Enostavni/nezahtevni objekt, odmiki in zmeda

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Za hišo želim kot samostojni objekt postaviti lopo z garažo. Objekt bo velik 27m2 + 2m2 mini nadstreška. Ko sem gledal razne specifikacije gradenj na občini in tudi splošno po Sloveniji, sem naletel na neenake razlage. Na občini so mi rekli, da se objekt kvalificira kot enostaven, saj je manjši od 30m2, enoetažen in nebivalni. Zanj se ne potrebuje gradbenega dovoljenja. Ko sem šel brat splošne razlage, pa se mi zdi, da spada bolj med nezahtevne objekte za kar pa rabiš grad. dovoljenje. Torej koga poslušati? Imajo občine svoja pravila in so nad državnimi?

Dodatno pa me zanima, kje bi našel informacijo kako je z enostavnimi in nezahtevnimi objekti v povezavi z odmiki od vode (potok)? Na ARSO ne najdem nič. Vem, da potrebujem mnenje za odmik, če se gradi normalna hiša, saj sem jo moral takrat pridobiti. Kakšna pravila so pa za enostavne objekte, pa ne najdem ničesar. Odmiki do sosedov niso problem, saj tam ni nikogar.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Pod 30m2 je enostaven objekt. Odmik je vezan na mejo med parcelami in mora biti pri enostavnem objektu vsaj za polovico višine tega objekta. Občinske uredbe jasno niso nad nad državnimi zakoni. Glede ARSO pa je verjetno še vedno predviden 5m odmik od območja vodotoka.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Če bo garaza rabiš gradbeno za nezahtevni.če bo lopa nerabiš. Vsaj pri nas je blo tak.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Če bo garaza rabiš gradbeno za nezahtevni.če bo lopa nerabiš. Vsaj pri nas je blo tak.
Naš objekt bo slaba polovica lopa in dobra polovica garaža. Popolnoma enaka gradnja, drži se skupaj brez vmesnih sten, le da bodo na eni strani garažna vrata, na drugi pa navadna.
V bistvu lahko rečem, da je vse lopa ali pa vse garaža.

Občina mi zagotavlja, da nima veze ali specificiram objekt kot lopo, garažo, skladišče, ampak je važna kvadratura, ki je manjša od 30m2 in pomeni enostavni objekt. Imam še njihov PDF z istimi podatki.

Če brskam po netu pa pridem lahko do čisto različnih rezultatov.

Grozno me moti v tej državi, da je za vsako stvar 20 različnih razlag in si čisto odvisen od trenutnega navdiha.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.402
4.506
113
Ko sem jaz rabil zase, je bil enostaven objekt manjši od 30m2. Odmiki od parcel in ostalih stvari so morali biti najmanj polovica višine objekta. Torej recimo 2,5m visok objekt je moral biti vsaj 1,25m od meje. Kar se mi zdi dokaj logično, saj imajo ljudje svoje lope, nadstreške, garaže, letne kuhinje in vse živo običajno blizu meja, ne pa nekje na sredi, kjer je hiša.

Enako bi se mi zdelo čudno, da bi moral biti enostavni objekt enako oddaljen od potoka, kot je hiša, saj je njegovo vplivno območje veliko manjše. In vidim ogromno teh objektov prav ob rekah (konkretnih rekah, ne potočkih), saj so hkrati še piknik placi in ne vem še kaj. Zato bi rekel, da velja enako pravilo kot proti meji s sosedom. Dodatno je pri potokih in rekah problem od kje se sploh meri oddaljenost in stanje/lokacija struge v primerjavi s stanjem na terenu.

Hkrati sem žal prišel do zaključka, da več kot sprašuješ in želiš narediti prav, bolj ti komplicirajo in na koncu ne narediš nič.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Gonzo

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Meja za enostavni objekt je že nekaj let pod 20 m2, tam nekje od 2013 do 2017 pa je bilo pod 30 m2.
Popravite me če se motim.
Na netu berem o letu 2019, ko so bile neke spremembe in, če grem brskat pravilnik, bi se strinjal, da je meja 20m2, je pa kup dodatnih določil tudi za nezahtevni objekt. Ampak občina mi je poslala par dni nazaj pravila in je še vedno 30m2. Lahko, da se motijo ali si razlagajo kaj po svoje, ne vem.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Zdaj sem pomislil, da bi lahko bila tudi razlika v načinu gradnje? Moja gradnja namreč ne bo zidana, pač pa montažna (les, paneli). Lahko, da se tudi zaradi tega razlikujejo razlage.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Ma sem šel prav gledat zdaj in vidim, da so v 2018 spet spremenili zakonodajo. Oprosti za zavajanje.

Veljavna Uredba o razvršanju objektov je tukaj http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED7671 Tipe objektov imaš dodatno opredeljene v prilogi 1. Garaža je enostavni objekt do 20m2. Če jo lahko opredeliš kot strojno lopo je pa lahko velika do 40m2. :)
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ja, to so kao nestanovanjske kmetijske stavbe (skladišče, kozolec, strojna lopa).
Zdaj pa tolmači kakor veš in znaš.
Če imaš nezazidljivo parcelo oz. kmetijsko zemljišče, na kateri stoji "strojna lopa" v kateri imaš vrtno frezo, vrtno kosilnico in druge pripomočke za vrtičkanje..... kam bi lahko uvrstil tak objekt? :bonk:

1618219569762.png
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
garaža 12420 klasifikacija. Do 20 kvadratov enostavni objekt do 50 kvadratov nezahtevni objekt, malo GD na obrazcu. Med 50 in 4000 pa neki manj zahtevni objekt.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
12740 Stavbe ki niso uvrščene drugje....Nadstrešnica 20 kvadratov enostavni objekt do 50 nezahtevni.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
Ma sem šel prav gledat zdaj in vidim, da so v 2018 spet spremenili zakonodajo. Oprosti za zavajanje.

Veljavna Uredba o razvršanju objektov je tukaj http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED7671 Tipe objektov imaš dodatno opredeljene v prilogi 1. Garaža je enostavni objekt do 20m2. Če jo lahko opredeliš kot strojno lopo je pa lahko velika do 40m2. :)
Ja, in to bogato so spremenil zakonodajo. Soglasje je zdaj mnenje in podobne oslarije.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.402
4.506
113
12740 Stavbe ki niso uvrščene drugje....Nadstrešnica 20 kvadratov enostavni objekt do 50 nezahtevni.
Zdaj naj pa en razloži zakaj rabiš za lopo/garažo nad 20m2 GD, za lopo/garažo za vrtne stroje pa šele nad 40m2?
Če imam v lopi spravljeno orodje, snežno frezo, druge mašine za vrt, je to dovolj za klasifikacijo lope za vrtne stroje do 40m2? V trenutku ko enkrat v lopo parkiram podrt avto, ki ga občasno pošraufam, je pa katastrofa in rabim GD.

Logika...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
to vsake pol leta spreminjajo..

za enostavni objekt daš samo izjavo na občino? ima kdo kak vzorec? imam vrtno lopo 15m2... pa bi "legaliziral"