Električni sunek?

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Danes zjutraj (13.feb.) se je okrog sedme ure zjutraj nekaj sumljivega zgodilo. V kabinetu se je pri ugasnjenem računalniku prižgal zunanji USB disk (WD 500GB) prav tako se je na panelu prižgala zelena lučka, ki pomeni, da je v USB (disk ni tu) ali v kartičnem čitalcu nekaj priključeno (normalno ne gori niti ob prižganem računalniku). Ko sem računalnik zagnal, sem dobil navadno VGA sliko (800x600 - sem kriv sam, ker sem monitor pozneje prižgal?), ob ustavljanju pa ni bilo opcije za "Stand By".
Še ena sumljiva stvar: v dnevni sobi se je prižgal DVD predvajalnik.
Display na mikrovalovni pečici je kazal "reset", kot da bi zmanjkalo elektrike. Prav tako je bil resetiran TV vmesnik (Siol).
 

majoneza

Pripravnik
8. jan 2008
312
6
18
Obiskali so te vesoljci, a ni očitno
smile-1.gif


OK, valjda je bil neke vrste električni sunek ali nekaj podobnega. Slednjemu se izogneš če si kupiš prenapetostno zaščito. Če se ti ni nič zakurlo, bodi srečen in živi dalje.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Lahko, da je za nekaj trenutkov zmanjkalo elektrike, ko je prišla nazaj, so se aparature znova zagnale (v bistvu resetirale).
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik dekca pravi:
Lahko, da je za nekaj trenutkov zmanjkalo elektrike, ko je prišla nazaj, so se aparature znova zagnale (v bistvu resetirale).

Seveda, samo ugasnjen računalnik se ne bi smel zagnati (mislim sicer samo USB disk). Prav velikokrat se mi je že vse popolnoma normalno resetiralo, to pa NI bilo normalno. Kvečjemu manj bi se lahko nazaj zagnalo, ne pa več!

Za onega še bolj zgoraj: vsi priklopi na napetost v kabinetu so preko varovalne naprave.
 

majoneza

Pripravnik
8. jan 2008
312
6
18
Kakšna je ta varovalna naprava? Če je to UPS, potem ni nujno da ti zdrži vso obremenitev, ki jo imaš priklopljeno gor. če je to samo prenapetostna zaščita, mislm da vse že ime pove.

imaš mogoče naštimano, da se ti PC ponovno vžge če, zmanjka elektrike?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
ja , verjetno je to..pri nas včasih na visoki vrže ven za pol sekunde, pa takoj nazaj vklopi stikalo..dost da se elektroniki mal zmeša..potem pa reset, pa dalje..

to se dogaja takrat, ko je veliko vlage, snega.ipd..pač stikala stalno tipajo in če je prekoračena meja, poizkusno izklopijo pa takoj nazaj vklopijo..če se napaka ponavlja, pa sledi stalni odklop.
wink-1.gif
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.562
690
113
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
ja , verjetno je to..pri nas včasih na visoki vrže ven za pol sekunde, pa takoj nazaj vklopi stikalo..dost da se elektroniki mal zmeša..potem pa reset, pa dalje..

to se dogaja takrat, ko je veliko vlage, snega.ipd..pač stikala stalno tipajo in če je prekoračena meja, poizkusno izklopijo pa takoj nazaj vklopijo..če se napaka ponavlja, pa sledi stalni odklop.
wink-1.gif

V kolikor pride do okvare zaščita odklopi vod (daljnovod, kabel),
ker se ne ve ali je napaka trajna ali samo začasna (večina je namreč začasnih),
se poskusi srečo in se čez 0,3 sek. ponovno vklopi (popolnoma avtomatsko).

To uporabniki zaznamo, kot utrip žarnic. Nekatere elektronske naprave se v tem času resetirajo, drugi ne.
Tu pomaga UPS.
wink-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Načeloma je vsak UPS dober. Če nima navadne vtičnice, si jo pač sam narediš. Edino najcenejši UPSi niso najbolj hitri, tako da včasih zatajijo, pa tudi sunke znajo skozi spuščati. Zato je dobro nabaviti enega line-interactive (torej da deluje cel čas z baterije, hkrati pa jo tudi cel čas polni). Recimo tale bo za laptop dovolj dober.
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik majoneza pravi:
Kakšna je ta varovalna naprava? Če je to UPS, potem ni nujno da ti zdrži vso obremenitev, ki jo imaš priklopljeno gor. če je to samo prenapetostna zaščita, mislm da vse že ime pove.

imaš mogoče naštimano, da se ti PC ponovno vžge če, zmanjka elektrike?

Naprava je prenapetostna, vklopljena je v vtičnico in vanjo je priklopljena potem ostala mašinerija.
Nimam nastavljen ponoven zagon ob izklopu. Pa saj je bil kompleten računalnik izklopljen, ko se je to zgodilo.

Vem pa tudi, da lahko električarji po žicah pošiljajo signale. Ampak če se je zgodilo samo meni, potem so pa verjetno res bili vesoljci!
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Električarji že lahko pošiljajo po žicah modulirane signale, ampak, ti morš met vezje, da ti ta signal prepozna, dekodira in z njim naredi kaj pametnega. Če sprejemnika nimaš, tut efekta ni.
Jap, vesolci so bli... al pa NSA - zihr si kej čez amerikance udrihu...
grin1.gif