Glavni servis - menjati vodno pumpo da ali ne ??

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
148
63
Pozdrav ,

zakaj sprašujem ?

Gre namreč za clio letnik 2008 ,1.2 16v 55kw. Ima pa avto samo cca 40000 kilometrov.

Nekako se mi zdi brezveze pri teh kilometrih menjavat še vodno pumpo.

Tudi komplet zobatega jermena je cenejši ,pa še dosti manj dela je ,če gre brez vodne pumpe.

Kaj mislite ??

Hvala.lp
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
V bistvu se pri tem servisu uposteva tudi starost vozila, ne samo prevozeni km...torej, avto ima osem let, to je pa ze goden za menjavo kompleta.
Lahko ne menjas crpalke, ce se bo pa cez leto uscala, bo pa problem.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Sedaj pa ne vem kako je z vodno črpalko. Za jermen pravijo, da se material z leti poslabša, izgubi na prožnosti in se lahko strže.
 
Nazadnje urejeno:

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.477
113
Enako sem naredil na ženinem modusu, po 6 letih je imel avto 49.000. Menjal sem pumpo, in na stari se je videlo, da je že začela puščati, torej neglede na prevožene kilometre pumpa potrebuje menjavo, seveda če hočeš imet mir okoli pumpe.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
148
63
Se pravi enostavno menjati vse skupaj....


Kaj pa okoli micro jermena ?? Tu se mi pa še bolj brezveze zdi menjavat šponer ali če jih je več.... Ti šponerji pa se verjetno ne menjavajo kar tako na pamet.. Tu bi menjal pa samo jermen.

Ta komplet za micro jermen zna biti še dražji kot set za zobati jermen.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
a) Jermen in vodna pumpa sta torej stara 8 let? Kar precej.

b) Najpomembnejši faktor je, ali je rotor pumpe plastičen ali ne. In če je plastičen, ali pogosto dela težave ali ne. (Skozi leta so seveda fabrike pogruntale takšno sorto plastike, ki se ne lomi več kot za stavo, kot je bilo to pred 25 imi leti.) Potrebuješ nasvet Reno mehanika, ki bi to znal povedati.

Prav tako se da preveriti, če o-ring vodne pumpe kaj pušča in če so ležaji pumpe še brezhibni, in še nimajo lufta.

c) Čeprav je menda VW pred 15imi leti s pumpami imel obilo težav, sem sam na podobnem malem VW jajčku prav tako brez težav prekoračil interval. Dvakrat sem menjal jermen po sedmih letih, obakrat s podobno kilometrino tvoji. Po nasvetu mehanika sem pumpo menjal šele v drugo, pa še to je mehanik ne bi menjal, če ne bi sam vztrajal. In ni bilo nobenih težav.

d) Skratka, jermen je nujno že menjati zaradi starosti, okrog pumpe pa počakajmo nasvet še koga
zmaga.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Se pravi enostavno menjati vse skupaj....


Kaj pa okoli micro jermena ?? Tu se mi pa še bolj brezveze zdi menjavat šponer ali če jih je več.... Ti šponerji pa se verjetno ne menjavajo kar tako na pamet.. Tu bi menjal pa samo jermen.

Ta komplet za micro jermen zna biti še dražji kot set za zobati jermen.

No, šele sedaj vidim, da si profesionalni Gorenjec. (Jaz tudi.
aplauz.gif
)

In ker sem nekoč menjal 14 let star šponar (avto je začel ropotati ko blesav, avtovleka me je stala... u božjo mater), za katerega nihče ni vedel, koliko je bil star (dol ga pa tudi ni nihče pobral in prebral letnice), ti dam nasvet: absolutno nujno menjaj vse skupaj na vseh jermenih: jermene, rolice in šponarje.
zmaga.gif
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
148
63
Ne gre se sedaj tu za gorenjca ali pa savinjčana.... Ajde nekako vem da z zobatim jermenom in pripadajočimi konci se ni ravno za igrati.

