Je čas za nov router?

casio

Pripravnik
19. nov 2014
529
15
18
Moj 3 leta star Tp-link TL-WR841N me zadnje 3 dni spravlja ob živce. Povezan je prek kabla v namizni računalnik in brezžično v dva prenosnika in kak telefon. Težava je, da enostavno naključno internet na vseh računalnikih preneha delovati, dokler routerja ne izklopiš iz elektrike in ponovno vklopiš in potem dela recimo kako urco in zadeva se spet ponovi. Po tem naprej pa dela kot, da ni bilo nič tudi 10ur skupaj. V tistem času, ko preneha delovati internet modem za internet normalno deluje, če pretaknem kabel direktno in se možnost, da je pri operaterju kaj narobe izključil.
Router je vsa pretekla leta deloval brez težav in izpadov. Ko sem ga odprl sem našel en malo napihnjen čip(druga dva sta ravna)


25656.jpg




ps: resetiral na tovarniške nastavitve sem ga že...
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.830
727
113
www.jernej.org
Označen čip vpliva samo na WAN port (modri ethernet port). Probaj, če se internet pobere, če samo kabel v tem portu odklopiš in ponovno vklopiš.

Sicer pa najpogosteje pri omrežni opremi probleme povzročajo napajalniki. Če imaš še kak drug napajalnik, ki paše na tvoj router, bi se splačalo še to probat.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.463
113
Enako je pri meni. En napihnjen čip takoj za Ethernet porti povzroči kup težav. Ta router sem trenutno dal v odpis ampak ne škodi, če se ga da rešiti.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.300
2.398
113
še v SLO - ampak komaj
Kot ti je Mikrohard svetoval - menjaj napajalnik ampak glej, da bo dovolj močan.

Če ne bo bolje - v kanto in novi router. Jaz sem se z mojim trudil skoraj leto dni - potem dvakrat globoko pogoltnil in nabavil Archerja C8. Od takrat me samo modre lučke na routerju motijo. No - vsaj vem, da je tam, ker ga od prvega dne nisem več taknil. Žal mi je samo, da sem leto dni čakal.
 

casio

Pripravnik
19. nov 2014
529
15
18
Do danes! Spet je umrl in izklop in ponovni vklop in spet dela. Sedaj sumim preobremenjenost, ker smo v trenutku izklopa na treh računalnikih vsi terali torrente itd. Je kaj od tega kar bi bilo pametno kupiti:

https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/brezzicni-usmerjevalnik-archer-c58-ac1350-956670
https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/tp-link-wl-router-3mimo-tl-wr1043nd
https://www.mimovrste.com/usme...c1350-dual-band
https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/tp-link-brezzicni-usmerjevalnik-archer-c60-ac1350

Gledam tja do 60€
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Najprej se vprašaj kaj potrebuješ: kakšna je pipa do interneta, kakšna je konfiguracija "terena" (večnadstropna hiša, vrt, stanovanje, terasa...), koliko je istočasnih torentašov, ali se računalniki pogovarjajo med seboj oz. ali med njimi prenašaš podatke.

Nisem preverjal karakteristik, ampak po spominu so razlike:
Wr1043 ima edini gigabitni switch in povezavo v internet. Če je linija hitrejša od 100mbps, kot zmorejo ostali, je to to.
Je pa po drugi strani edini, ki deluje samo na 2,4ghz - če si na zasičenem področju (mesto, v bloku, veliko omrežij), potem bo boljša izbira dual band (beri: ostali). Ta omogoča tudi precej višje hitrosti (med napravami). Zato sprašujem, koliko je prometa *med* njimi.
Od vseh je wr1043 tudi najbolje podprt s strani alternativne programske opreme (dd-wrt, openwrt, gargoyle), kar zna biti pomembno, če želiš iz njega iztisnit največ.
 

casio

Pripravnik
19. nov 2014
529
15
18
Na router so priklopljeni praktično ves dan trije računalniki. Dva od teh računalnikov imata uTorrent stalno priklopljen, tretji malo manj, ampak še vedno veliko uporablja kakšen Netflix ali kaj drugega požrešnega. Linija je 1MB in nam z malo potrplenja zadošča in se zna počasi spremenit v 5-10MB, ker paketom pada cena. Na router se občasno priklopijo tudi 2-3 telefoni. Smo v bloku z dvema stenama vmes in imam s tem routerjem in laptopom po celem stanovanju polno povezavo(vse črtice), s telefonom pa ne. Router sem speljal na najvišjo omaro.
Ko sem po internetu bral o svojem problemu se mi je zdela edina logična napaka preobremenitev, čeprav mi tega prej ni delal 2 leti

Alioth: Gre za Tp-link TL-WR841N z dvema nesnemljivima antenama.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.300
2.398
113
še v SLO - ampak komaj
Glede na vratolomno hitrost povezave ti priporočam, da pogledaš za kakšnim rabljenim Linksys WRT54GL.

Pa tudi nov ni "predrag".

edit: typo
 
Nazadnje urejeno:

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
kako ni predrag 50€ za 54Mbit/s medtem ko dobiš za ta denar boljšega.....

casio malo poglej za kakih ARCHER C5 na ebay.de
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
WRT54GL je že 10 let nazaj povozil čas. Nima N standarda WIFI-ja, premalo RAMa, slab procesor...

Kupi nek TP-Link pa lahko daš gor tudi DD-WRT za potrebe kakšnega QoS. Glede na počasno povezavo ti toplo priporočam da si umisliš QoS zato da bo zadeva vedno odzivna in da kakšni downloadi ne bodo zabasali vsega skupaj.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Potemtakem wr1043.

Mogoče boš zadovoljen s stock fw, sicer imaš na voljo tudi precej drugih. Kar bi bilo priporočljivo, sploh za qos (prioriteta prometa, da ti torrenti ne zabašejo linije). Ampak prej preveri, katero verzijo(!) ponuja trgovec in kako je s podporo.
(Tp-link mislim da skuša novejše ruterje zaklepat na lasten fw)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
WRT54GL je za 50€ definitivno predrag, kot so že ostali povedali, ga je že zdavnaj povozil čas.

Za 50€ dobiš TP-Link TL-WR1043ND. V tujini za malo več (ali pa celo za isti denar, če gledaš tudi rabljene) dobiš tudi TP-Link Archer C5 .
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.322
657
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
jaz imam že kakšno leto tega:
https://www.mimovrste.com/usme...abit-tl-wdr3600

povezavo imam 160/6 (speedtest). Naložen DD-WRT, brez problemov hendla vse..Nastavljen imam avtomatični reboot vsako nedeljo ob 1:00, v torrent klientu imam konstantno cca 200 torrentov. Nikoli problemov. Tudi na stock fw-ju je delal brez problemov, samo sem dal gor DD-WRT ker sem ga že od prej navajen, ko sem imel immmortal WRT54GL, ki ga imam sedaj kot AP za zunanjo uto do koder mi žal wdr3600 ne seže.
smile-1.gif
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Mene zanima, zakaj imaš avtomatiæni reboot nastavljen ob najbolj neprimerni uri v tednu, ko zna biti zadeva precej obremenjena in v max uporabi ko prideš domov?
grin1.gif