Izračun invalidske pokojnine

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.399
145
63
Pozdravljeni,

prosim za morebitno pojasnilo ene zadeve.

Leta 2014 sem bil na invalidski komisiji po bolezni ,in dodeljena mi je bila tretja kategorija invalidnosti.

Od takrat sem bil še v bolniški do leta 2016 ko je podjetje šlo v stečaj. Od takrat sem na borzi kot prejemnik nadomestila za invalidnost.

Nadomestilo za se je izračunalo v višini 60 odstotkov invalidske pokojnine ki bi mi takrat pripadala.

Se pravi sem imel leta 2016 izračunano invalidsko pokojnino.


Sedaj pa k zadevi ki me trenutno zanima. Ortoped je na zadnjem pregledu podal mnenje v izvidu ,da sem z njegovega vidika nezmožen za pridobitno delo.

Recimo da me sedaj komisija po nekem ključu invalidsko upokoji. Kaj to pomeni. ?
Se višina pokojnine računa popolnoma na novo ,ali je dejansko že nekako določena s prejšnjim izračunom ?

Ni mi povsem jasno ,če se računa na novo kaj pomeni teh pet let ,katere nisem bil zaposlen ampak na borzi ?
Bi sedaj imel manjši izračun invalidske kot 2016 ?? Nekako mi to ne gre skupaj.
Dejstvo je ,da jaz od dneva ko sem šel 2014 v bolniško do danes nimam niti enega delovnega dne , ker če bi bilo kaj poštenja na svetu bi bil že takrat upokojen in ne samo pridobil kategorijo. Zdravniškega ap itak do stečaja nisem več opravil pozitivno.

V glavnem . Izračun pokojnine obstoječ ki je že bil narejen ali na novo ??

Hvala za morebitno pomoč.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.076
3.565
113
Marlbor
Sedaj ti bodo upoštevali tudi dopolnjeno pokojninsko dobo, lestvica pa je enaka kot pri starostni. Predvidevam, da ti zdaj manjka 5 let dobe, to pomeni potem ca. 7-8% nižji odmerni odstotek.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.399
145
63
Če prav razumem ,nov izračun ?? Pet let borze se doda . Nižji odmerni odstotek ? To pomeni tudi potem avtomatsko nižjo pokojnino kot sem imel izračunano 2016 ?
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.411
632
113
III. kategorija invalidnosti ne prinaša pravice do invalidske pokojnine. Razen če si star nad 65 let

 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.399
145
63
Ne razumeš. Nadomestilo za invalidnost se izračuna na osnovi pokojnine ki bi ti v danem trenutku pripadala če bi bil invalidsko upokojen.Glede na ostale pogoje je meni pripadalo 60%. Sedaj pa vsa mnenja kažejo na morebitno upokojitev. Ampak to ni bistveno.

Gre za to ali bi mi bila morebitna invalidska pokojnina izračunana višja ali nižja kot leta 2016 ,glede da od takrat nisem zaposlen.

Sem pričakoval ,da bom dobil malo pomoči ,sedaj pa še jaz razlagam drugim..hehe..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.065
5.712
113
pri taščici
Dvomim.da se ti bo kaj bistveno spremenila.
Na zavodu si bil prijavljen za 8 urni delovnik, ali krajši.
Invalidska penzija za 4 urni delovnik je precej nižja od socialne pomoči.
Pod 300 evri. Vsaj takole dobim občutek ko se s kom pogovarjam.