Inducirana napetost?

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Gre za nove elektro inštalacije. Danes sem poskušal zvezati križna in menjalna stikala, katera so povezana s 5x1,5mm2 kabli in ugotovim, da mi zraven faze fazenprifer brli nežno tudi na drugi žici. Skoraj sem popizdil in preklel vse po vrsti, ker sem bil ziher, da novi kabel nekje prebija.
Pustim vse skupaj in se spravim vezat druge zadeve v mansardo. Spet enak pojav, zraven faze mi nežno sveti še ena žica na 5x1,5mm2 kablu. Spet nič jasno.

Se sekiram že celo popoldne, prepričan da je bil celi kolut novega kabla defekten, nakar po googlanju opazim, da bi lahko šlo za tako imenovano inducirano napetost, ki se pojavi pri večih žicah oz. kablih.

Kako bi to sam preveril po neki trotlziher metodi?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Kako misliš "zraven faze"? V menjalnih in križnih stikalih imaš načeloma samo faze, seveda odvisno od položaja stikal so lahko odprte ali zaprte v različnih kombinacijah.

Drugače če zgornji odstavek razumeš, potem ja inducirana napetost se lahko pojavi na kablih ki so zraven kablov po katerih teče tok. Ta napetost načeloma nikoli ne dosega ravni glavne kar lahko preveriš z voltmetrom, druga lastnost je pa da je moč (tok) izredno nizek in ga mora izničit že neko majhno breme. Torej lahko med tako "inducirano fazo" in nekjo nulo daš recimo 40W žarnico in žarnica ne sme svetit, fazenprifer pa tudi nebi smel kazat več napetosti. Včasih pomaga že če tako fazo stisneš ob steno ali neko šibko "ozemljitev" pa fazenprifer ne sveti več.

Pa od tega koliko ti inducira napetosti je pri "varčnih" sijalkah to lahko problem, odvisno kolikšna je in kakšne sijalke daš noter. Ledice znajo bliskat pri zaprti luči, neonske sijalke pa narahlo svetijo lahko.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Faza se menja glede na pozicijo stikala. In mi zraven tiste žice, ki je pod tokom glede na pozicijo stikala, fasenprifer sveti zelo nežno tudi na žici, kjer glede na pozicijo stikala ne bi smelo biti toka.
Gre pa od menjalnega do križnega stikala 5 žilni kabel, 2 žici sta za tok do stikala, 2 žici pa za tok nazaj. Peta žica je ozemljitev in na tisti fasenprifer nikoli ne posveti (itak bi fid ven vrglo verjetno).
Torej v enem kablu gre po eni žici tok v eno smer, po drugi žici se vrača in to predvidevam, da bi lahko bil razlog, da se ustvarja inducirana napetost na kablih, ki niso pod tokom?
 
Nazadnje urejeno:

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Z eno roko se z dlanjo nasloni na steno, z drugo pa probej z fazenbriferjem. Kjer je faza bo svetilo močno, na sosednji žici občutno manj. Drugače pa zvežeš stikala, prižgeš luč in se ne sekiraš za indukcijo. Če boš take malenkosti iskal, ne boš spal cel mesec, na koncu boš pa ugotovil, da je vse skupaj brez veze. S kablom sigurno ni nič narobe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Z eno roko se z dlanjo nasloni na steno, z drugo pa probej z fazenbriferjem. Kjer je faza bo svetilo močno, na sosednji žici občutno manj. Drugače pa zvežeš stikala, prižgeš luč in se ne sekiraš za indukcijo. Če boš take malenkosti iskal, ne boš spal cel mesec, na koncu boš pa ugotovil, da je vse skupaj brez veze. S kablom sigurno ni nič narobe.
Saj, če je to normalen pojav, potem ok. Me je pa sprva konkretno zasekiralo dokler stric google ne pokaže še nekaj laikov z enako "težavo".
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
To je čisto normalno - tisto odključeno žilo, ki malo brli "lahko tudi ližeš" ;)
Pri izmenični napetosti, kar omrežna napetost je se med izoliranimi žicami (žilami) ustvarja inducirana napetost, ki pa ima zanemarljiv tok.
PoGooglaj malo za delovanjem transformatorja (Tesla pa to) ;)

Včasih se je merilo z navadnim fazenprifarjem z tlivko - dandanes pa se dobijo še tisti z LEDiodo, ki so preobčutljivi za tako delo. Ampak vseeno ga uporabljam, ker prime skozi izolacijo kabla(ne žile) in vidiš kateri je pod napetostjo (pa za stare novoletne lučke popravljat ;) )