Elektronsko cestninjenje

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.151
4.599
113
Avstrijci pošiljajo kazni povsem avtomatsko. Vem, ker je kolega prevoznik dobil kazen, da je imel priklopljeno prikolico, čeprav je sploh ne premore. Po pritožbi so pogledali fotko in kazni ni rabil plačati.
Pri nas je problem, da DARS kot klasični tog državni sistem pač (še) nima postopkov, da bi vračal napačno obračunano cestnino. Bomo videli, kaj se bo dogajalo, ko bo delo na cesti in bo promet speljan na nasprotno polovico. Naprave so videti usmerjene v trenutno smer vožnje. Mogoče dela naprav v vozilih sistem ne bo zaznal. Ne bi me čudilo, če bi kaznovali tiste, kjer naprav ne bodo zaznali.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.062
113
www.adriamedia.si
Previdno, DarsGo napravo je treba transportirati pod posebnimi pogoji, ko ni v uporabi: zavito v vsaj tri plasti ALU folije.
Prilika za kak startup, da začne delati namensko embalažo za prenos DarsGo naprav po Sloveniji.
Kaj bi bilo, če bi Hofer prodajal izdelek, kjer je treba navodila nujno prebrati preden z avtom štartaš s parkirišča in uporabiti novo embalažo za transport?

Saj si verjetno prebral, da je bil "problem" v tem, da je napravi aktiviral, ne? In ko sta enkrat aktivirani, se pač obračunava. Če ju ne bi aktiviral, ne bi imel tega problema. Neaktivirane so neaktivne in jih ni treba zavjat v folijo. Aktiviranih se pa pač (razumljivo) ne da več deaktivirat in moraš drugače preprečit, da jo zazna. Saj ni mus folija, tudi kaka kovinska škatla bi bila verjetno OK ...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.151
4.599
113
No, najbrž si tudi ti prebral, da so napravo aktivirali na prodajnem mestu? Če to naredijo, morajo stranko opremiti, kako jo lahko pelje.
In ne, meni še zdaleč ni povsem razumljivo, da se naprava ne da deaktivirati in prenašati naokoli. Saj ni eksploziv. Če se ne gre drugače kot v posebni embalaži, naj bo ta embalaža del prodajnega kompleta. In če imajo kontrolne točke, kjer preverjajo, če vozila, ki morajo plačati cestnino naprave nimajo, bi lahko to vsaj na zahtevo preverili, če so bila tam tudi vozila, ki so opravičena cestnine in se jim je ta zaračunala.
Ampak ne, DARS pravi, dajmo na izzi, do stranke neprijazno, saj smo monopolisti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
No, no - malo bolj počasi.

Tudi “jodlar” te ne opozori posebej, da “aktivirana” “naprava” zaračunava cestnino ne glede ali je na kamionu ali se ti peš sprehajaš po AC pod portali.
Se vseeno pričakuje malo zdrave kmečke pameti od uporabnikov - ampak očitno je pač nekateri ne premorejo.

Se bo pa moral DARS zamisliti kaj bo naredil, ko bo nekdo vse uredil preko spleta in naročil DarsGo na “dom” - tam bo pa res moral DARS sam poskrbeti za ustrezno zapakirane naprave.

Pa mimogrede - sem že tudi jaz prevozil pol Avstrije z GoBoxom v prtljažniku avta, preden sem kolega, ki je bil zadolžen za cestnine vprašal: “A si ti dal GoBox v vrečko, ki sem ti jo dal (in naročil, da OBVEZNO mora biti GoBox v njej)?”
Po velikih očeh, ko me je pogledal sem vedel, da ni. Pač na prvi izvoz dol - kupil dve Milki, zavil GoBox v alu, nastali strošek cestnine pa poknjižil pod “druge davščine” (davek na neumnost).
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.151
4.599
113
Torej, če drugje dela butasto, lahko tudi pri nas, čeprav bi se lahko na tujih napakah kaj naučili.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Glej - če bi vgradili “stikalo” za izklop aktivirane naprave, bi pa uporabniki tulili, ko bi fasali kazen, ker so se “pomotoma” vozili z izklopljeno napravo.

