Izdelava plošč iz ostankov parketa

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Rabim kako mnenje strokovnjakov za obdelavo lesa.

Od polaganja mi je ostalo kar nekaj tehno (kant) parketa. Prišel sem na idejo, da bi iz tega naredil nekaj manjših kosov pohištva (kaka škatla, manjša omarica npr. Za ključe)

Zamislil sem si, da bi na VP debeline 4 mm lepil posamezne kose in potem poobla, pobrusil, ter odrezal na ustrezne mere.
Pojavlja se mi vprašanje ali je to sploh izvedljivo. Gre namreč za precej majhne kose (palčke 10x10x250 mm), ki bi jih lepil po širini, ter po dolžini. Za osnovo bi bila VP, kot sem napisal. Skrbi me, ker gre za precej tanke kose, kako bi bilo z nadaljnjo površinsko obdelavo, saj je les (hrast) nižje kategorije, kar je seveda smisel tega parketa, ker se z mešanjem beljave in črnjave dobi zanimiv vzorec.

Ali lahko pričakujem še kake probleme, poleg zamudnega dela?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Če bo nalepljeno samo na eni strani, se bo skoraj zanesljivo cela plošča skrivila. Na zadnji strani VP bi bilo dobro nalepiti še kaj, na primer lesonit, ultrales, lesomal, ali kaj podobnega. Predvidevam, da bo uporabljeno lepilo "belo mizarsko", v primeru kakšnih drugih lepil so lahko težave drugačne.
Nadaljnja obdelava pa je možna le z brušenjem in seveda lakiranjem (voskanjem, oljenjem)
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
No, saj za ojačtev sem mislil, če bi mogoče še drugo stran prelepil na enak način s polovičnim zamikom letvic po dolžini, da dosežem trdnost. Lepilo bo mizarsko. Se pravi bi bila skupna debelina plošče nekje 25 mm.
Ali je potrebno letvice lepit tudi po širini ali bi bilo dovolj samo ploskovno lepljenje, podobno kot pri parketu?

Zakaj samo brušenje? A pri skobljanju je debelina problem ali položaj letnic pri lesu, da bi kaj zatrgalo?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Hm.
Morda sem slabo razumel tvoj stavek: "...ki bi jih lepil po širini ter po dolžini". Ali to pomeni, da bi bile posamezne letvice sestavljene tako, kakor je to pri lamelnem parketu, ali bi bile vse v isti smeri? Če bodo vse obrnjene v eno smer, je možno tudi skobljanje, ne le brušenje, pri križnem sestavljanju pa bi prečno postavljene letvice rezilo trgalo.
Kako pa nameravaš doseči dovolj pritiska za lepljenje?
Ta naj bi bil za kvaliteten izdelek ob uporabi 'mizarskega lepila' vsaj 1 kg/cm2)
Seveda pa je še nekaj drugih možnosti, na primer uporaba poliuretanskega lepila, kjer je pritisk skoraj nepomemben.
Lepljenje letvic med seboj se mi ne zdi smiselno in ga v tvojem primeru odsvetujem.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Ja očitno sva se narobe razumela.
Mislil sem seveda vse letvice obrnjene v isti smeri. Npr. 40 letvic po širini, kar znese 40 cm. širine plošče, ter 4 letvice po dolžini, da dobim meter dolgo. Se pravi plošče 100x40x2,5 (če bi lepil z obeh strani z zamikom za večjo trdnost). Mere so samo za predstavo.

Stiskanje sem mislil kar dve plošči pa mizarske spone, še kako lajšto počez za sredino. Če pra razumem bo to premalo? Res je tudi, da se bo zaradi minimalnih odstopanj po višini težko doseglo enakomeren pritisk. A je potem bolje uporabiti PU lepilo? Katerega pa priporočaš?

Hvala za odgovore. Seveda gre za neke vrste hobi, da se razumemo, kljub temu bi pa rad dosegel ličbost končnega izdelka.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
100x40 je kar precej velika plošča za domače lepljenje. Občutek imam, da nameravaš šele po izdelavi plošče iz nje izrezovati posamezne kose. Ti manjši kosi ne bi odgovarjali? Recimo, da za izdelke, ki jih nameravaš narediti izdelaš (zlepiš) posamezne sestavne dele, jih nato nažagaš na točno mero in sestaviš. Samo za informacijo: normalna mizarska svora (spona, 'cvinga') lahko pritisne s silo cca 170 kg, na območju 100cm2

V primeru odstopanj debeline je potem PU lepilo mnogo boljša ideja, čeprav v takšnih primerih in pri uporabi PVAc lepila lahko problem delno rešiš s polaganjem nekaj plasti časopisnega papirja, ki kompenzira razlike v debelini. Lepilo za parket pa ne pride v poštev, za polnilo je tam uporabljen pesek, kar žagi ne koristi najbolje
wink-1.gif


LP