intoleranca na hrano

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Pozdravljeni,

Je kdo kdaj opravljal kak test na intoleranco oz alergijo na hrano? Namreč že dlje časa se soočam z raznimi problemi (srbeča koža, izpuščaji, napihnjenost, slabo počutje...) in sem začel razmišljati, kaj pa če mi škoduje kakšna prehrana oz sem alergičen na kaj, kar pojem?

Sicer laboratorijev, ki se s tem ukvarjajo je malo morje, samo ali res lahko že na podlagi odvzete krvi ugotovijo, kaj ti paše in kaj ne? Sej vem, da je sedaj malo da ne modna muha, da si alergičen na gluten ali laktozo. Bi pa vseeno rad izključil to možnost?

So kakšna priporočila/nasveti?

lp
 
  • Všeč mi je
Reactions: keenoway

j4nm4n

Pripravnik
22. jan 2021
49
14
8
Zdravo, pošiljam ti primer izvida iz https://www.synlab.si/ Dobiš rezultate v 1 tednu, cena 150 eur. Toliko da veš kaj lahko pričakuješ. Mogoče bi lahko jaz potegnil kakšne realne vzporednice, da tudi opažam, da mi ''ne paše'' svinjina in gobe recimo in kakšen sir, pa se prehranjujem raznovrstno.

Intoleranca in alerija na hrano je različna zadeva, pri tej preiskavi se ne določajo alergijski IgE ampak IgG, se pravi da so tvoja protitelesa močneje reagirala na to hrano oz. reagent/Ag, ki so jih naredili iz te hrane. Rezultati ti lahko kaj povedo, lahko tudi kaj sovpada glede težav ki jih opažaš, lahko. Pomoje so tudi faktor sami reagenti oz. antigeni ki so nanešeni na testno ploščico in tudi verjetno, če česar nisi užival že dolgo, bo test pokazal drugače, kot če vse iz seznama uživaš redno in potem greš na test.

Preberi tole https://www.spoznajprehrano.com/post/2019/04/03/testiranje-intolerance-na-hrano-je-neuporabno Mogoče lahko opazuješ iniz redne prehrane izločiš 1 izdelek, ki ga sumiš da bi bil lahko vzrok in po določenem času poskusiš, če ti povzroča kakšne težave ko ga užiješ. Ne smeš pa celega nabora odstraniti na enkrat, oz previdno, ker bi s tem lahko porušil ''ravnovesje' makrohranil kar bi lahko vplivalo kontra.
 

Priponke

  • Izvid intolerance na hrano.pdf
    731,7 KB · Ogledi: 322
  • Všeč mi je
Reactions: tony

keenoway

Zelenc'
5. feb 2022
1
0
1
Pozdravljeni,

Je kdo kdaj opravljal kak test na intoleranco oz alergijo na hrano? Namreč že dlje časa se soočam z raznimi problemi (srbeča koža, izpuščaji, napihnjenost, slabo počutje...) in sem začel razmišljati, kaj pa če mi škoduje kakšna prehrana oz sem alergičen na kaj, kar pojem?

Sicer laboratorijev, ki se s tem ukvarjajo je malo morje, samo ali res lahko že na podlagi odvzete krvi ugotovijo, kaj ti paše in kaj ne? Sej vem, da je sedaj malo da ne modna muha, da si alergičen na gluten ali laktozo. Bi pa vseeno rad izključil to možnost?

