Fosil in SSD?

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Ker je spet šola in delo na daljavo, določeni ljudje spet panično vlečejo okostnjake iz omar in želijo iz fičkov delat ferrarije...No, takšno miselnost načeloma oprostim le socialno šibkejšim in računalniško nepismenim in takim potem grem tudi na pomoč v smislu, da jim probam spravit skupaj računalnik katerega pogojno še lahko uporabljajo za pisarno/šolo. Doma mi ležijo rami, ssd diski pa so itak skoraj zastonj..

No in zdaj se ubadam z enim HP Compaq 6715b v katerega sem porinil SSD 256 Gb. Problem pa imam pri instalaciji win7 ker sistem pri instalaciji diska nikakor ne vidi. Formatiral sem ga na svojem compu (iz GPT v MBR ) v BIOSU pa tudi ni nobenih nastavitev za SATA (IDE/AHCI). Ne vem kako naj to rešim...sem pa videl da je en tip prodajal na bolhi identičen laptop z vgrajenim SSD, kar mi da vedet, da ga je ta fosil očitno nekako le zmožen prepoznati. Aja, bootam iz USB-ja, Win7 x68, bootable USB narejen z rufusom:

Screenshot_1.jpg


Kakšen predlog?
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Ker je spet šola in delo na daljavo, določeni ljudje spet panično vlečejo okostnjake iz omar in želijo iz fičkov delat ferrarije...No, takšno miselnost načeloma oprostim le socialno šibkejšim in računalniško nepismenim in takim potem grem tudi na pomoč v smislu, da jim probam spravit skupaj računalnik katerega pogojno še lahko uporabljajo za pisarno/šolo. Doma mi ležijo rami, ssd diski pa so itak skoraj zastonj..

No in zdaj se ubadam z enim HP Compaq 6715b v katerega sem porinil SSD 256 Gb. Problem pa imam pri instalaciji win7 ker sistem pri instalaciji diska nikakor ne vidi. Formatiral sem ga na svojem compu (iz GPT v MBR ) v BIOSU pa tudi ni nobenih nastavitev za SATA (IDE/AHCI). Ne vem kako naj to rešim...sem pa videl da je en tip prodajal na bolhi identičen laptop z vgrajenim SSD, kar mi da vedet, da ga je ta fosil očitno nekako le zmožen prepoznati. Aja, bootam iz USB-ja, Win7 x68, bootable USB narejen z rufusom:

Poglej priponko 37009

Kakšen predlog?

Bios ti zazna SSD? To ti je predpogoj, da bo svar sploh delala. Imas kasne bizarne kombinacije starih maticnih/latopov z starim biosom, ki enostavno dolocene ssdje ne prepoznajo.

Tako da najprej to ugotovi in ce ga ne zazna, poskusi updejtat bios ali pa z kaksnim drugim ssdjem.
 

Morgoth

Majstr
27. sep 2018
750
869
93
Ker je spet šola in delo na daljavo, določeni ljudje spet panično vlečejo okostnjake iz omar in želijo iz fičkov delat ferrarije...No, takšno miselnost načeloma oprostim le socialno šibkejšim in računalniško nepismenim in takim potem grem tudi na pomoč v smislu, da jim probam spravit skupaj računalnik katerega pogojno še lahko uporabljajo za pisarno/šolo. Doma mi ležijo rami, ssd diski pa so itak skoraj zastonj..

No in zdaj se ubadam z enim HP Compaq 6715b v katerega sem porinil SSD 256 Gb. Problem pa imam pri instalaciji win7 ker sistem pri instalaciji diska nikakor ne vidi. Formatiral sem ga na svojem compu (iz GPT v MBR ) v BIOSU pa tudi ni nobenih nastavitev za SATA (IDE/AHCI). Ne vem kako naj to rešim...sem pa videl da je en tip prodajal na bolhi identičen laptop z vgrajenim SSD, kar mi da vedet, da ga je ta fosil očitno nekako le zmožen prepoznati. Aja, bootam iz USB-ja, Win7 x68, bootable USB narejen z rufusom:

Poglej priponko 37009

Kakšen predlog?
Zakaj pa daješ gor windows 7? Ta OS je od januarja letos obsolete. Po mojem bi 10ka (pazi kater build daš) morala delati gor, če ne pa vsaj 8/8.1 (si z updati še pokrit za kakšno leto).
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Zakaj pa daješ gor windows 7? Ta OS je od januarja letos obsolete. Po mojem bi 10ka (pazi kater build daš) morala delati gor, če ne pa vsaj 8/8.1 (si z updati še pokrit za kakšno leto).
naceloma sn all for za najnovejsi OS, ampak na tem modelu bo kr veselica usposobit driverje za GPU, glede na to da ma x1250 noter.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Ma problem je že v biosu, da so tako oskubjeni, da nimaš sploh kaj videt. Pod system info ni podatka o disku (tudi z originalnim ne, na katerem so XP). Podatek je samo o serijskih, ramu, cpu..Če dam test diska pa ga testira, tudi SSD. Secure boot funkcije itak ni, prvič celo vidim, da v biosu ni niti ure. Potegnil sem update za bios ampak ga je treba očitno updejtat iz windows okolja (preko njihove update aplikacije) in sem spet na začetku..Vsi "normalni" laptopi imajo po mojih izkušnjah že v biosu integriran nek update utilty za bios update, no tu seveda tega ni. džizs, v kaj se spuščam :nigladek:

bom posnel video..

Zakaj pa daješ gor windows 7? Ta OS je od januarja letos obsolete. Po mojem bi 10ka (pazi kater build daš) morala delati gor, če ne pa vsaj 8/8.1 (si z updati še pokrit za kakšno leto).