Upam, da se bodo iz zgodbe vsi nekaj naučili - uporabniki, da se morajo sami malo bolj pozanimati, DARS pa, da bo na izdajnih točkah imel naprodaj ustrezne zaščitne vrečke (ne - ni potrebe, da je osnovna embalaža “zaščitna”).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Zakaj prebrat stevilo osi, znajo te zvagat, znajo te zmerit v visino, ...."znajo stevilko modrca tvoje zene“, ne znajo pa da niso upraviceni do zahtevka placila cestnine.
Ah ja, Slovenija.
Tudi zupan rece da je sedaj jasno da so neupraviceno zaracunal komunalni prispevek, ampak oflocba je pravnomocna in ce grejo vracat komunalni prispevek so v prekrsku.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB
ksz
Na prodajnem mestu so mu aktivirali napravi, on pa veselo na AC domov. Oprosti, ampak za kaj takega moraš biti dotalni bebec.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
No, no - malo bolj počasi.

Tudi “jodlar” te ne opozori posebej, da “aktivirana” “naprava” zaračunava cestnino ne glede ali je na kamionu ali se ti peš sprehajaš po AC pod portali.
Se vseeno pričakuje malo zdrave kmečke pameti od uporabnikov - ampak očitno je pač nekateri ne premorejo..
Ja, če se peš sprehodiš spodaj te ne opozori, kaj pa če imaš 10 osi, napravo pa nastavljeno na dve, a na to pa zna opozorit in napisat kazen?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ja, če se peš sprehodiš spodaj te ne opozori, kaj pa če imaš 10 osi, napravo pa nastavljeno na dve, a na to pa zna opozorit in napisat kazen?
Nič te ne opozori. Lepo kazen pošlje potem pa ti dokazuješ da se je zmotil. Če te pa še nadzor slika ali kontrola zasači pa dvomim da imajo razumevanje za pravljice.
Pa je res težko razumeti in prebrati navodila? Vklopiti pamet?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.151
4.599
113
Pa je res težko razumeti in prebrati navodila?
Pa si prepričan, da to res piše v navodilih? Na darsgo naprava ni videti, da bi bilo kako opozorilo.
Pi.zdi me zato, ker če zasebna firma kaj spusti v navodilih, ne opozarja strank, je cel halo po medijih. Če pa to naredi državna firma, je pa vse ok, butasti uporabniki itd ... In butasti alter uporabniki take državne bedarije še zagovarjajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
A ni tako, da naprava zapiska vsakič, ko te olajša za nekaj denarja?
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Ob tej zgodbi sem se spomnil na tistega, ki mu je uslužbenec DARSa nafilal ABC za 5000 EUR in kako so na DARSu takrat jamrali, da ni pošteno od voznika...
Ne mi o bebcih, ker je v specifični situaciji vsak od nas kaj hitro bebec. V konkretnem primeru je šlo za gospoda, ki tovornjak vozi zgolj občasno.
Se strinjam s Pepetom in Hanzijem - če ima DARS mehanizem s katerim ugotavlja neplačilo cestnine, bi lahko imel mehanizem s katerim bi uporabnik uveljavljal vračilo neupravičeno zaračunane cestnine.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.090
2.192
113
v lokalni ostariji
Sam sem darsgo kupil na barju. Mi je klik. Naredilo da b rabil folijo/zaščito ker drugače mi bo dol pobiralo. No prodajalec me gleda cukasto kaj hočem.. šele ko sem mu mal razložil je skapiral. Sam ni imel nič primernega... Do kamiona sem se lepo po stari cesti odpeljal pa mir;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: erikson

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.151
4.599
113
Kako si te šel kupovat napravo, brez da bi se opremil? Sodeč po tej temi, to ve cel svet. Vsepovsod v navodilih to piše in vsi preberejo navodila takoj na prodajnem mestu.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.062
113
www.adriamedia.si
Sam sem darsgo kupil na barju. Mi je klik. Naredilo da b rabil folijo/zaščito ker drugače mi bo dol pobiralo. No prodajalec me gleda cukasto kaj hočem.. šele ko sem mu mal razložil je skapiral. Sam ni imel nič primernega... Do kamiona sem se lepo po stari cesti odpeljal pa mir;)
Zakaj si ga pa takoj aktiviral? Saj če ni aktiviran, ga ni treba zavijat ...
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Najbrž zato, ker je sistem za marsikoga, tudi za ljudi ki tablice prodajajo, povsem nov in ne poznajo še vseh "fint".
Tako kot je DARS pred leti prek medijev pozival voznika, ki so mu krepko preveč nafilali ABC, naj bo pošten in se javi, čeprav je napako storil njihov delavec; tako bi bilo fer, da DARS človeku vrne kar mu je neupravičeno zaračunal, četudi je napako storil uporabnik sam.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
734
113
verjetno je bila študija o količini tovornega prometa narejena na osnovi 10 let starih podatkov, podobno kot se je projektirala pomurska avtocesta