gume - ali je možno iz 235/40R18 iti na 225/40R18

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
lp,
zanima me ali je tehnično izvedljiva menjava teh dveh dimenzij gum
235/40R18 ---> 225/40R18

homologirana je prva, vendar ta edina poleg 17 colske
vsepovsod pa so na razpolago več ali manj le 225 širine gume


Ford focus, l.2012

hvala
J
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Tehnično itak da gre. Je pa odstopanje v obsegu gume, ampak ni drastično.
Po zakonu si v teoriji prekršku, nimaš homologirano. V praksi pa zelo zelo dvomim da bo kdo gledal, sploh če so stock feltne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
uh, sem šel zdaj gume preverit profil, pa ga je še med 5 in 6 mm - bo pa zdaj 4 leto vožnje (Sava Intensa UHP2)
ne vem zakaj mi je lani vulkanizer namignil, da bo potrebna zamenjava..

če berem tole: https://www.petrol.si/znanje-in-podpora/2020/clanki/profil-letnih-pnevmatik.html

je letni minimalni profil pri 1,6 mm, priporočljiva pa zamenjava ko je globina profila 3 mm

torej še bo tole leto tole bp zdržalo

uh,.. sem spet prišparal... :)
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.333
9.723
113
kod Džej-Zija
Kot rečeno, z 225 gumami je v prekršku in bi jih moral homologirati. Kar pa je pri nas misija nemogoče, če ima stock platišča, ker mu mora dati uvoznik potrdilo o skladnosti, tega pa uvoznik ne more izdati, ker dimenzija ni predvidena. Šlo bi z aftermarket platišči, ki podpirajo to dimenzijo. Samo potem ti v kartonček vpišejo točno model platišč, kar pomeni, da stock v tem primeru odpadejo.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.584
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
uh, sem šel zdaj gume preverit profil, pa ga je še med 5 in 6 mm - bo pa zdaj 4 leto vožnje (Sava Intensa UHP2)
ne vem zakaj mi je lani vulkanizer namignil, da bo potrebna zamenjava..

če berem tole: https://www.petrol.si/znanje-in-podpora/2020/clanki/profil-letnih-pnevmatik.html

je letni minimalni profil pri 1,6 mm, priporočljiva pa zamenjava ko je globina profila 3 mm

torej še bo tole leto tole bp zdržalo

uh,.. sem spet prišparal... :)
jaz imam drug problem. guma stara dve leti. 6 mm profila še. ampak ima nekje 45.000-50.000 km, in postala je glasna za popizdit. no, so postale, itak ne samo ena. in sem v precepu - je to pokazatelj, da so pnevmatike fuč (glasnejše so kot zimske, ki so bile gor), ali pač samo normalno stanje obrabe ...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
kje je problem, če maš šuške menjaš, če nimaš ne menjaš in furaš dalje... pa če pokne, se boš pač malo čohal po glavi.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
jaz sem menjal dobri 2 leti stari UHP2... žaga glasne... itd... sicer nisem povsem rešil problema, ker sem ugotovil da imam felno zvito vsaj malo..tako da še rešujemo dalje...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.333
9.723
113
kod Džej-Zija
jaz imam drug problem. guma stara dve leti. 6 mm profila še. ampak ima nekje 45.000-50.000 km, in postala je glasna za popizdit. no, so postale, itak ne samo ena. in sem v precepu - je to pokazatelj, da so pnevmatike fuč (glasnejše so kot zimske, ki so bile gor), ali pač samo normalno stanje obrabe ...
Če ti držijo na mokrem, jih vozi. Če ne, jih menjaj takoj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.341
5.853
113
pri taščici
jaz imam drug problem. guma stara dve leti. 6 mm profila še. ampak ima nekje 45.000-50.000 km, in postala je glasna za popizdit. no, so postale, itak ne samo ena. in sem v precepu - je to pokazatelj, da so pnevmatike fuč (glasnejše so kot zimske, ki so bile gor), ali pač samo normalno stanje obrabe ...
S katero gumo si naredil 50kkm pa da imas se 6mm profila?
 
  • Všeč mi je
Reactions: zagi

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.329
113
držijo. niso stopničaste, šel po mnenje tudi k mojstru - rekel je "samo vozi".

Ce je glasna, potem guma nima prvotnih lastnosti. Pusti ti mojstre, jebe se njim. Pa tudi to ni mala kilometraza za gumo, cetudi je toruing ali eco. Zanasaj se na obucutek, kako avto starta v mokrem, kako zavira, kako gre v ovinek, aquaplaning itd.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Varianta je, da preveriš, ali so imeli Focusi takrat homologirane tudi kake drugačne dimenzije, npr. v šibkejših motorjih ali kakih drugih opremah. Tako sem imel jaz. Potem se obrneš na uvoznika in ti oni vpišejo dodatno dimenzijo v kartonček... kar je sicer dražje kot iti na RTI, LPP, Avto Krka itd., ampak je pa možno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.584
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Ce je glasna, potem guma nima prvotnih lastnosti. Pusti ti mojstre, jebe se njim. Pa tudi to ni mala kilometraza za gumo, cetudi je toruing ali eco. Zanasaj se na obucutek, kako avto starta v mokrem, kako zavira, kako gre v ovinek, aquaplaning itd.
temu mojstru kar zaupam in vem, da me ne bi zeznil … guma tudi drzi kot mora in se pelje kot mora, vceraj imel na AC en planing, ki ga je brez problema pregriznila guma …
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
tako je, oča je imel ene michelinke, ko nove po 5 letih in cca 50kilo na njih... ni šans da bi jih menjal, saj so ko nove...no potem pa en dez, tist ko je cesta najbolj mastna...game over, vsak ovinek zanašalo pri počasni vožnji...naslednji dan je šel v boj po nove gume...tako je pač s tem.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.584
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
imam na drugem avtu ene take Efficient Grip Performance (Gen 1). delajo v nulo, držijo, tihe, tudi nekje 50.000 km prevoženih. na podlagi te izkušnje sem se odločil za GY Efficient Grip še enkrat, ampak očitno je Gen 2 korak nazaj, kar se tiče hrupa.

sem v nedeljo zjutraj malce bolj stisnil (zgodaj zjutraj, prazna AC) in v avtu prav bobni. sem pa v nedeljo vozil tudi čez ovinke, vlažna podlaga, tista, drseča, ampak guma drži. tako, da sem res v precepu, kaj narediti ...

sem pa šel malce primerjat profil prve GY EffPerformance in druge - prva ima "shoulder" lep, profil cel, z vsemi kanalčki, druga pa je z obrabo prišla do nekega notranjega dela, kjer se vidi, da je prej to bil manjši kanalček, zdaj pa se je povezal v eno gmoto. lahko, da to povzroča dodatni hrup. nisem pa ekspert, ampak ostanek pnevmatike oz. profila izgleda ok.

sem pa tudi sam rekel - če bom menjal, gre gor Michelin - Primacy 4+ oz. če bi le bila na zaloti Pilot Sport 4.