Samo da bi sedaj kar tako na pamet menjal še vse okoli micro jermena.?? Potem takem bi bilo smiselno menjavati še ojnične ležaje,pa diske ... to je malo heca.

Ampak realno pri 40000 kilometrih kar tako na pamet vse menjat je pa tudi po moje malo brezsmiselno ??
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Imamo twingota 2001. Ko je bil star dve leti je puščala vodna črpalka in se je menjalo (garancija). Nato sem delal glavni servis 2009 vendar se črpalke ni menjalo, ker naj ne bi nič puščala. Ja avto je imel takrat dobrih 40.000km. Tam nekje 2013 sem moral vsake pol leta doliti malo hladilne. Letos se je zopet delal glavni servis in menjava črpalke. Se je videlo da že nekaj časa pomalem pušča. Ja ista črpalka je bila notri 13 let. Sama črpalka je poceni samo dela pri Twingotu zaradi črpalke je pa precej več. Odstranitev klima kompresorja, alternator, luč..vse mora stran.

Pri Elantri mi na uradnem servisu pri 90 000km pri menjavi jermenov in napenjalca tudi niso menjali črpalke. Pri 154000 in enajstih letih šla od hiše nič puščalo.
 
Nazadnje urejeno:

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
a ni pri vodnih črpalkah večji problem kot puščanje, da ti zariba ?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ja verjetno zaradi jermena. Ta od twingota je bila notri kovinska in tudi ko si vetrnico zavrtel je minimalno "rožljalo". Nova je pa bila čisto tiho ko si jo zavrtel. Pri ladi samari mi mehankar ob menjavi ni zamenjal črpalke in je po nekaj mesecih samo zarožljalo in se pokadilo iz motorja. Na srečo je samo spustilo hladilno jermen se ni strgal. Sem bil ravno na semaforju 1km od doma
wink-1.gif
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
148
63
Ni panike , bo pa še vodna pumpa menjana....+španer+zobati jermen.

Samo kaj pa okoli micro jermena ? To je pa verjetno res brezveze kar tako menjavat.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pa saj so garniture za to... Za tak motor sem pred leti dal nekih 280EUR za ves materijal za veliki servis, pa so mi še znalci tu rekli da je bilo drago...
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.351
677
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Ni panike , bo pa še vodna pumpa menjana....+španer+zobati jermen.

Samo kaj pa okoli micro jermena ? To je pa verjetno res brezveze kar tako menjavat.

Nevem, ce je res tako brezveze menajt vse takrat, ko imas ze enkrat vse podrto. Material ni tako pregresno drag... je pa dela spet cel kup, ce ti crkne nekaj od tega, kar nisi zamenjal po parih mesecih ...

Sicer nisem mehanik... ne skrtarim pa tam, kjer to ni ekonmsko upraviceno... Saj ni receno, da zadeva ne bo delovala do naslednjega servisa... je pa vecja verjetnost, da bo kaj crknilo, kar ni bilo zamenjano ...

Ce sam doma sraufas in ti je to bolj hobi in rad sraufas... pa ce nimas drugega dela... pac pusti in menjaj takrat, ko bo crknilo
smile-1.gif


Pomoje na servisih nimajo predpisane menjave samo zato, da "lupili in skubili" stranke
smile-1.gif
...
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
148
63
Imam občutek da tule nekateri pa na žalost res kar na pamet govorite....

Treba je ločiti zobati in rebrasti jermen...

Sem napisal da sem odločil da bom vse kar je v kompletu za zobati jermen menjal..

dodatno pa sprašujem še ima smisel še kaj okrog rebrastega /mikro jermena početi. ?? Mogoče res sam mikro jermen še menjati, šponer za mikro jermen pa po moje ni nobene potrebe ? A je spoh okoli mikro jermena kaj terminsko predvideno ali se menjava ko je pač potreba ?

lp
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Da ne bos kompliciral inse begal, pa se kaksnega drugega zraven, enostavno poglej v navodila od avta...tam vse pise.