finančni leasing / operativni leasing

tafrishnzelen

Pripravnik
4. sep 2007
260
0
16
bistvena razlika mi je sicer znana, zanima pa me kakšna je ponavadi razlika v najemnini... ali se splača vzeti operativni leasing z vključenimi dodatnimi storitvami za službena vozila? Pod dodatne storitve se šteje vse servise, registracije, zavarovanja oz. vse stroške, povezane z vzdrževanjem vozila. Se to splača? kakšna je ponavadi razlika v višini najemnine? Sicer sem že gledal po netu, pa ni nikjer izračunov za operativni leasing, samo za finančnega.

Če ima kdo izkušnje z operativnim leasingom z vključenimi dodatnimi storitvami, bi prosil za nasvet...
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Po mojem ne, ker ti bo noter zapakiral še nekaj svojega zaslužka. Redni servis plačaš pač takrat ko pride na vrsto, enako velja za zavarovanje, ki ga danes tudi za firme dobiš na obroke pa je.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Jemlješ to kot fizična oseba, ali kot pravna?
Če kot fizična, potem ne vidim ravno smisla poslovnega najema (operativni lizing). Če pa jemlješ kot pravna oseba, je pa zadeva kar različna. Pri finančnem lizingu, je predmet lizinga v tvojih knjigah, in si obračunavaš amortizacijo in strošek obresti. Pri operativnem lizingu, je pa predmet v knjigah lizing hiše (ona si obračunava amortizacijo), tebi gre pa v strošek celotna najemnina. Torej, če si pravna oseba in primanjkuje stroškov, potem definitivno operativni lizing.

Tako imenovani full lizing, ki vključuje vse servise, gume, zavarovanja itd, se ti pa finančno ne izplača, ker ti lizing hiša zapakira vse te storitve, seveda še z nekaj rezerve, v mesečno najemnino.