Glasovno upravljanje naprave iOS vs Google

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
Pozdravljeni,

iščem pametni telefon za praktično slepo osebo. Sam imam iPhone X, na katerem glasovno upravljanje deluje odlično, in bi bil kot takšen precej uporabna naprava za moj namen. Slišal in prebral sem, da ima Google to tudi kar dodelano in da deluje celo v slovenskem jeziku. Najbolj pomembni funkciji sta seveda klicanje in pisanje (narekovanje) ter branje (sinteza govora) SMS sporočil. Ter seveda ali to deluje popolnoma brez potrebne uporabe zaslona na dotik.

Ali ima morda kdo high end Android telefon in to uporablja? Vsaka izkušnja bi bila dobrodošla.

Hvala v naprej!
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Imam Galaxy S9. Precej uporabljam OK Google. Ukazi so angleški in tudi telefon mora biti nastavljen na angleščino. Narekovanje v slovenščini je odlično, branje pa z angleško izgovorjavo, kar je včasih čisto nerazumljivo.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
Jaz uporabljam Google Assistant na OnePlus 5.
V angleščini itak deluje zelo dobro (ko potisnejo med ljudi še tisto, kar so pokazali na majskem I/O, bo pa sploh). V slovenščini asistent še ne deluje, sicer pa razpoznava deluje precej dobro (če le malo počasneje in razločno govoriš). Za sintezo pa lahko uporabi Amebisov eBralec, ki ga slepi dobijo na Zvezi društev slepih.
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
Hvala za izkušnje. Amebisov produkt poznam, vendar ga že nekaj let nisem testiral in sploh nisem vedel, da obstaja za Android.
Ali morda kateri ve naslednje:
- se da upravljati klice izključno z glasovnim upravljanjem in hard tipkami?
- se da klicati številko tako, da jo narekuješ cifro po cifro (torej ne iz spomina)?
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
eBralec (Android) je na voljo tukaj. Sama Androidne aplikacija sicer ni Amebisov izdelek, omogoča pa brezplačno uporabo starih (bolj robotskih) glasov. Boljši glasovi so na voljo preko Zveze društev slepih in slabovidnih. Doda se na telefonu pod TTS in potem lahko povsod uporabljaš za sintezo govora.

Na Androidu naj bi Google Assistant znal klicati tudi po številki - vsaj tako piše tukaj. Več ali manj pa je Assistant namenjen temu, da ga upravljaš glasovno. Kaj vse lahko počneš, si poglej na prejšnji povezavi (na levi strani imaš organizirano po temah). Seveda pa moraš za sedaj uporabljati angleščino, ker Assistant še ne podpira slovenščine!
Izkušnje kažejo, da je delovanje tega Assistanta najboljše na Googlovih napravah (tudi telefonih). Ostali imajo kdaj kakšno "finto" ali ščurka. Jaz ga uporabljam predvsem v avtu na OnePlus 5. Načeloma deluje, ampak se sem občasno pojavijo kakšne težave (recimo kakšen dan ne reagira), ki naj jih na Googlovih telefonih ne bi bilo.
 
22. jul 2007
12.770
1.300
113
123
Tudi googlov pixel kdaj dobi kakšne popadke, drugače ukaze v angleščini dobro razume in v večini deluje v redu-klicanje, navigacija, upravljanje glasbe in podobno.V slovenščini zadeva ne deluje, ker jo mora google požegnati, kar pa še ne kaže da bo kmalu.Klicanje po narekovanju številk ne deluje tudi v ang. jeziku.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
Aha, potem se pa za tisto klicanje po številkah opravičujem. Sem sklepal, da deluje iz naslednjega stavka: "Call your contacts, businesses or any phone number using your Assistant."
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
OK, torej glasovno upravljanje v slovenščini ne deluje?

Mislil sem ravno to, da zadeva morda že razume slovensko. Če ne, pol tako ne pride v poštev, ker je angleščina no-go. Moram edino probat če iphone razume nemško, to bi mogoče šlo uporabniku skozi.
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
To sploh ne dvomim, ampak Android sem gledal izključno, ker sem imel občutek, da sem nekje slišal, da "razume" slovenske ukaze. Če se mora uporabnik učiti tega recimo v nemščini, potem bom vzel raje iphona, ker ga imam sam in sem z njim bolj domač. Uporabnik bo potreboval ogromno pomoči od mene in mi je tako lažje. Res pa je, da v tem primeru odpade sinteza govora v slovenščini, kar je spet en minus....

Ma ne vem, bom videl, mogoče bom vzel en google telefon za probo, pa da vidimo.

BTW, kaj sploh obstaja od googla in je trenutno aktualno? Naši operaterji imajo v ponudbi samo goole pixel 3...
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
Sem v teh vodah virtualnih asistentov in večini se zdi Googlov sistem boljši. Ampak, če si domač z jabolki, potem vprašanje, če se splača na robote - vsaj dokler nima slovenščine (ki jo Google skoraj zagotovo imel prej). Za telefone pa ne vem, kaj se sedaj splača.
 

srv

Fizikalc
27. avg 2008
1.488
29
48
Za jabolka ne vem, Google Assistant pa zna nemško.
in tudi:
Languages you can use

On Android phones and tablets, the Google Assistant is available in Arabic, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Danish, Dutch, English, French, German, Hindi, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Polish, Portuguese (Brazil), Russian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, and Vietnamese. More languages are coming soon.