grundfos obtočna črpalka

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
751
113
doma imam v centralni napeljavi eno staro Grundfos obtočno črpalko, ki ne dela. na termostatu se prižge lučka, ko ga vklopim, ravno tako elektrika do črpalke je. vendar pa črpalka ne požene. oče se spomni, da je pred >15 leti nekaj menjal, samo se ne spomni več, kaj točno (pravi da nek upor ali diodo). odprl sem pokrovček od črpalke in tam je res nek element, ki ga je mogoče on menjal. ima kdo kake izkušnje s temi črpalkami?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Glede na izkušnje s toliko let staro IMPjevo pumpo, ima plastični rotor in kovinsko os. In nekega dne preprosto plastika odstopi od rotorja... Ta se še naprej veselo vrti, rotor pa miruje in ne poganja vode.

Na sprednji strani ima pumpa velik vijak, odvij ga in poglej noter (no, prej seveda odklopi štrom in še preveri, da ni napetosti na nobeni dovodni žici!). Če je rotor odstopil, rabiš novo pumpo ni druge.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Kondezator (velika bela stvar) je najpogostejša napaka na teh črpalkah. Se ga da enostavno preverit oz. lahko ga vzameš ven pa neseš v prvo elektrotrgovino da ti ga preverijo in dajo nadomstnega (upoštevaj da je kondenzator električno nabit oz. da te lahko strese, tako da pazi pri rokovanju).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Najprej prekontroliraj da ni samo zapigala...

Vklopi jo...nastavi izvijač na oni velik šravf v sredini...tee po njemu parkrat udari s kladivom (z andahtjo). Če ne bo nič malo odvij vijak...da pride ven kaka kaplja in ga privij nazaj ter še malo potolči.
Seveda če si bse šele zdaj spravil pupmpo spravljat v pogon...da je pol leta mirovala.
Ako je včeraj delala, danes pa ne potem definitivno ni to.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Ja, za velik rdeči vijak na desni gre. Takoj pod tem pokrovom je rotor.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.128
2.471
113
Če ni elektronika (kar najbrž ni, če je nazadnje delala), potem jo je zelo verjento zagrabilo. Odpri jo in ročno obrni pa bo. Sem imel enak problem ampak na Alpha2 črpalki. Je tudi čez poletje stala, jeseni pa ni več obrnila.
 

Perica

Pripravnik
13. okt 2007
435
1
18
Pod napisom Grunfos je velik vijak-tega odvij tako prideš do rotorja katerega obrni z odvijačem, pumpa pa je lahko vklopljena. Šri meni zmeraj deluje (seveda če ni šel kondenzator).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Citat:
Uporabnik sass pravi:
to misliš rdeči vijak na desni?
ja, črpalka je mirovala od pomladi.

Jap. Pod napisom grundfoss.

Običajno pomaga če udariš po vijaku prek izvijača (črpalka naj bo vmes vklopljena)...če ne obrne, potem kot rečeno...izklopi črpalko, vijak stran, na roke obrni rotor, privijači nazaj in šele nato vklopi.
 

sandichamp

Pripravnik
10. avg 2007
469
16
18
Meni vsako leta zapika. Jo vklopim, vijak odvijem ven, na roke obrnem turbino in začne delat. Malo teče voda ven ampak imam pripravljeno krpo.

LP Sandi
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
751
113
evo, trikrat udaril s kladvom po njej, pa še petkrat za dobro mero in zdaj deluje. hvala vsem za nasvete.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Citat:
Uporabnik sass pravi:
evo, trikrat udaril s kladvom po njej, pa še petkrat za dobro mero in zdaj deluje. hvala vsem za nasvete.

Dovolj je toliko da obrne
grin1.gif
a ok..naj se ve kdo je šef.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Odpoved obtočne črpalke Grundfos UPbasic 25/4 180

Krmiljena z termostatom, ki vklopi fazo.

Katero kupiti da se lahko montira na isto mesto brez predelav ?