So kakšna priporočila/nasveti?

lp
Jaz sem tudi imela zelo visoko izpuscajev. Mi je slo noro na zivce. Sem naredila test intolerance z lasmi na Tesin spletni strani, www.tesin.si. Njihov najbolj obsezen test testira 900 elementov, plus intolerance na kovino, okolje, pomanjkanje vitaminov itd.
Je zelo pomagalo, mi je pokazalo dolocene vrste hrane in ene od tistih sem res veliko jedla in ko sem to opustila, so izpuscaji izginili. Sama ne bi nikoli ugotovila. Test s krvjo nisem nikoli naredila, mislim, da je tisto bolj uporabno za alergije (kot test na kozo, ampak ti so zelo zamudni in dragi) in alergije so ponavadi zelo zelo izrazite in jih zato prej opazimo in tudi trajajo celo zivljenje (tako da jih lazje opazimo ze v otrostvu). Intolerance na hrano pa lahko pridejo in gredo in znaki so ponavadi "manj" opazni, npr izpuscaji, napihnjenost, glavoboli ...
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
376
83
Pozdravljeni,

Je kdo kdaj opravljal kak test na intoleranco oz alergijo na hrano? Namreč že dlje časa se soočam z raznimi problemi (srbeča koža, izpuščaji, napihnjenost, slabo počutje...) in sem začel razmišljati, kaj pa če mi škoduje kakšna prehrana oz sem alergičen na kaj, kar pojem?

Sicer laboratorijev, ki se s tem ukvarjajo je malo morje, samo ali res lahko že na podlagi odvzete krvi ugotovijo, kaj ti paše in kaj ne? Sej vem, da je sedaj malo da ne modna muha, da si alergičen na gluten ali laktozo. Bi pa vseeno rad izključil to možnost?

So kakšna priporočila/nasveti?

lp

nisem še delal testa. Sem pa sam ugotovil, da mi mlečni izdelki najbolj ne pašejo.

Za začetek, dokler čakaš, izloči mlečene izdelke, belo moko, predelano hrano, sladkor. Vem, da se ti bo zdelo kaj pa sploh še lahko ješ, verjemi, da se da ;) Še vedno ti ostane meso, zelenjava, sadje, riž, ajdova moka, jajca... Moraš pa začet doma kuhat in svojo hrano s seboj nosit. Z malo organizacije se tudi to da ;) Ko se navadiš, ti je vse ostalo čudno. Saj ko ugotoviš kaj ti škodi, potem se tega izogibaš in še vedno se lahko kdaj pregrešiš. Samo prvo moraš telo "očistit"
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
j4nm4n - hvala za odgovor. Zanimivo mi je, kako dobiš zraven izvid, česa se je fajn izogibat.

keenoway - hvala za odgovor. Sicer si ne znam razložiti, kako odkrijejo v laseh intoleranco, sam ok, če test na drogo delajo z lasmi, pol se najbrž da tudi kaj takega :)

smrkec - hvala za odgovor. Nekako v tej smeri razmišljam za začetek. Najprej bom izločil mleko, ker pojem res veliko mlečnih izdelkov oz bom nadomestil z mlekom brez laktoze, ker brez jutranje kave pač ne gre :)

Mi je pa zanimiva tale oddaja,
 
  • Všeč mi je
Reactions: keenoway

B81

22. jul 2007
34.262
8.813
113
Jaz sem tudi imela zelo visoko izpuscajev. Mi je slo noro na zivce. Sem naredila test intolerance z lasmi na Tesin spletni strani, www.tesin.si. Njihov najbolj obsezen test testira 900 elementov, plus intolerance na kovino, okolje, pomanjkanje vitaminov itd.
Je zelo pomagalo, mi je pokazalo dolocene vrste hrane in ene od tistih sem res veliko jedla in ko sem to opustila, so izpuscaji izginili. Sama ne bi nikoli ugotovila. Test s krvjo nisem nikoli naredila, mislim, da je tisto bolj uporabno za alergije (kot test na kozo, ampak ti so zelo zamudni in dragi) in alergije so ponavadi zelo zelo izrazite in jih zato prej opazimo in tudi trajajo celo zivljenje (tako da jih lazje opazimo ze v otrostvu). Intolerance na hrano pa lahko pridejo in gredo in znaki so ponavadi "manj" opazni, npr izpuscaji, napihnjenost, glavoboli ...

