DRON

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Mimogrede - so kakšne posebnosti pri uporabi drona pri naših severnih sosedih? Pač poleg običajnih stvari, ki veljajo pri nas.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Sem pogledal in očitno zahtevajo zavarovanje. Kje imate sklenjeno zavarovanje tisti, ki ste ga sklenili? In koliko to stane?
Zavarovanje odgovornosti lahko skleneš pri meni. Na zasebno sporočilo mi pošlji zahtevek in telefonsko, dobiš nazaj vprašalnik. Lahko skleneš letno polico ali pa samo za en mesec. :)
V nekaterih državah je zavarovanje odgovornosti obvezno. Obvezno je tudi na Hrvaškem.

Določena je tudi zavarovalna vsota 750.000,00 SDR oz. 950.000 EUR, letna premija je za večino lažjih dronov v odprti kategoriji 182,28 EUR. Zavarovanje velja tudi po ostali Evropi, če tako zahtevaš v vprašalniku. Zavarovanje bo veljalo za vse tvoje drone. Pač vsakokratni dron, ki ga upravljaš. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Eno vprašanje za pilote...

Imate po občinah že sprejete kakšne odloke glede prepovedi oz. dovoljenimi območji letenja?
Načeloma letenje nadzira agencija se pa bojim, da bodo kaj hitro nadzor obesili tudi kakšnim redarjem...

TNX
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Eno vprašanje za pilote...

Imate po občinah že sprejete kakšne odloke glede prepovedi oz. dovoljenimi območji letenja?
Načeloma letenje nadzira agencija se pa bojim, da bodo kaj hitro nadzor obesili tudi kakšnim redarjem...

TNX
Dobro vprašanje. Če kdorkoli (tudi občina) želi kakorkoli omejiti letenje, mora preko CAA poskrbeti, da bo le to označeno v tem zemljevidu.

Redarji pa so že pooblaščeni in usposobljeni (tako kot policaji), da kontrolirajo, tako teoretično kot praktično, tudi s sistemom za zaznavanje in preprečevanje vdora dronov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Dobro vprašanje. Če kdorkoli (tudi občina) želi kakorkoli omejiti letenje, mora preko CAA poskrbeti, da bo le to označeno v tem zemljevidu.

Redarji pa so že pooblaščeni (tako kot policaji), da kontrolirajo, tako teoretično kot praktično, tudi s sistemom za zaznavanje in preprečevanje vdora dronov.
Redarji in policaji po Uredbi kontrolirajo dovoljenja in registracije. Glede leta pa mislim, da je pristojna samo Agencija. Venar, če občani gnjavijo župana, bo ta požegnal vsako neumnost v obliki Odloka, ki ga bo dobil na mizo. Potem bomo pa tam... Ukvarjali se z zakonitostjo, ustavnostjo odlokov in ne vem kaj še vse...
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Redarji in policaji po Uredbi kontrolirajo dovoljenja in registracije. Glede leta pa mislim, da je pristojna samo Agencija. Venar, če občani gnjavijo župana, bo ta požegnal vsako neumnost v obliki Odloka, ki ga bo dobil na mizo. Potem bomo pa tam... Ukvarjali se z zakonitostjo, ustavnostjo odlokov in ne vem kaj še vse...
Itak, če letiš nad stanovanjsko hišo, rabiš soglasje lastnika. Če pa si nad gozdom, nekim travnikom bogu za hrbtom, upam da nam ne bodo še tam prepovedali letenje. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Zgaga

mr_

Guru
20. sep 2007
8.936
2.418
113
Znali eno vprašanje, da ne bom študiral vsega. Kolega iz tujina bi snemal nad LJ gradu. Ima potrebne licence. Kaj je potrebno storiti v Sloveniji za izvedbo tega?
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Znali eno vprašanje, da ne bom študiral vsega. Kolega iz tujina bi snemal nad LJ gradu. Ima potrebne licence. Kaj je potrebno storiti v Sloveniji za izvedbo tega?
Tale zemljevid je ključen. Grad je v območju Heliport UKC Ljubljana.

Omejitve za letenje UAS na območju Slovenije

Glej spodaj označbe.


ObmočjeHeliport UKC Ljubljana
SubjectHeliport UKC Ljubljana (hospital)
UAS omejitvePrepovedano
UAS restrictionforbidden
Izjeme samo za posebno UAS kategorijodovoljenje upravljalca heliporta (glej kontakt)
Exceptions specific UAS category onlyapproval from heliport operator (see contact)
Kontact/Contactheliport@kclj.si
 
  • Všeč mi je
Reactions: mr_

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
En porabnik alterja mije na zasebno sporočilo napisal:
Me res zanima glede registracije drona in izpita? Da ali ne?
Pa še nekaj argumentov je naštel. (Ne bom navajal njegovega imena)

Bom tukaj odgovoril. Jaz sem se odločil za spletno registracijo operatorja, ker stane zgolj 40 EUR, velja pa 2 leti in pol. Ja, sem že moral podaljšati in se še enkrat vreči v stroške, čeprav zelo malo letim. Zraven imaš zastonj še spletno usposabljanje, ki je zelo koristno. Če narediš izpit, dobiš še certifikat za A1 in A3.

