Jadranje, jadrnica in ostala navtična šara :)

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Imamo teme o popotovanju, avtodomih in vsem ostalem, nič pa ne najdem o jadranju. Ni vrag da kakšen alteraš tukaj gor, ne bi bil star morski volk. Torej, sam malo ljubiteljsko jadram par let, zadnjo sezono pa sem celo poskusil sam, oz. brez kakšnega bolj izkušenega člana posadke zraven, tako da moram priznat, da mi je bil kar stres, ampak sem se veliko naučil in recimo, da mi je zdaj že malo lažje vse skupaj. Mogoče bi bilo fajn iz prve roke izvedeti, kakšne fajn destinacije za sidranje, privezovanje na različnih koncih Jadrana. Sicer vem, da je tega veliko online in recimo na enavtiki kar dobro piše o posameznih lokacijah, ampak bi vsaj meni bilo fajn kaj več izvedeti o kakšnih kul lokacijah oz. kakšnih nasvetih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in aljoman

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Recimo da najemnik, izplutje je Pula, letos sem recimo parkrat delal ruto čez kvarner in sem se privezoval na Unijah (mesto privez in na drugi stranu uvala Maračol na bojah), potem v malem Lošinju v samem mestu in pa na Silbi.

Tako da me zanima v tem rajonu za sedaj, kaj je še za videti. Unije so mi super, ker je vse tako mirno in majhno, kot Silba, prav tako mali Lošinj, ker si privezan v samem mestu. Ali je na Cresu tudi kaj takega? Aja, pa glede na to da nisem še ful izkušen bi mi bilo fajn, da samo privezovanje ni v ful nekih tesnih lukah, ker ne bi rad muringov iz propelerja vlekel. :evil:
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Osebno nimam nobene želje, da bi sam peljal jadrnico. Gremo pa skoraj vsako leto z neko družbo ali familiarno za en teden. Nikoli nismo startali bolj severno od Zadra. Zadnji dve leti Trogir. Kolega, ki nas vozi, naredi ruto glede na trenutno vreme. Nismo obremenjeni s tem, da nekam moramo priti. Dobro, ko si na Visu, pač moraš nazaj, da vrneš jadrnico. On pozna primerno gostilno za večerjo na skoraj vsakem otoku. Tečno je, da je zadnja leta promet precej narasel in da se je včasih že umetnost ustaviti tam, kjer si zamisliš par ur prej. Počasi bo vse na rezervacije, tudi boje, čeprav ne gremo ravno sredi poletja, gledamo pa, da se že zlahka kopamo.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Recimo da najemnik, izplutje je Pula, letos sem recimo parkrat delal ruto čez kvarner in sem se privezoval na Unijah (mesto privez in na drugi stranu uvala Maračol na bojah), potem v malem Lošinju v samem mestu in pa na Silbi.

Tako da me zanima v tem rajonu za sedaj, kaj je še za videti. Unije so mi super, ker je vse tako mirno in majhno, kot Silba, prav tako mali Lošinj, ker si privezan v samem mestu. Ali je na Cresu tudi kaj takega? Aja, pa glede na to da nisem še ful izkušen bi mi bilo fajn, da samo privezovanje ni v ful nekih tesnih lukah, ker ne bi rad muringov iz propelerja vlekel. :evil:

na cresu imaš nov pomol zraven centra. potem je kar nekaj lepih zalivov dol proti martinščici, niso pa za privez, le za kopanje. Višje od cresa pa ni nič zanimivega.

Zaliv Krivice verjetno poznaš? 10min peš je ena taka luštna ošterija sredi šume... Zaliv je pred Lošinjem...

Ist je tud tak lušten otok... zaenkrat zastonj privez, če je na barki kdo, ki se potopi tja 5-6m, ker so na tleh še stari betonski bloki od boj, ki so jih iz neznanega razloga umaknili. Tam je lušten sprehod na vrh otoka, kjer je cerkvica in lepi razgledi na okoliške otoke... ni muringov, tko da se nimaš kam zaplest.

Dugi otok - plaža Sakarun... če je kakšen dan več lufta...

Tud Susak je za obiskat, čeprav mi ga obiščemo le kot zadnjo postajo pred Kvarnerjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Guinness

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
na cresu imaš nov pomol zraven centra. potem je kar nekaj lepih zalivov dol proti martinščici, niso pa za privez, le za kopanje. Višje od cresa pa ni nič zanimivega.

Zaliv Krivice verjetno poznaš? 10min peš je ena taka luštna ošterija sredi šume... Zaliv je pred Lošinjem...

Ist je tud tak lušten otok... zaenkrat zastonj privez, če je na barki kdo, ki se potopi tja 5-6m, ker so na tleh še stari betonski bloki od boj, ki so jih iz neznanega razloga umaknili. Tam je lušten sprehod na vrh otoka, kjer je cerkvica in lepi razgledi na okoliške otoke... ni muringov, tko da se nimaš kam zaplest.

Dugi otok - plaža Sakarun... če je kakšen dan več lufta...

