Huda alergijska reakcija po košnji trave

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Ko sem zadnjič brez majce pokosil sadovnjak z laksarico, se mi je čez kakšna 2 dni spustila taka huda reakcija po koži, da nisem mogel verjeti. Obe roki in pol hrbta sami mehurji, kasneje pa kraste. Srbelo, peklo ... Bral sem, da gre za opekline (??), ki nastanejo zaradi soka določenih pokošenih rastlin ob stiku s kožo in učinkih sonca. Mislim, da bi bilo bolje, če bi šel k zdravniku, ampak sem seveda kot pravi dedec ( :bonk: ) pretrpel zadevo in se zaprisegel, da raje laksam v bundi, kot da grem še kdaj čez to sranje (in tako sem včeraj na vročem soncu pridno laksal v dolgi srajci, ki je bila že po nekaj minutah za ožet). Potem pa vidim komunalce, kako frajersko laksajo v kratkih rokavih (brez zaščitnih očal) in nikome ništa).

A je normalna taka reakcija? Se še komu to dogaja ali zadeva morebiti nakazuje na kakšno preobčutljivost?

Kosa je kar v redu, neka Kawasaki zadeva za slabih 500. Kupljena pomladi.
 
Nazadnje urejeno:
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Jaz sem imel ~ 10 let nazaj isto (polno mehurjev). Ko sem šel kosit, sem imel občutek kot da grem na fronto, nisem vedel ali pridem živ nazaj.
Ja, dolgi rokavi, dolge hlače, rokavice so bile rešitev.
Sedaj tega nimam več. Predvidevam, da je to zato, ker sem včasih kosil "doma" (pri starših), kjer je bila trava prava travniška trava, polna raznih cvetlic, sedaj na svojem pa imam bolj monokulturno trato in tega ni več.
Malo opazuj in glej katere "rože" ti delajo največ problemov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Tam, kjer sem kosil, mislim, da ni bilo špricano. Kosim pa nekje na 3 tedne, ko so nekatere rože že tako visoke, da jih je treba kosit "po nivojih".

Kolega zgoraj je dobro napisal - kot bi šel na fronto.

Zdaj se je vegetacija malce ustavila, me je pa začelo od včeraj že konkretno srbeti po rokah (nisem imel rokavic). To me je spodbudilo k odprtju te teme. :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.257
5.813
113
pri taščici
Jaz pri svezi travi še nisem zasledil težav, imam pri sebi na vrhu stopala lahko kake izpuščaje in kasneje kraste.
Je pa precej tudi odvisno kaj ti raste v travi.
Določene zadeve so pač bolj agresivne do kože.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.813
629
113

Imaš kake take rastline po travi. To smo vedno trgali po travniku s koreninami, ker tudi za živino ni bilo dobro.
Te je pa zelo omehurilo, če te je dobila po goli koži. Sploh v kaki jutranji rosi.
 

Spremljevalka

Zelenc'
10. avg 2020
12
14
3
Z alergijskimi reakcijami se ne hecat, fantje moji. Vsaka reakcija je vsakič naslednjič lahko hujša in tudi usodna. Ni nujno, da ostane samo na koži, lahko vas zaduši v 3 minutah. Imam sina hudega alergika, ki smo ga zaradi precej manjših stvari reševali z rešilcem in intubacijo. Zdaj če že rinete z glavo skozi zid :bonk::bonk::bonk:, si vsaj priskrbite eno konkretno dozo antihistaminikov, ki vas bodo v času, ko se boste šli travogrizce, vsaj nekoliko varovali pred alergeni. Seveda pa je daleč najbolje taka opravila prepustiti tistim, ki jih ti podvigi ne povzročajo težav - seveda, če je to mogoče.

Vedite, da če trava (in ostalo šavje!) povzročajo tak odziv na koži, povzročajo podobnega navznoter - na sluznicah dihal. Zaščitite dihala z masko - pa ne s tem kiruruškim robcem, ampak s konkretno masko s filtrom. Kožo je najlažje zaščititi - dolg rokav/hlače in rokavice, pa vročina gor ali dol. Pa ne se primerjat, kajd rugi lahko - eni lahko vse, drugi pa pač ne. Vedite, da vas izzivanje alergijske reakcije lahko pripelje v anafilaktični šok, ko ste enkrat tam, je na razpolago 3 min, da vam rešijo življenje tako, da ne boste utrpeli trajnih posledic. Srečno :fingerscrossed::biceps:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mare77

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
A je normalna taka reakcija? Se še komu to dogaja ali zadeva morebiti nakazuje na kakšno preobčutljivost?

Če so se reakcije pojavile zgolj na izpostavljenih mestih, gre najverjetneje za kontaktni dermatitis. Pri alergiji bi bil odziv bolj sistemski. V vsakem primeru ti zdravnik ne more tega pozdraviti, lahko ti napiše samo kakšno kremico, da zadeva prej mine.

Sam imam tudi neko reakcijo na določeno travo (še ne vem katero, ker se mi to pojavi 1-2x letno), s tem da se meni naredi najprej razjeda in kasneje krasta. Temu se pa načeloma reče toksični dermatitis.

Kot sem že prej napisal, zdravila tukaj ni. Tako da dolge hlače in po potrebi še dolgi rokavi in je zadeva rešena. Jaz kosim s klasično kosilnico in so mi dovolj le dolge hlače in malo višji zokni (ziher je ziher).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.257
5.813
113
pri taščici
Tole se mi že dvajset let dogaja ob vsaki malo bolj resnem.okvarjanju s senom.
Letos sem dobil še po podlahtnici eno alergijo....
 

