Električni / kombiniran bojler za sanitarno vodo?

Joan

Zelenc'
5. sep 2007
25
0
1
Pozdravljeni,

iščem rešitev za ogrevanje sanitarne vode, ker več glav več ve, se obračam na vas. Na ELKO s kotlom Thermital ogrevam celotno stanovanjsko hišo (2 gospodinjstvi). Kotel ima tudi vgrajen bojler za sanitarno vodo, tako da se sanitarna voda za eno gospodinjstvo ogreva celo leto izključno na ELKO. Voda ima 40-45 stopinj. V tem gospodinjstvu sta 2 člana, v bližnji prihodnosti bosta še 2.

Zaradi vedno višje cene ELKO razmišljam o možnostih prihranka, seveda ne s pregrešno dragimi investicijami. Ogrevanje v prehodnih mesecih in milih zimah bomo rešili z inverter klima napravo z ugodnim COP, potrebujem še rešitev za ogrevanje sanitarne vode. Zgolj v mesecih izven kurilne sezone porabimo za ogrevanje sanitarne vode cca 300-400 ELKO. Groza me je, če to preračunam na celo leto…

Za ogrevanje sanitarne vode imam na voljo dve rešitvi:
Električni bojler, recimo Gorenje OGB EL 80, ki ima zgolj 0.86 kWh/24h toplotnih izgub ali pa Kombiniran bojler GBK 80 ali 100 l, s katerim bi s toplo vodo iz ogrevalnega kroga (d)ogrevali sanitarno vodo, izven sezone pa bi to delo opravljala elektrika. Kombiniran bojler ima višje izgube 1.39 ali 1.58, imam pa tudi pomislek, ali je kombiniran bojler še vedno ekonomična rešitev, glede na to, da je (bilo) ogrevanje sanitarne vode v kotlu centralne preveč potratno? Kotel centralne je dovolj zmogljiv, da bi prenesel, če nanj obesimo še en radiator v obliki kombiniranega bojlerja
smile-1.gif


Prosim vas za mnenja in svetovanje. Ker iščem prihranek, ki v štartu ne potrebuje visoke investicije, vas prosim, da mi ne svetujete kolektorjev, TČ ipd…
ne-ne-1.gif


Pa brez zamere,
Lp Joan
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
dolgoročno bo najcenejše ogrevanje sanitarne vode s toplotno črpalko..investicija tudi ni tako pregrešno draga da je ne bi zmogel, mislim pa, da tudi nudijo opcijo el. grelca v primerih ko ne uporabljaš črpalke...torej bo taka rešitev pribl. 3 x cenejša od bojlerja, seveda pa je investicija višja. Samo da kalkuliraš da grejo nergenti smao še gor, poraba vode tudi (več članov) bo ta investicija v parih letih povrnjena.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
toplotna črpalka, če je le prostor.
imaš ogrevanje s črpalko, ogrevanje z zunanjo pečjo in opgrevanje z elektriko. meni dela non stop, tudi čez zimo in nisem opazil nekih hudih stroškov z elektriko.
 

Joan

Zelenc'
5. sep 2007
25
0
1
Citat:
Uporabnik Joan pravi:
Ker iščem prihranek, ki v štartu ne potrebuje visoke investicije, vas prosim, da mi ne svetujete kolektorjev, TČ ipd…
ne-ne-1.gif
Saj sem vam povedala, da ni ne prostora, ne možnosti, ne $$$ za toplotno črpalko. Zanima me stališče do bojlerja, ali je bolje vzet kombiniranega ali električnega?

Pa brez zamere, lp Joan
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
1.200 EUR ni neka mega glomanska naložba za TČ z bojlerjem.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Joan pravi:
Citat:
Uporabnik Joan pravi:
Ker iščem prihranek, ki v štartu ne potrebuje visoke investicije, vas prosim, da mi ne svetujete kolektorjev, TČ ipd…
ne-ne-1.gif
Saj sem vam povedala, da ni ne prostora, ne možnosti, ne $$$ za toplotno črpalko. Zanima me stališče do bojlerja, ali je bolje vzet kombiniranega ali električnega?

Pa brez zamere, lp Joan

kombinirani
 

Joan

Zelenc'
5. sep 2007
25
0
1
Vincent, imaš (delno) prav, upoštevaj še klimo (1300-1500 EUR) in prazno cisterno za ELKO, potem je z eno plačo in porodniško v enem letu sanjat še o TČ tako kot svizec... sanja o čokoladi.
Tudi če bi šlo, nimam prostora, v katerem bi TČ zajemala zrak in ga s tem hladila. Da jo pa ven postavim??? pa ne vem no....

Raje ostanimo pri vsebini mojega prvega posta, torej...

Kombiniran bajler ali zgolj električni?
 

Joan

Zelenc'
5. sep 2007
25
0
1
Mogoče kombiniran ne bi bil ok, ker hladi vodo v sistemu CK približno toliko kot 1 dodaten radiator in s tem posledično nabijaš porabo ELKO, moj namen pa ga je znižat???

Še kakšen nasvet/komentar?
 

Joan

Zelenc'
5. sep 2007
25
0
1
Kako misliš ELKO cenejši od elektrike??? Pri porabi 300-400 l ELKO v poletnih mesecij je letne porabe cca 1000-1200l SAMO za sanitarno vodo. Pa ne mi rečt, da me pride gretje sanitarne vode na štrom dražje???
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik softi pravi:
pa saj je elko cenejši od elektrike, peč je ogreta, torej.

neki kle ne razumem.

http://www.postojna.si/podrocje.aspx?id=2115

Oglej si cene koristne toplotne energije in boš ugotovil da je elektrika v višji tarifi malenkost dražja, v nižji tarifi pa občutno cenejša od toplote iz kurilca. Če upoštevaš še boljšo izolacijo samo električnega bojlerja, je računica jasna.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
ok. dejva tole vse mal okol obrnit. sam da vidim kje začet.

recimo takole. meni so naračunali, da bom za plin porabil 700k sitnih, kar je 5 kubikov in več, da toplotna bo šla skozi s 180, elektrika pa 220k. izkazalo se je, da sem porabil manj kot 1500l v tej sezoni.

potem reciva takole. so prodajal te toplotne še naprej, pa operiral s cifram. k sem rekel dejmo garancije, kle je keš..je bla tišina.

če nočeš dat toplotne se osredotoči na dve zadevi. in v glavi naj bo dejstvo, da kotel ko je vroč, se hladi v prazno. če bo takrat ogreval slučajno bojler je to 100% izkoristek. mogoče je pa poleg tega dobro gledat še kaj lahko narediš, da v sezoni zmanjšaš porabo elkota. ker problem ni, da ogrevanje vode stane, problem je, da se preveč denarja porabi. a si razmišljal o zalogovniku. da preprečiš vklop izklop peči na 15 minut. ker v tem režimu ima najslabši izkoristek, ampak da se prižge in segreje 500, 700l zalogovnik na 60, recimo 70 stopinj in se radiatorji potem ogrevajo od tam. in ko pade zalogovnik na 50, se ponovi zgodba. s tem povečaš učinkovitost kotla za lepe cifre v kurilni sezoni. pa cel ta čas imaš bojler ogrevan na ta način.

ker po drugi strani. če je elko dražji od elektrike, potem kupi električno peč za centralno, ki je cca tisoč evrov (zadnja info, ki je stara), pa boš prihranil še največ. in veži vzoporedno, pa je to to. in spet zalogovnik in lovljenje poceni toka.