Tud Susak je za obiskat, čeprav mi ga obiščemo le kot zadnjo postajo pred Kvarnerjem.
Hvala, nič drugega tu ne poznam razen Unij, Silbe in Lošinja kot sem napisal. Do zdaj sem ponavadi tam okoli Šibenika, Kornatov, Skradina vandral... Zdaj pa bom kot kaže večinoma iz Pule štartal. In kot rečeno, iščem tudi bolj simpl načine privezovanja, da ne motovilim nekaj ful
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Osebno nimam nobene želje, da bi sam peljal jadrnico. Gremo pa skoraj vsako leto z neko družbo ali familiarno za en teden. Nikoli nismo startali bolj severno od Zadra. Zadnji dve leti Trogir. Kolega, ki nas vozi, naredi ruto glede na trenutno vreme. Nismo obremenjeni s tem, da nekam moramo priti. Dobro, ko si na Visu, pač moraš nazaj, da vrneš jadrnico. On pozna primerno gostilno za večerjo na skoraj vsakem otoku. Tečno je, da je zadnja leta promet precej narasel in da se je včasih že umetnost ustaviti tam, kjer si zamisliš par ur prej. Počasi bo vse na rezervacije, tudi boje, čeprav ne gremo ravno sredi poletja, gledamo pa, da se že zlahka kopamo.
Ma men je pa fino, da dobim izkušnje in da lahko sam kam grem, je pa (vsaj zdaj), to kar stres zame, ampak je vsakič malo boljše.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Hvala, nič drugega tu ne poznam razen Unij, Silbe in Lošinja kot sem napisal. Do zdaj sem ponavadi tam okoli Šibenika, Kornatov, Skradina vandral... Zdaj pa bom kot kaže večinoma iz Pule štartal. In kot rečeno, iščem tudi bolj simpl načine privezovanja, da ne motovilim nekaj ful

ja, sej pula je fajn, ker je blizu... v 3 urah si že lahko z odprtimi jadri proti kvarnerju. Se pa naveličaš... mi smo obiskali že vse te otoke, k so dosegljivi v petdnevnem terminu, pa ni več tok zanimivo. Se mi zdi, da smo šli že 5x... Za Kornate nam zmanjka 2 dneva...

lep zalivček je tudi pred malim lošinjem - Zabodarski, je tud za sidrat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Guinness

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Samozavesti še nimam, tako da mam kar tremo vsakič, ampak ratuje bolje, še vedno pa nisem imel primera, da bi se moral privezati kam v močnem vetru, tako da se tega dneva že zdaj bojim. :zardelalter:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Pepe
27. jan 2022
4.801
1.737
113
ja, sej pula je fajn, ker je blizu... v 3 urah si že lahko z odprtimi jadri proti kvarnerju. Se pa naveličaš... mi smo obiskali že vse te otoke, k so dosegljivi v petdnevnem terminu, pa ni več tok zanimivo. Se mi zdi, da smo šli že 5x... Za Kornate nam zmanjka 2 dneva...

lep zalivček je tudi pred malim lošinjem - Zabodarski, je tud za sidrat.
Severna Dalmacija od Zadra do Biograda pa rabiš eno uro več, morje in jadranje neprimerno boljše.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.717
39
48
Samozavesti še nimam, tako da mam kar tremo vsakič, ampak ratuje bolje, še vedno pa nisem imel primera, da bi se moral privezati kam v močnem vetru, tako da se tega dneva že zdaj bojim. :zardelalter:
Že manjši veter zna bit problem za privezat se....

Zvezek, knjigica - 888 pristanov in zalivov - napisal nemec - prevedeno v slovenščino - TOP :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Guinness

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Tudi sam sem mu mel namen napisat...

Ko smo mi jadrali....rentane jadrnice iz Trogirja...

So mele v kokpitu vse ko nek "Atlas" jadranskih pristanišč....pomorska karta na A4....potem pa vse posebnosti.....številke za klice taki in onakve....frekvence lokalnih kapitanij itd....

Pa še za lokalne izlete....atrakcije itd

Res uporabno....ne vem pa naslova knjige
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Da izgledalo je točno tako.....za vsak zaliv ene 2-3 A4 strani....ena od teh je bil zemljevid pristanišča....ostala al pa 2 pa sami uporabni lokalni podatki :zmaga:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Ma ja, peljar načeloma dobiš vedno zraven, tudi online kar veliko najdeš, ampak meni je ful fajn da od nekoga iz prve roke slišim. Meni recimo je bil letos mali Lošinj super, ker so vedno na privezu marineroti, ki ti pomagajo s štriki, Unije - Maračol recimo mi je bil kar izziv na bojah, ker so na boji še muringi in sem se malo lovil kam kaj gre. na “gradskom vezu” je bilo kar ok, čeprav imaš samo en muring ampak ok. Take informacije bi mi recimo pred prvim vplutjem kar pomagale.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Problem je, ker se na Hrvaškem skoraj vsako sezono spremenijo kakšna "divja" sidrišča v koncesijske priveze z bojami, potem pa naslednjo leto temu vzamejo koncesijo pa pusti betonske bloke spodaj,...

Saj to se strinjam da je s prve roke najboljše, zato pa se čudim tistim, ki zaupajo enemu "švabu".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Guinness