Glede tega, ali te bodo dobili ali ne, pa ne mrem garantirat.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.303
2.276
113
Ven so le pricurjale slike gradbišča mostu železniške proge.
Poleg drona (sic) moraš kaj imeti, da ni problemov z snemanjem in objavo?
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Pogleaš na to karto

ObmočjeHeliport UKC Ljubljana
SubjectHeliport UKC Ljubljana (hospital)
UAS omejitvePrepovedano
UAS restrictionforbidden
Izjeme samo za posebno UAS kategorijodovoljenje upravljalca heliporta (glej kontakt)
Exceptions specific UAS category onlyapproval from heliport operator (see contact)
Kontact/Contactheliport@kclj.si
 

Metka22

Zelenc'
8. jun 2023
11
-53
3
LP pred par https://www.premiumbar.si minutami mi je odletel dron. Približno vem kje naj bi bil, padel je nekje na drevesa. POslal mi je samo sliko, kako bi lahko vedel kje je ( lokacija ). Ali obstaja kaka možnost , da ga fen za lase odkrijem ?
Če vam je vaš dron poslal sliko, obstaja nekaj možnosti, kako lahko poskusite ugotoviti njegovo lokacijo:
Metapodatki slike: Če je slika vsebovala metapodatke (EXIF), lahko ti vključujejo geografske koordinate, čas posnetka in druge informacije. To lahko preverite z ogledom podrobnosti slike na računalniku.
Pomoč aplikacij: Nekatere aplikacije za upravljanje s droni imajo funkcije sledenja in beleženja lokacij. Če imate nameščeno tovrstno aplikacijo, preverite, ali so na voljo podatki o lokaciji.
Raziskava okolice: Če je bila na sliki vidna okolica, kot so značilne zgradbe, ceste ali druge znamenitosti, lahko poskusite prepoznati ta okoljska znaka na spletu z zemljevidi ali drugimi virov informacij.
Pomoč drugih: Če je bilo območje, kjer je padel dron, blizu vašega doma ali katerega drugega znanega kraja, prosite prijatelje ali sosede, ali so morda videli kaj nenavadnega ali imajo informacije o lokaciji.
Iskalniki za izgubljene dronske naprave: Obstajajo spletni servisi, ki omogočajo iskanje izgubljenih dronov. Morda lahko preverite te platforme in vnesete podatke o svojem izgubljenem dronu.
GPS sledenje: Če je bil na vašem dronu nameščen GPS sledilnik, lahko preverite sledilnik in ugotovite trenutno lokacijo.

Čeprav so možnosti odvisne od specifičnosti vašega primera, upam, da vam ena od teh možnosti pomaga najti vaš dron.
promocijski nahrbtniki
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Uporabnik kajvos je napisal:

LP pred par https://www.premiumbar.si minutami mi je odletel dron. Približno vem kje naj bi bil, padel je nekje na drevesa. POslal mi je samo sliko, kako bi lahko vedel kje je ( lokacija ). Ali obstaja kaka možnost , da ga fen za lase odkrijem ?


Če vam je vaš dron poslal sliko, obstaja nekaj možnosti, kako lahko poskusite ugotoviti njegovo lokacijo:
Metapodatki slike: Če je slika vsebovala metapodatke (EXIF), lahko ti vključujejo geografske koordinate, čas posnetka in druge informacije. To lahko preverite z ogledom podrobnosti slike na računalniku.
Pomoč aplikacij: Nekatere aplikacije za upravljanje s droni imajo funkcije sledenja in beleženja lokacij. Če imate nameščeno tovrstno aplikacijo, preverite, ali so na voljo podatki o lokaciji.
Raziskava okolice: Če je bila na sliki vidna okolica, kot so značilne zgradbe, ceste ali druge znamenitosti, lahko poskusite prepoznati ta okoljska znaka na spletu z zemljevidi ali drugimi virov informacij.
Pomoč drugih: Če je bilo območje, kjer je padel dron, blizu vašega doma ali katerega drugega znanega kraja, prosite prijatelje ali sosede, ali so morda videli kaj nenavadnega ali imajo informacije o lokaciji.
Iskalniki za izgubljene dronske naprave: Obstajajo spletni servisi, ki omogočajo iskanje izgubljenih dronov. Morda lahko preverite te platforme in vnesete podatke o svojem izgubljenem dronu.
GPS sledenje: Če je bil na vašem dronu nameščen GPS sledilnik, lahko preverite sledilnik in ugotovite trenutno lokacijo.

Čeprav so možnosti odvisne od specifičnosti vašega primera, upam, da vam ena od teh možnosti pomaga najti vaš dron.
promocijski nahrbtniki