Finska

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Planiram malo daljši izlet na Finsko, obisk sorodstva, itd. Se pravi več kot 1 mesec. Termin bi bil nekako prva polovica leta oz. do avgusta nekje. Po avgustu nikakor ne. Kaj je za videt, atakacije, posebnosti, must see, itd. Mogoče okvirna cena stroškov. Način prevoza.
Splanirano imam edino, Malmo (Švedska), Stockholm (Švedska) potem pa letalo Stockholm - Helsinki (prenočišče). Imam še nekaj planov na Finskem, ki so bolj poslovne narave, vendar bi rad dodal še zabavo ter užitek. Naveti? Hvala!
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
So tudi oni vir informacij
grin1.gif
, vendar dosti okupirani s svojo dejavnostjo (gostinstvo), želim recimo info s strani kakšnega popotnika oz. nekoga, ki je to že dal čez.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Glede na to, da imam več kot ene mesec časa....mi ni problem potovati, seveda bi si potem izbral najzanimvejše točke, ker bi si potem tudi urejal spanje. Tako da ja, več ali manj celotna Finska oz. najzanimivejši deli.

Aja kar se tiče budgeta, nisem revež nisem bogat. Sredina nekje.
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Evo, leti mail naprej. Ko dobim info, jih dobiš tudi ti.
Super, da greš na Finsko, ker imam tut sama željo tja it
in informacije popotnika iz prve roke bodo neki najboljšga
cheer.gif
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Nekaj dni si vzemi za Helsinke, en dan skoči čez morje v Tallinn, se splača, bil sem še v Savonlinni, zanimiva trdnjava, Lappenranta zna bit zanimiva, ob jezeru, Turku sem videl zelo na hitro, je pa zgledalo lepo mesto, za ostalo pa je nekako zmanjkalo časa, dežela je RES velika, enodnevni izleti ne pridejo v poštev, ker so zadeve, ki bi jih hotel videti tako daleč narazen. Jaz sem naredil en izlet iz Helsinkov preko Lahtija do Savonlinne, Kerimakija, mimo Imatre v Lappeenranto in nazaj v Helsinke, skupaj cca 800km vožnje.

Aja, še cene, nafta je poceni, recimo nekako kot pri nas, vsaj ko sem jaz bil gor je blo tako, drugače so cene kar skandinavske, ampak še vedno bistveno bolj prijazne od norveških. Za letalo obstaja nizkocenovni prevoznik, ki leti tudi med Stockholmom in Helsinki, od SASa, mislim da se kliče neki blue one ali nekaj takega, sem že pozabil, takrat je bila karta cca 100 EUR eno smer, če boš dovolj hiter bo tudi manj. Trajekt je skoraj zastonj če greš čez dan, jaz sem dal iz Stockholma v Turku za avto + 1 oseba 55 EUR, nazaj grede čez noč je bilo avto + 2 osebe v kabini 175 EUR, je pa res lepo se vozit med tisočerimi otočki v arhipelagu, velika večina poti poteka med otočki, ne glede na to kako izgleda na karti, odprtega morja je bolj malo.
Po Helsinkih imaš mestni promet, avtobuse, tramvaje in podzemno, kupiš lahko dnevno karto, ampak samo na centralni metro postaji in se potem cel dan voziš z vsemi prevozi.

Jurij
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Tamara, alfist555, Jurij hvala lepa za pomoč, sem podelil zvezdice razen tebi Tamara, ki jih že imaš od mene (5 seveda
grin1.gif


Ja Finska je tudi meni že dolgo v planu, najraje grem sam. Izkušnje kažejo, da sem tako še največ ljudi spoznal oz. navezal stikov. Sam si delam plane, ne rabim z nikomer nič usklajevati.
cheer.gif