Bi dal tavelik paket, pa me je tole nazaj potegnilo (bioresonanca), bi pa blo very cool, če bi lahko lase poslal po pošti, da ne rabim hodit nekam v božjo mater.

1644244810183.png


Tole za €150 je super ugodno sicer: https://www.synlab.si/razsirjeni-paket.html
Enrat letno naredim podobno stvar v SB Ptuj (pa niti ni takšno št. preiskav), kar je recimo pol ceneje, kot na Fontani v MB.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
j4nm4n - hvala za odgovor. Zanimivo mi je, kako dobiš zraven izvid, česa se je fajn izogibat.

keenoway - hvala za odgovor. Sicer si ne znam razložiti, kako odkrijejo v laseh intoleranco, sam ok, če test na drogo delajo z lasmi, pol se najbrž da tudi kaj takega :)

smrkec - hvala za odgovor. Nekako v tej smeri razmišljam za začetek. Najprej bom izločil mleko, ker pojem res veliko mlečnih izdelkov oz bom nadomestil z mlekom brez laktoze, ker brez jutranje kave pač ne gre :)

Mi je pa zanimiva tale oddaja,
Tudi, če nisi občutljiv na laktozo je mleko+kava/smetana za želodec zelo slaba kombinacija.
.
Pri sebi sem že pred 15+ leti sam odkril neko specifično laktozno intoleranco.
Smetana (stepena ali za kuhanje) me ubije - beri: sem v 15 min na WC-ju za kakšne pol ure.
Mleko, jogurti, sladoledi, mlečna čokolada itd... ...malo manj intenzivno. Zna biti pa sobivanje z mano v zaprtih prostorih še pat ur po tem kar izziv :evil: .
Dva pira+ prejšnji večer... ...podobno.
.
Siri, grški jogurt, tiramisu... ...brez težav.:sprasujemse:
.
Da odrasli ljudje uživajo živalsko mleko, je itak "anomalija" per se... ..severnejši narodi so se, zaradi omejenih možnosti prehrane (podnebje) skozi tisočletja temu prilagodili. Južneje ko greš, več ljudi (kravjega) mleka ne prebavlja.
Da o Azijcih sploh ne govorimo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: keenoway

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
376
83
smrkec - hvala za odgovor. Nekako v tej smeri razmišljam za začetek. Najprej bom izločil mleko, ker pojem res veliko mlečnih izdelkov oz bom nadomestil z mlekom brez laktoze, ker brez jutranje kave pač ne gre :)
če se že greš, probgaj čisto brez živalskega mleka. pa kavic iz avtomatov, tiste znajo kar delat težave, kolker sem zasledil pri nas na firmi.
imaš en kup rastlinskih nadomestkov za mleko. Samo jaz jih nimam rad, ker imajo spet en kup stvari notri, da vodo spremenijo v "mleko".
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Tudi, če nisi občutljiv na laktozo je mleko+kava/smetana za želodec zelo slaba kombinacija.
.
Pri sebi sem že pred 15+ leti sam odkril neko specifično laktozno intoleranco.
Smetana (stepena ali za kuhanje) me ubije - beri: sem v 15 min na WC-ju za kakšne pol ure.
Mleko, jogurti, sladoledi, mlečna čokolada itd... ...malo manj intenzivno. Zna biti pa sobivanje z mano v zaprtih prostorih še pat ur po tem kar izziv :evil: .
Dva pira+ prejšnji večer... ...podobno.
.
Siri, grški jogurt, tiramisu... ...brez težav.:sprasujemse:
.
Da odrasli ljudje uživajo živalsko mleko, je itak "anomalija" per se... ..severnejši narodi so se, zaradi omejenih možnosti prehrane (podnebje) skozi tisočletja temu prilagodili. Južneje ko greš, več ljudi (kravjega) mleka ne prebavlja.
Da o Azijcih sploh ne govorimo.
Mleko, jogurt, smetana... to je vse tam-tam iz vidika vsebnosti laktoze (beri: absolutno preveč).

