(hiper)inflacija se bliža?

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.245
113
Težka bo

Če ima nekdo recimo še 150k kredita in 20 let (od 30 letnega kredita) je pri 1% obrestne mere obrok 690€, pri 5% (očitno bo evribor zelo kmalu na 4% in dvomim, da bo tam vrh) pa 990€, kar je 300€ na mesec več za obresti. Ker se tudi ostale stvari dražijo zaradi dvigov obrestnih mer, pomeni, da mora imeti oseba cca 500€ na mesec več prihodkov, da je sploh na istem.

Tiste hiperinflacije, v času YU, ko se govori kako je pojedla kredite, pa ne bo, oz. če bo bomo imeli v današnjem svetu velike druge težave in bo kredit še najmanjša,,,
Ta primerjava je nepomembna.

ti bom dal primer iz prve roke. Cene najemnin rastejo, ne le ker je nepremicnin premalo, tudi zaradi inflacije.

kredit na 20+ let fiksna obrestna mera 1.9% - obrok nekaj cez 700 eur.

najemnina za trisobno stanovanje 700 eur

ce inflacija se raste - najemnina gre gor, anuiteta ne.
Ce bi zelel celo predcasno poplacujes obveznosti.

enako pri spremenljivi OM - dokler euribor ne sledi inflaciji z inflacijo profitiras
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
tudi fiksno ti lahko dvignejo če se jim bo tako zazdelo. Preberi drobni tisk na pogodbi.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: trance0

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
pred 9 leti je bila, pri banka koper za stanovanjski (vmes itak crknila)... da če pride od višje sile lahko spremenijo oziroma korigirajo. Očitno to ni več praksa so ven zmetali povečini , dve banki še imata neka določila, po hitrem googlanju...

Tako da ni kar tako enoznačno, tega ni, pa gotovo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Lahko, samo kjer je to v pogodbi. In ze vsa tista leta nazaj se spomnim, da se je potem na to v medijih veliko opozarjalo potrosnike. Za Arharjem na čelu. In nekaj bank je bilo takih, ne pa vse... Potem se je pa to nehalo, ko sk ljudje znali vprašat.
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Ta primerjava je nepomembna.

ti bom dal primer iz prve roke. Cene najemnin rastejo, ne le ker je nepremicnin premalo, tudi zaradi inflacije.

kredit na 20+ let fiksna obrestna mera 1.9% - obrok nekaj cez 700 eur.

najemnina za trisobno stanovanje 700 eur

ce inflacija se raste - najemnina gre gor, anuiteta ne.
Ce bi zelel celo predcasno poplacujes obveznosti.

enako pri spremenljivi OM - dokler euribor ne sledi inflaciji z inflacijo profitiras
Saj tudi če imam kredit in mi obrok raste je primerjava s tem, da najemnina raste bolj nepomembna za mene. Razen, da ker sem pravi Sloven'c, mi je toplo pri srcu, ker vem da ga tisti na najemnini še bolj nasrkajo. ;)

Na koncu meseca, me zanima (in to mislim za n=1 ne na splošno), ali imam enako/več/majn za življenje. Če imam fiksno obrestno mero in mi anuiteta ne raste, plača pa mi raste hitreje od dvigi cen zaradi inflacije, je super. V primeru spremenljive obrestne mere pa ali mi plača raste hitreje kot dvig anuitete+dvigi cen zaradi inflacije.

In sploh v zadnjem primeru ne vidim, možnosti, da sem na boljšem. Je pa res, da mogoče gledam preveč poenostavljeno na vse skupaj in ne vidim bigger picture.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.245
113
Saj tudi če imam kredit in mi obrok raste je primerjava s tem, da najemnina raste bolj nepomembna za mene. Razen, da ker sem pravi Sloven'c, mi je toplo pri srcu, ker vem da ga tisti na najemnini še bolj nasrkajo. ;)

Na koncu meseca, me zanima (in to mislim za n=1 ne na splošno), ali imam enako/več/majn za življenje. Če imam fiksno obrestno mero in mi anuiteta ne raste, plača pa mi raste hitreje od dvigi cen zaradi inflacije, je super. V primeru spremenljive obrestne mere pa ali mi plača raste hitreje kot dvig anuitete+dvigi cen zaradi inflacije.

In sploh v zadnjem primeru ne vidim, možnosti, da sem na boljšem. Je pa res, da mogoče gledam preveč poenostavljeno na vse skupaj in ne vidim bigger picture.
V osnovi mislim da je avtor s tistim 1% ciljal na fiksne…
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Kake obrestne mere so pa bile pri prejsnji recesiji?
1678199417376.jpeg

 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
logično, folk v SLO pač nobenmu več ne zaupa...raj vrže v crypto pa se poslovi, kot pa da bi enmu zaupal in mu 100% ukrade. Tak je to. Slovenistan.