Kakšne so pa kaj želežniške povezave? Načeloma bi lahko bil tudi z avtom, me pa javni prevoz nekako bolj vleče.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Z avtom pojdi če boš res dolgo časa tam in se boš dosti gibal okoli, ker je pot do tam res neskončno dolga, jaz sem vozil 4 dni do gor. Ne vem kakšne so povezave z vlaki itd., ampak verjetno niso slabe, tako da se bi ti zelo verjetno bolj splačalo it tja z letalom, se vozit z javnim prevozom in po potrebi rentat avto za kakšne izlete, za katere ne pride v poštev javni prevoz. Preveri malo cene in preračunaj katera varjanta se bolj splača.
Če te slučajno zanima, sem malo o mojem potepanju napisal na enem drugem forumu, o Finski ni dosti, ker sem v 2 tednih predelal od Helsinkov do Osla: klik

Jurij
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Ne, ne, narobe si me razumel. Gor grem definitivno z letalom, pot me vleče relacija (v teh mestih imam opravke) Malmo, Stockholm, Helsinki (sorodstvo + opravki).
Avto bi dobil od sorodstva. Bi se pa avtomobila najraje izogibal. Ne počutim se lagodno v tujem vozilu, stroški bencina, itd.

Bom pregledal tvoj link, hvala za pomoč.

Če razširim malo, Helsinki - Talin, je kaj zanimivega? Vidim, da je povezava s trajektom. Tako ali tako mislim ostati nekaj časa v Helsinkih.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Nazadnje urejeno:

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Stockholm - Helsinki predlagam, da greš z ladjo. Viking Line vozi vsak dan (ladji Mariella in Gabriella). Spletna stran: Viking Line. Vzdušje na ladji je noro, staro in mlado se zabava.
cheer.gif


Če boš imel čas, potem si v Stockholmu obvezno oglej muzej na prostem Skansen. Gre za naselje, v katerem se nahajajo različne hiše, opremljene tako, kot pred par desetletji. Vmes pa se sprehajajo ljudje, oblečeni v oblačila iz tistih časov. V okviru muzeja je tudi manjši živalski vrt.

Za Helsinke so ti že ostali napisali. Priporočam tudi izlet iz Helsinkov v Tallin (Tallink), tam si poglej stari del mesta. V Helsinkih pa je bil meni zanimiv tudi živalski vrt, ki se nahaja na otoku. Ter restavracija Zetor.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Božiček ima od lani novo, večjo pisarno. Na božičkovi pošti si oglejte tudi poštni predal za pisma iz Slovenije (levo spodaj).

Tam lahko oddate tudi pošto, ki bo dostavljena za božič in imela uradni žig božičkove pošte. Če nanjo napišete tudi ustrezen datum, bodo prejemniki popolnoma presenečeni in začudeni, kdo jim je to poslal.
grin1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Jaz bi dodal tole: Jurij ti deli odlične nasvete, sam sem bil že dvakrat na Finskem, 1. v sklopu Skandinavske pustolovščine (iz Nordkappa po severu Finske na Švedsko v Kiruno), 2. pa v sklopu Baltske pustolovščine (iz Tallina v Helsinke s trajektom).

Definitivno priporočam izlet v Estonijo, lahko tudi enodnevni, ko boš že v Helsinkih, ki so mimogrede eno najlepših mest, katerih sem si ogledal.

Hitri trajekti med Helsinki in Tallinom so smešno poceni, mi smo za povratno karto (avto + 3 osebe) dali 176,43€ z Nordic JetLine, Norveško podjetje. Za 1 osebo brez avta niti ni za govorit, se mi zdi da se pelješ za 20 - 30€ čez v obe smeri. Tallin pa je še eno delno Skandinavsko mestece s čudovitim mestnim jedrom in predvsem "žur za denarnico", kar se ti utegne fino zdeti, glede na to da se odpravljaš v najdražji kos Evrope.

Drugo, kar se Finske tiče, imaš pa že veliko odličnih nasvetov.

lp
Jaka
 

Zerly

Pripravnik
20. avg 2007
592
0
16
tudi jst ti priporočam trajekt štokholm turku (trenutno res ne vem kako se napisše
nahrung002.gif