fasado bloka zaradi sanjarij švabov našravfalo 45 zunanjih enot (sam bi potreboval za gretje 2 enoti; da bi imel skupno zunanjo enoto za dve notrani pa bi najbrž za sabo potegnilo višje varovalke in s tem spet višje stroške), ki bodo tam ropotale kakšnih 7 mesecev na leto... Da je ne samo svinjski zrak ampak tudi hrup škodljiv za zdravje se bomo morali pa šele naučiti...

Na ta način samo na pol rešimo en problem in ustvarimo novega, važno pa je, da se vmes denar vrti... Čez 15 let bomo pa spet prijatelji z Rusi, bomo pa ravno pred izklopom NEK1, in spet ven metali klime in vgrajevali plin. bojlerje in mediji nas bodo učili o "energetski mešanici"...

Skratka, zaradi tega denarja me ne bo konec, prepirati se s sosedi zaradi hrupa zunanje enote ob dveh zjutraj se pa tudi ne morem... Ohranjati status quo bi bilo najboj enostavno...