English/american barley wine

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zdravo,

Odlocil sem se da poizkusim se s kaksnim bolj “special” stilom.

Varil bom english barley wine.

Bach volume: 14l.

7 litrov ga bom dal v hrastov sod in bo tako postal wood aged barley wine, 7 litrov pa samo v 0,33 flaske ;-)

Zanima me kako je s staranjem takih piv? Koliko casa,.... (10% abv)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Takole. Ta piva se starajo dolgo časa, se pravi, da jih lahko kritično oceniš po letu dni.

Prva stvar je potrpljenje. Za Barleywine je potreben čas. Sam sem kuhal tradicionalnega, se prav 100% marris otter in 5 urc boila. OG nekje okol 1110, ampak to so potem že debate o receptu.

Najpomembneje od vsega je seveda v prvi vrsti priprava kvasa, ki bo sposoben predelat ta monstrum. US05 je prava stvar za to. Če ne od začetka pa vsaj za dokončanje.

Se pravi kvas štartaš stopenjsko. Prva stopnja normalno, 1l vode in 100g dme, potem pustiš na mikserju do konca, daš v hladilnik, odliješ "pivo" in zaliješ z mešanico 1l vode in 150g DME in potem ponoviš postopek še z 200g dme. Tako štatrtano mešanico potem vliješ v monstrum.

Za angleškega to narediš s kakim angleškim kvasom, ki ti bo seveda pustil zadevo previsoko, bo pa pustil svoj karakter, potem pač dokončaš z enako štartanim US05.
Bistvo je, da ti fermentacija ne uide čez 18 stopinj, saj mora potekati počasi in nikakor ne sme zbezljat. Karbonizacija bo tudi potekala počasi, nekje tri do 4 tedne je trajala pri mojem imperial stoutu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bluefossil

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Sam imam namen delati takoj 3.5 litrski starter. Kvas wyeast london ale 1028.

Drozganje na 67 stopinj celzija

V receptu je poleg marris other tud nekaj cara slada.


Kako je pa kaj s staranjem v sodu? Baje je precej odvisno od soda (nov, star, bariqe,..).
Jaz imam novega 10l, hrast. Koliko casa
Priblizno se priporoca. Vem da je stvar okusa vse skupaj ampak da se Priblizno vem orientirat kdaj narediti Prvi pozirek.