Format editiranega videa

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.208
113
Mnogi editirate video posnetek.
V kakšnem formatu ga potem shranite? Mislim za domač pregled in arhiv.
Vaš video editor ima pač določene možnosti?
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Citat:
Uporabnik brane_new pravi:
Mnogi editirate video posnetek.
V kakšnem formatu ga potem shranite? Mislim za domač pregled in arhiv.
Vaš video editor ima pač določene možnosti?

- V arhiv vedno shranim originalne posnetke, saj kvaliteta videa po vsaki obdelavi pade!

- Videe urejam s programom CLPD in zato vse te obdelave shranim v datoteke tipa .PDS (velike le par MB), da lahko obdelavo nad originalnimi datotekami lahko kadarkoli:
ponovim
naredim določene popravke
izberem drug format zapisa

- Za svoj pregled in objavo na YT videe shranim v obliki .MP4 ali .MKV, lahko pa tudi v .MPG (DVD) ali .M2TS (Blu Ray), pa še kaj bi se našlo.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.208
113
Jap, sem rabil kar nekaj Googla. Nisem prav podkovan.
Ja, iskal sm tisti zadnji del. Sam tudi izberem mp4. Izbiram nov video editor in sem pri corel našel še druge formate. Vendar mi barve ne dišijo oz. sem navajen drugačnega.
Lahko zvem, zakaj si izbral ta video editor CLPD ? Sploh ne najdem info o njem!
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
CLPD = CyberLink PowerDirector. Izbral pa sem ga zato, ker je od vseh programov namenjenim video urejanju daleč najenostavnejši in najbolj intuitiven za uporabo (sem kar dolgo preizkušal 4 najbolj razširjene), pa še cena je sprejemljiva. Glede zmogljivosti pa med njimi itak ni prav veliko razlik.

Pa še nekaj, samo z izbiro formata videa si šele na polovici; saj je potrebno pametno izbrati tudi bitrate , ki je pri videu seveda tesno povezan s samo ločljivostjo in s številom slik v sekundi
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
ce zberes MP4 - pa v nekem max bitrate in v resoluciji, ki je enaka vhodni (torej ce imas vhodni posnetek "tamal HD" oz. 720 - ne vidim smisla da izvazas v full HD 1920x1020) - pac najvec kar ti program ponudi/omogoca.. sam uporabljam Premiere - tam je nastavitev res malo morje.. pozoren bodi se, da se ne zajebes s kaksnim "pixel proportion" - ker bos imel potem sliko popačeno (pixel imas recimo lahko v razmerju 1:1, 16:9, 4:3) - naredi testni export (par sekund) pa ga poglej v razlilnih video predvajalnikih (vlc, windows media player,...)

potem bi pa (odvisno kolk ti je "pomemben") ta posnetek shranil na ene 2 diska, v nek oblak in nalozil na private youtube/vimeo. diske imas za backup - youtube pa za "svaki slucaj".. ce ti prostor omogoca - shrani se originalne posnetke.. na DVD/bluray medije (kot file) ne bi shranjeval, ker je obstojnost medija vprašljiva..
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Sklepam, da je odgovor namenjen uporabniku "brane_new" in ne meni, kot kaže forum, pa bi vseeno nekaj pridodal:

Vsi programi za obdelavo videov imajo morje nastavitev (tudi CLPD) in tudi pri tem se CLPD izkaže, saj ne moreš kaj dosti zgrešiti, ker ti v osnovi ponuja le format zapisa, ločljivost (4K, 2K, fullHD, HD in VGA), fps in bitrate, vse ostalo pa je "skrito" globje.

In ja, ločljivost obdelanega videa naj bo kvečjemu enaka (ali manjša - nikakor ne večja) originalnemu videu, pfs pa če je le možno enak in bitrate prilagojen končnemu uporabniku.

Problem DVD/BluRay medijev ni le obstojnost, ampak kapaciteta (4,7 - 25GB - dvoslojni x2), saj 4K posnetki zasedejo najmanj 12 MB podatkov na sekundo, torej kar 45 GB na uro in zato so za shranjevanje originalov TRENUTNO uporabni (in dostopni!) le HDDji (1000 (tisoč) DVDjev gre na en 5TB disk, ki stane cca 100 EUR). Jaz, naprimer, jih imam trenutno za nekaj deset TB, vsak posnetek pa imam shranjen na treh različnih diskih.