Dugi otok

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #488

Dugi otok je s površino 124 km² po velikosti sedmi otok med hrvaškimi otoki v Jadranskem morju, in največji med otoki zadarskega arhipelaga. Na otoku je skupno 13 večjhih ali manjših naselij, med njimi pa je najpomembnejše ribiško naselje in manjše pristanišče Sali. Navišji vrh na otoku je Vela Straža ki doseže višino 338 mnm. Na otoku se razprostira več kraških dolin in polj: Velo jezero, Arnjevo polje, Mir polje, Skrajnje polje, Sridnje polje, Glavočevo polje, Malo jezero, Dugo polje in potopljrno Slano jezero. Na otoku ni izvirov tekoče vode. V zimskih mesecih, ko je obilo dežvja, so nekatere doline poplavljene: Malo in Velo jezero, Dugo polje in še nekatera druga. Na plodnih tleh otoških dolin se prideljujejo žitarice, v dolinah ki so pozimi poplavljene pa uspeva zelenjava. Ribištvo je na otoku razvito že iz prazgodovine, posebno na jugozahodnem delu otoka v zalivu Telašæica. V slanem jezeru (Jezero Mir) blizu Telašæice se lovijo jegulje.

Iz Wikipedije.

Na Dugem otoku sem bil že pred leti kot navtik in sicer le v NP Telašæica, kjer sem si pogledal slano jezero. NP Telašæica je nekako začetek NP Kornatov.

No, tokrat sem (pravilneje sva si, ker je bil zraven še prijatelj) si otok ogledal po "kopnem".

Do otok pluje trajekt iz Zadra in pristane v manjšem kraju Brbinj na severovzhodu otoka. Na otoku (še) ni pravega urejenega kampa, edini manjši robinzonski kamp je v bližini kraja Luka, nima pa elektrike. Modernejši kamp bi naj bil odprt v letu 2012 v kraju Veli Rat.

Hotelski kompleks je v kraju Božava, hotela pa sta še v kraju Sali in Luka, vse ostalo so privatne kapacitete.

Cesta na otoku je odlična, predvsem povezava sever-jug.


Vožnja do Zadra, delno po Jadranski magistrali (Karlobag).



Pristanišče v Zadru in plovba s trajektom, ki traja dobro uro. Trajekt pluje vsak dan večkrat.
http://www.jadrolinija.hr/




Prenočišče sem (sva) poiskal v kraju Veli Rat, to je kraj na severovzhodu otoka, kjer bi naj bilo najlepše. Dejansko je to ribiška vasica, ki živi od navtičnega turizma, saj je v zalivu urejena marina. V vasi je par gostiln, manjša trgovinica z osnovnimi živili in konec. Pa velika mačja familija.




V bližini vasice (par km) Veli Rat je na samem rtu največi svetilnik na tej strani Jadranske obale (42m). Za 10kun (neuradni svetilničarski cenik) se lahko povzpneš na vrh svetilnika, razgled je odličen.
http://sl.wikipedia.org/wiki/Veli_Rat
V bližini sta dve lepi plaži s kamenčki, poleti je verjetno kar nekaj turistov. V gozdičku je divji kamp, ki je imel nekaj obiskovalcev ob mojem ogledu.


Cesta na jug otoka proti Saliju in NP Telašæica.
http://www.telascica.hr



Obisk v NP Telašæica se seveda plača. V parku pa je možno tudi loviti divjad, lahko najameš vodiča in psa (Deer hunter varianta). Z motornim vozilom (kolo ok) ne smeš v sam park, ga moraš pustiti na parkirišču, nato te čaka 3.5km hoje do slanega jezera, kar v vročini ne more biti nek užitek (za navtike pa ni problema). Izven sezone se lahko zapelješ na lastno odgovornost, glavno da plačaš karto. Zanimivost parka je nedvomno slano jezero Mir ter na zahodni strani strme stene-klifi. V zalivu Telašæica je tudi zapuščen Iskrin kamp (slo firma Iskra
smile-1.gif
.



Nad zalivom Telašæica je tudi lepa razgledna točka.


Kraj Sali.




Na severovzhodu otoka je najlepša plaža na otoku (Saharun ali Sakarun), bela mivka, čista voda, do sedaj kar sem videl plaže na Jadranu, bi rekel da je ta najlepša peščena plaža (v stilu grških plaž). Ob plaži je manjši lokal, senca je v gozdičku. Do plaže v sezoni vozi vlakec iz Božave, kjer je hotelski kompleks (ampak ne megalomanski).

Ta del otoka je najbolj primeren za kopanje, saj ima lepe dostopne plaže. Zahodna obala proti jugu je strma in nedostopna, na jugu je NP Telašæica, kjer je obala kamnita, enako kot drugod po otoku, kjer je obala kamnita ali betonirana. Dopust je tako potrebno načrtovati na omenjenem delu otoka, drugje pa je dobro imeti čoln.

Na otoku so tudi bunkerji, ostanki JLA (za podmornice oz. jurišne čolne?) ter še ena naravna znamenitost, ki je nisem videl.

Jama Strašna peæ.
http://www.strasnapec.com/




Vožnja nazaj preko Paga, kjer sem si moral ogledati Zræe
smile-1.gif
res lep zaliv, škoda da ga "mularija" poleti tako uniči.

Ostale fotografije in podatke imam na blogu.
http://snecer-poi.blogspot.com/2011/09/dugi-otok-poi-2011.html
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Snecer lepo kot vedno! Kaj to si sel hkrati tudi na Lastovo (modi naj prestavijo reportazo "Lastovo" v to temo z reportazami)? Tale juzni del Jadrana bom moral tudi sam enkrat malo pogledat. Bi bilo lepo kake tri tedne malo po teh otokih skakat. Kdaj si bil dol, da je tako malo ljudi na plazah? Ali je zaradi nedostopnosti tako? Pa slike na katerih mas cesto je res nora...na blogu gledam to
wink-1.gif


LP
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Na Lastovu sem bil mesec prej, od 01.09 (moda sem prosil da premakne, ampak je problem očitno v nedelovanju alterja, opozorila ne delujejo, ga moram na privat ZS, ).

Na Dugem otoku pa sem bil potem od 30.09. Voda je bila topla, med 23-24 stopinj, precej prijetno za kopanje. Baje, da tudi v sezoni ni neke hude gužve, večinoma turisti bazirajo na navtičarjih.

Lastovo pa je še bolj "nedostopno", sem namerno iskal te lokacije.

Bil sem še na Korčuli v začetku maja, ampak o tem otoku že imamo temo. Naslednje leto pa še Mljet, ta je podoben stil kot Lastovo, precej neobljuden, a zanimiv.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.022
567
113
tam zadaj pa uvala sakarun. kak je pa tam lepa voda. pa topla. drugače pa mi je želja obiskat dugi otok seveda kamp.