Priponke

  • IMG_20200811_101836.jpg
    IMG_20200811_101836.jpg
    3,2 MB · Ogledi: 427

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.257
5.813
113
pri taščici
Ne, ker ponavadi je nekaj nakladalk mrve z različnih travnikov. Zanimivo je to da se mi dela samo na enem stopalu. Vedno na desnem
 

enik14

Fizikalc
22. avg 2014
100
28
28
Poškodba na koži nastane skoraj gotovo zaradi travniške rastline navadnega rebrinca (Pastinaca Sativa L). To je najbolj često in nevarno ravno v juliju (tudi še v avgustu), ko rastlina rumeno cveti, ko je sonce, vročina in ko se spravlja seno. Če pogledamo po travnikih je tega rumeno cvetočega navadnega rebrinca kar precej. Istočasno raste, a belo cveti, njemu podobna rastlina imenovana navadno korenje, ki pa ni nevarna za kožo. Obe rastlini zrasteta kar visoko, tudi do meter. Prav zato nekateri navadnemu rebrincu rečejo tudi kar "rumeno korenje". Obe rasteta na travnikih, njivah, ob poteh, brežinah, zaplevljenih ledinah. Cvetovi rastejo v kobulih in so pri navadnem rebrincu fototoksični, kar povzroči zagnojene mehurje, izpuščaje in nato kraste na koži. Ni potrebno, da je za poškodbe kože kriva košnja. Za poškodbo kože je dovolj, da zagrabimo kup sena z golimi rokami, a bognedaj brez srajce. Res je, da smo različno občutljivi. Morda na kom ne pusti nobenih hujših posledic. Mehurje, izpuščaje splaknemo s hladno vodo, hladimo in nikakor ne drgnemo ali praskamo, ko srbi. Z drgnjenjem in praskanjem naredimo lahko res močne poškodbe na koži !! Obvezno kože ne izpostavljamo soncu !!! Rastlina vsebuje furanokumarin, ki pri nekaterih povzroča fitofotodermatitis oziroma preobčutljivost kože na sonce. Po dotiku in izpostavljanju soncu tako lahko dobimo na koži rožnato rdeče izpuščaje z mehurji. Reakcija na koži je lahko vidna šele po nekaj dneh.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.487
249
113
Ko sem zadnjič brez majce pokosil sadovnjak z laksarico, se mi je čez kakšna 2 dni spustila taka huda reakcija po koži, da nisem mogel verjeti. Obe roki in pol hrbta sami mehurji, kasneje pa kraste. Srbelo, peklo ... Bral sem, da gre za opekline (??), ki nastanejo zaradi soka določenih pokošenih rastlin ob stiku s kožo in učinkih sonca. Mislim, da bi bilo bolje, če bi šel k zdravniku, ampak sem seveda kot pravi dedec ( :bonk: ) pretrpel zadevo in se zaprisegel, da raje laksam v bundi, kot da grem še kdaj čez to sranje (in tako sem včeraj na vročem soncu pridno laksal v dolgi srajci, ki je bila že po nekaj minutah za ožet). Potem pa vidim komunalce, kako frajersko laksajo v kratkih rokavih (brez zaščitnih očal) in nikome ništa).

A je normalna taka reakcija? Se še komu to dogaja ali zadeva morebiti nakazuje na kakšno preobčutljivost?

Kosa je kar v redu, neka Kawasaki zadeva za slabih 500. Kupljena pomladi.

sm tud jest zanc dobil 2 mehurja... predrl, kozo pustil, da je spodaj malo posušilo, pol je povrhnjica šla sama dol... in zdej mam rozasta fleka že 14 dni... ampak je že skor zginilo.

sicer jest sem kosil s husqvarno... sicer le za 250€, ampak vseeno dela... mogoče sem zato dobil le 2 mehurja?

a trava, ki je odrezana s kawasakijem drugače speče kot pa s husqvarno? in, katero koso priporočate, da ne bi imel takih reakcij??
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
sm tud jest zanc dobil 2 mehurja... predrl, kozo pustil, da je spodaj malo posušilo, pol je povrhnjica šla sama dol... in zdej mam rozasta fleka že 14 dni... ampak je že skor zginilo.

sicer jest sem kosil s husqvarno... sicer le za 250€, ampak vseeno dela... mogoče sem zato dobil le 2 mehurja?

a trava, ki je odrezana s kawasakijem drugače speče kot pa s husqvarno? in, katero koso priporočate, da ne bi imel takih reakcij??
Kose.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Furanokumarin oz. furanokumarine vsebuje dosti rastlin, načeloma sok sam po sebi ni kontaktno tosičen se pa na koži ob prisotnosi UV svetlobe veže na kožo in povzroči odmiranje povrhnjice. Tipični znak so mehurji ki so podobni sončnim opeklinam. Večina rastlin ki to vsebuje ne bo povzročila te reakcije ker je stvar premalo koncentirana, imaš pa par rastlin pri nas ki so lahko nevarne.

Poleg že prej omenjenih se ob vodah in na močvirnatih tleh pojavlja tudi orjaški dezen, ta je eden najbolj strupenih.

Aja, preventiva da nisi ravno v bundi do vratu zagrnjen je navadna delavska krema (48ka) .. pomaga tudi pri umivanju po koncu košnje, ker se ti tisti travni drobir ne sprime na kožo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.257
5.813
113
pri taščici
Takole je moja podlahtnica zgledalo nekaj dni po spravljanju sena.
Morska voda je pomagala pri odpravljanju srbenja....
Preden sem prišel do morja sem pamekaj z aloe vero in fenistilom? mazal.

Claritina nisem kupil
 

Priponke

  • IMG_20200812_050746.jpg
    IMG_20200812_050746.jpg
    331,5 KB · Ogledi: 588