Razni sladoledi, čokolade niso tako hudi ker pač količinsko ne vsebujejo toliko mleka (zaradi drugih sestavin: sadje, sladkor ipd.). Tako da tukaj neko zmerno uživanje ni problematično.

Trdi siri (edamec ipd.), maslo in podobne "starane" ter "trde" zadeve pa imajo relativno malo laktoze in jih lahko poješ malo več. Ampak pazi se mehkih sirov (mozzarella, kajmak, zdenka sir ipd.).

Tam do 1g laktoze na obrok še nekako gre skozi brez večjih "incidentov", ampak do te cifre prideš že če zaužiješ samo 1 požirek mleka (~16mL)!

Dobiš pa zdaj že praktično vse mlečne izdelke brez laktoze. Recimo siri Zelene Doline imajo po defaultu vse brez laktoze, čeprav to ni nikjer na veliko napisano pa posebej oglaševano.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Tule pravijo, da je test z lasmi nateg:

Efficacy: No evidence. Studies haven’t shown hair testing can be used to diagnose any allergies.

Je pa res, da je intolerance dokaj lahko uganiti - velika verjetnost je, da jo boš imel na laktozo (in/ali mlečne izdelke), kakšno žitarico, morsko hrano, kakšne oreščke.. in potem ljudje mislijo, da je test pokazal pravo stanje.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
A ni žalostno ko ljudje vedo da je nekaj nateg, pa prodajajo... btw, jaz sem delal v adrialabu pred cca. 2. letoma. gluten ja, mleko in izdelki nič, ampak ga ne pijem od rojstva. Precej stvari se poklapa s tistim česar ne maraš od malega, to mi je bilo zanimivo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.103
6.480
113

V našem laboratoriju lahko v krvi izmerimo nivo IgG protiteles na 176 različnih živil in s tem ocenimo ali določeno živilo pri vas povzroča simptome intolerance na hrano. Izvid je na voljo v roku 1 tedna. Otrok ne testiramo. Na testiranje lahko pridete brez naročanja in na tešče.
CENA PREISKAVE: 150,00 EUR


Am..to ne bo optimalen rezultat, ker bo deloval samo v primeru, ko je človek zaužil določeno hrano pred kratkim - torej da je telo proizvedlo imunski odziv, igG. Če pa nekdo recimo ni jedel paradižnika od poletja, tu ne bo vidno, če je alergičen ali ne.

Zato je še vedno najbolj realen test, klasični, kjer ti v kožo naredijo majhne zareze in potem kontaminirajo z alergeni.

Kje pa, in če se dela za hrano, pa ne vem, to je tisti klasični test za alergije na pulmoloških oddelkih.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
j4nm4n - hvala za odgovor. Zanimivo mi je, kako dobiš zraven izvid, česa se je fajn izogibat.

keenoway - hvala za odgovor. Sicer si ne znam razložiti, kako odkrijejo v laseh intoleranco, sam ok, če test na drogo delajo z lasmi, pol se najbrž da tudi kaj takega :)

smrkec - hvala za odgovor. Nekako v tej smeri razmišljam za začetek. Najprej bom izločil mleko, ker pojem res veliko mlečnih izdelkov oz bom nadomestil z mlekom brez laktoze, ker brez jutranje kave pač ne gre :)

Mi je pa zanimiva tale oddaja,
Testa za drogo ne delajo z lasmi. Vsaj v sloveniji ne
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
V smislu da sploh ni diagnostične opreme ali da se ga ne izvaja na delovnem mestu/prometu etc.?
Ko sem to zelel narociti (sluzbeno, s ciljem ugotoviti a starsi nekemu otroku dejansko dajejo drogo), je bil odgovoro instituta za sodno medicino da tega v Sloveniji z lasmi ne moremo stestirat - torej ni opreme oz se ne izvaja.

je pa informacija stara par let tako lahko da bi se kaj spremenilo ampak dvomim