Državna štipendija

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Ne vem kam naj dam temo, pa saj bodo pristojni prestavili
smile-1.gif


Državna štipendija

Letos po novem se republiška štipendija imenuje državna štipendija in po novem so za to pristojni na centru za socialno delo. Včasih je za štipendije skrbel Zavod za zaposlovanje.
Cenzus za pridobitev štipendije je, da dohodek na družinskega člana mesečno ne presega 60% minimalne plače. Ker je nov celoten pravilnik o štipendiranju, mi par stvari ni čisto jasnih.

Npr:

1. Ali se pri cenzusu upoštevajo zneski bruto ali neto ("Studio ob 17h" je rekel, da se upošteva neto)? Ali je 60% minimalne plače (okoli 380 eur) mišljenih v bruto ali neto znesku?
2. Če se recimo plača upošteva kot bruto, se pa otroški dodatek ne more upoštevati kot bruto, ampak samo kot neto. Ali se lahko bruto in neto zneski med seboj prosto seštevajo?
3. Ali se pri dohodku družine upošteva znesek, ki sem ga lansko leto prejel od dela preko študentskega servisa? Znesek je praktično minimalen, okrog 1000 eur.

Torej, če upoštevam vse zneske neto, dobim štipendijo.
Če upoštevam zneske (tiste, ki jih lahko) bruto, ne dobim štipendije.

Želim si, da bi bili zakoni bolj razumljivo napisani
cry12bpy.gif
 
Nazadnje urejeno:

vejca

Pripravnik
Znam ti odgovoriti samo na tretje vprašanje. Pro dohodku družine se upošteva tudi znesek ki si ga prejel za delo preko študentskega servisa.
Glede bruto ali neto zneskov pa vem samo to da se upošteva znesek iz odločbe za dohodnino, se pravi da verjetno bruto.
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Hvala za odgovor, ampak sem vmes že našel večino odgovorov.

Upošteva se neto zneseke Klik

Potem za delo preko SŠ pa velja to:

"prejemki iz dela prek študentskega servisa, znižani za posebno osebno olajšavo, določeno v tretjem odstavku 113. člena Zakona o dohodnini -> to pomeni celoten zaslužek minus 10% normiranih stroškov minus znesek t.i. študentske olajšave ( v znesku, do katerega je ta študent upravičen to leto, praviloma je to cca. 3000€ ) ( enako kot prejšnja ureditev )"

Če prav razumem, mojih tisoč eurov izniči olajšava 3000 eur?