Ne predstavljam si 10-ko furat na 1gb ram-a. Verjetno bi mi že pri installu javil kakšen WTF :D
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Ma problem je že v biosu, da so tako oskubjeni, da nimaš sploh kaj videt. Pod system info ni podatka o disku (tudi z originalnim ne, na katerem so XP). Podatek je samo o serijskih, ramu, cpu..Če dam test diska pa ga testira, tudi SSD. Secure boot funkcije itak ni, prvič celo vidim, da v biosu ni niti ure. Potegnil sem update za bios ampak ga je treba očitno updejtat iz windows okolja (preko njihove update aplikacije) in sem spet na začetku..Vsi "normalni" laptopi imajo po mojih izkušnjah že v biosu integriran nek update utilty za bios update, no tu seveda tega ni. džizs, v kaj se spuščam :nigladek:

bom posnel video..
poskusi z kaksnim live linuxom al pa windowsom (recimo tile https://www.hirensbootcd.org/download/)
ce ga tam zazna. Ce ga ni, potem si v riti in bo treba menjat ssd.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
no, sej nisem stručko, sam zakaj ne daš tastarega diska notri, updateas bios iz winsov kot pravis, in potem probaš priklopit SSD.... in ko ga bo enkrat spoznal, daš tastarega ven in instaliraš windowse...
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Že dolgo se ne ukvarjam z windowsi ampak se spomnim, da sem enkrat pri inštalaciji (win7) za nek hardware potreboval custom iso z dodanim driverjem. Možno, da je bil to disk.

Edit: sorry, mislim da je šlo za usb3 in inštalacijo iz ključka.
 
Nazadnje urejeno:

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
Ma problem je že v biosu, da so tako oskubjeni, da nimaš sploh kaj videt. Pod system info ni podatka o disku (tudi z originalnim ne, na katerem so XP). Podatek je samo o serijskih, ramu, cpu..Če dam test diska pa ga testira, tudi SSD. Secure boot funkcije itak ni, prvič celo vidim, da v biosu ni niti ure. Potegnil sem update za bios ampak ga je treba očitno updejtat iz windows okolja (preko njihove update aplikacije) in sem spet na začetku..Vsi "normalni" laptopi imajo po mojih izkušnjah že v biosu integriran nek update utilty za bios update, no tu seveda tega ni. džizs, v kaj se spuščam :nigladek:

bom posnel video..



Ne predstavljam si 10-ko furat na 1gb ram-a. Verjetno bi mi že pri installu javil kakšen WTF :D
Ko zažene Mozillo z enim giga rama, bo sistem tako počasen, da ne bo za uporabo. Sem imel toliko rama na XP - jih, in sem kar čakal, da je odprlo Alter okno. Ko sem nadgradil na dva giga, je že bilo za pogojno uporabo.
Na W7 bi bilo še slabše, na desetki pa neuporabno.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Ja saj nima smisla vse skupaj. Sem za foro naložil win10 in je neuporabno tudi z 3gb rama (sem dodal 2gb). Tudi diska je prepoznalo samo 100gb od skupno 256..pa dobro, to niti ni toliko pomembno. Zadeva gre v reciklažo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113

Glede na to da ti disk "check" zazna disk in požene preverjanje, potem BIOS zazna disk ok. Kot so ti rekli naprej poskusi z nekim linuxom (ubuntu) če tam zazna diskovje. Ker čisto možno da je problem z windowsi.

BTW sam imam še starejšega podobnega dinozavra, single core AMD (Sempron 3100+), 512RAMa pa IDE disk. Z adapterjem je gor 240GB SATA SSD in dela vse BP. Stvar je s SSD uporabna za osnovno delo (gor je linux), klecne pa takoj pri multimediji in podobnem. Za šolanje na daljavo pri videokonferencah zna ta tvoj začet štekat. (samopovem da se ne boš preveč trudil)
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.234
54
48
Da se tukaj vstulim,..torej doma je Lenovo T410, vidim da ima 4gb rama, win7 gor.
Nisem nasel ali ima 2x2GB rama ali 1x4. kako to pogledam?

Disk je 256 samo navaden procesor je nekaj i5,..
Je pa tole zelo pocasno..ce dodam 4gb rama in SSD disk,.. bo kej hitrejse ali je skoda denarja?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Da se tukaj vstulim,..torej doma je Lenovo T410, vidim da ima 4gb rama, win7 gor.
Nisem nasel ali ima 2x2GB rama ali 1x4. kako to pogledam?

Disk je 256 samo navaden procesor je nekaj i5,..
Je pa tole zelo pocasno..ce dodam 4gb rama in SSD disk,.. bo kej hitrejse ali je skoda denarja?
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Da se tukaj vstulim,..torej doma je Lenovo T410, vidim da ima 4gb rama, win7 gor.
Nisem nasel ali ima 2x2GB rama ali 1x4. kako to pogledam?

Disk je 256 samo navaden procesor je nekaj i5,..
Je pa tole zelo pocasno..ce dodam 4gb rama in SSD disk,.. bo kej hitrejse ali je skoda denarja?

Ti samo disk zamenjaj in naloži win10 in bo letelo. Garantiram, glede na to, da imaš i5 in pa zadovoljivih 4gb. Pri tebi je ozko grlo samo HDD.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Če imaš za domačo uporabo in bi za najmanj denarja rad naredil največ efekta, potem:

- kupi SSD 480gb nižjega cenovnega ranga (WD, Crucial, Intenso)
- winse ukradi (beri Partis)
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas