Energetska preskrba gospodinjstev

piagolo

Guru
22. nov 2009
7.768
4.219
113
Balkonska bo še vedno samo ena, en mikroinverter omejen na 800W, ampak zaradi različne orientacije po 2 parov panelov imaš večino (sončnega) dneva na razpolago teh 800W. Gledam malo nemce in imajo s tako konfiguracijo nekje do 13kWh izplena dnevno (naša povprečna poraba el. je nekje 15kWh dnevno za vse) :
https://www.reddit.com/r/Balkonkraftwerk/comments/1lov8ix
Ko boš imel objavi še krivuljo proizvodnje. Me zanima kakšna bo proizvodnja v "sredinskem času".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rekreacija

Daniel

Guru
21. dec 2007
6.666
4.596
113
Kreativnosti pri idejah kaj vse zaračunati jim očitno ne manjka:

Eles bo po njegovih besedah v javni obravnavi predlagal uvedbo novih tarif za moč za vse odjemalce v povprečju tarif za prvi, drugi in tretji časovni blok – odvisno od odjemne skupine.

Predlagal bo tudi, da se osnova za izračun omrežnine določi glede na razliko moči med zakupljeno močjo in povprečjem petih konic zadnjih šestih mesecev. Ko odjemalec sklene pisni sporazum z elektrooperaterjem o znižanju priključne moči, se mu razlika "vrnjene" moči obračuna po trenutno veljavnih tarifah za priključno moč in poravna v roku 30 koledarskih dni.

Prav tako bi morali po njihovem mnenju uvesti tako imenovano omrežnino za rezervacijo moči. Nadgrajena metodologija z visokotarifiranim prvim časovnim blokom sicer prispeva k bolj racionalni porabi v času te visoke tarife, posledično pa tudi na nižjo konično moč, vendar ne vpliva na pogodbeno priključno moč.

"Če bi dejansko želeli na posameznih lokacijah priključiti več uporabnikov brez izdatnih dodatnih investicij, bi morali vsem, ki imajo visoko priključno moč in nizko doseženo, zaračunati 'razliko za rezervacijo te moči'. S tem bi težili k temu, da bi lastniki z visoko priključno oziroma pogodbeno močjo 'vrnili' del moči in jo dali na razpolago drugim uporabnikom," je pojasnil Mervar.

Trenutno namreč odjemalci po njegovih besedah "kupijo" visoko priključno moč in plačajo enkratni prispevek, pri čemer ne plačajo razlike, če dejansko dosegajo nižjo konično moč. Elektrooperaterji zato izgubljajo omrežninski prihodek in celo po nepotrebnem investirajo v povečanje zmogljivosti, kajti dejanska poraba ne obstaja.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
7.768
4.219
113
Elektrooperaterji zato izgubljajo omrežninski prihodek in celo po nepotrebnem investirajo v povečanje zmogljivosti, kajti dejanska poraba ne obstaja.
Kolikšen je pa omrežninski strošek? Da bomo vedeli koliko prihodka moramo zbrati.
 

Slovenet

Guru
21. jul 2007
4.468
579
113
44
Še vedno Rdeči revirji
Zdaj pa mene neki zanima, zakaj so uvajali presežno moč, če imajo operaterji omrežje dimenzionirano za priklopno moč? Če je omrežje dizajnirano na priključno moč, zakaj je bilo potem potrebno spreminjat sistem obračuna omrežnine?