Dron

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.618
253
113
ja nič.

pilot bi pospravil svoje komande, ti bi pospravil ostanke drona in vsak bi šla svojo pot.

Pilot je kršil zakon, tebe pa peče vest, ker si nekomu za bz uničil mašinco za 500€+.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.640
14.351
113
Kako to misliš "za brezveze uničil mašinco"? Prvo kot prvo - ne bi bilo za brezveze ampak zaradi branjenja pravic o zasebnosti / ozemeljski nedotakljivosti. Kdor bi zaradi take kršitve dejansko sestrelil dron ga po mojem mnenju zelo verjetno vest ne bi prav nič pekla. In kot drugo - morda dron ob sestrelitvi ne bi bil popolnoma uničen, če bi sploh kaj bil (z jammerjem ga lahko prisiliš v pristanek in ostane popolnoma nepoškodovan) tako da bi se s tem dejanjem v bistvu še dodatno okoristil ter dobil v postest mašinco za 500+€, ki bi jo lahko potem uporabljal sam ali pa jo prodal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
A tako, hvala. Takšni preleti torej niso dovoljeni, v praksi jih je pa cel kup, ker - kot že izpostavljeno - je to težko preprečiti in sankcinirati.

Glede na to, da tudi čez našo hišo/parcelo velikokrat pribrenči kak dron - kaj bi sledilo, če bi ga med preletom sklatil dol s kakšnim jammerjem za drone, "anti-dron puško" (nekaj takšnega kot ima policija itd.) ali pa s čimerkoli drugim (frača, zračna puška, ...)? Verjetno bi vseeno moral nositi odgovornost za "krajo" drona ali pa za škodo, ki bi jo s sestrelitvijo naredil na dronu? Pa ne me narobe razumet, meni osebno je vseeno za te prelete ampak me čisto hipotetično zanima kaj bi sledilo v takšnem primeru.
Predno se spuščaš v konfliktno debato, verjetno si uredbo že prebral. Eni pač rabijo, da jo dvakrat preberejo. :) Ojej...
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.640
14.351
113
Predno se spuščaš v konfliktno debato, verjetno si uredbo že prebral. Eni pač rabijo, da jo dvakrat preberejo. :) Ojej...
Zakaj bi jo prebral, če imam pa tu gor ljudi, ki vedo kako in kaj ter informacije tudi radi delijo pa čeprav se vmes najdejo tudi takni kot ti, ki si določene zadeve (namen pisanja zakonodaje) razlagaš popolnoma zgrešeno?
Ne, nisem prebral zakonodaje kar sem v postu tudi jasno izpostavil. Eni pač rabijo, da ga dvakrat preberejo. :) Ojej...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.618
253
113
Kako to misliš "za brezveze uničil mašinco"? Prvo kot prvo - ne bi bilo za brezveze ampak zaradi branjenja pravic o zasebnosti / ozemeljski nedotakljivosti. Kdor bi zaradi take kršitve dejansko sestrelil dron ga po mojem mnenju zelo verjetno vest ne bi prav nič pekla. In kot drugo - morda dron ob sestrelitvi ne bi bil popolnoma uničen, če bi sploh kaj bil (z jammerjem ga lahko prisiliš v pristanek in ostane popolnoma nepoškodovan) tako da bi se s tem dejanjem v bistvu še dodatno okoristil ter dobil v postest mašinco za 500+€, ki bi jo lahko potem uporabljal sam ali pa jo prodal.

sej pravim, pretiran ukrep je posledica paranoje.

a ko sosed s sosednjega hriba z daljnogledom gleda tvoje niple, mu bos pa daljnogled razbil?
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
Uničenje drona je lahko tudu kaznjivo.... Imaš ga pravico prijavit da preletava tvojo parcelo - to pa je tudi to. Uničit ga je kaznjivo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kako to misliš "za brezveze uničil mašinco"? Prvo kot prvo - ne bi bilo za brezveze ampak zaradi branjenja pravic o zasebnosti / ozemeljski nedotakljivosti. Kdor bi zaradi take kršitve dejansko sestrelil dron ga po mojem mnenju zelo verjetno vest ne bi prav nič pekla. In kot drugo - morda dron ob sestrelitvi ne bi bil popolnoma uničen, če bi sploh kaj bil (z jammerjem ga lahko prisiliš v pristanek in ostane popolnoma nepoškodovan) tako da bi se s tem dejanjem v bistvu še dodatno okoristil ter dobil v postest mašinco za 500+€, ki bi jo lahko potem uporabljal sam ali pa jo prodal.
V katero višino pa sega tvoja ozemeljska nedotakljivost? 10m, 100m, km, do konca ozračja?
 
  • Všeč mi je
Reactions: LjuboB

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
sej pravim, pretiran ukrep je posledica paranoje.

a ko sosed s sosednjega hriba z daljnogledom gleda tvoje niple, mu bos pa daljnogled razbil?
Se strinjam.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED8075 sploh nič ne govori o snemanju. Pomembno je, kje se v nekem trenutku nahaja tvoj brezpilotni zrakoplov.

Trenutno je govora o letenju nad stanovanjskimi objekti:
- v odprti kategoriji na področju, na katerem so objekti, namenjeni za stanovanje, poslovanje ali rekreacijo (npr. stanovanjske stavbe, stanovanjske hiše, šole, pisarne, športni objekti, parki), ali na katerem so objekti nizke gradnje, kjer so ljudje (npr. avtoceste), razen za sisteme brezpilotnih zrakoplovov do teže 500 g do višine 50 m nad tlemi (AGL) izključno podnevi in ob soglasju lastnika zemljišča, nad katerim se izvaja let sistema brezpilotnega zrakoplova. O takem letu sistema brezpilotnega zrakoplova mora operator sistema brezpilotnega zrakoplova obvestiti agencijo;

Snemanje pa je pri nas urejeno v KZ:

Neupravičeno slikovno snemanje
149. člen

(uradno prečiščeno besedilo)​

(1) Kdor neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegove privolitve in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost, ali kdor takšno snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji takšen posnetek prikazuje ali ji kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.
(2) Če stori dejanje iz prejšnjega odstavka uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic ali poskusi to storiti, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.
(3) Pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na predlog.


Nima veze, ali snemaš z dronom ali fotoaparatom. :)

Če sestreliš dron in nastane škoda, bi lahko šlo za:

Poškodovanje tuje stvari
220. člen

(neuradno prečiščeno besedilo)​

(1) Kdor tujo stvar poškoduje, uniči ali napravi neuporabno, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do dveh let.


(2) Če je povzročena škoda velika, se storilec kaznuje z zaporom do petih let.


(3) Pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na predlog.

 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.640
14.351
113
Uničenje drona je lahko tudu kaznjivo.... Imaš ga pravico prijavit da preletava tvojo parcelo - to pa je tudi to. Uničit ga je kaznjivo.
Meni je to nekako logično saj je konec koncev dron lastnina tuje osebe. Enako ne moreš brez posledic kar tako recimo uničit avtomobila, ki se vozi čez privat parcelo ali pa je parkiran na privat parceli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in novaa

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
V katero višino pa sega tvoja ozemeljska nedotakljivost? 10m, 100m, km, do konca ozračja?
Za brezpilotne zrakoplove je v vsakem primeru potrebno soglasje lastnika stanovanjske hiše. Sem malo prej prilimal člen.
Avioni in helikopterji nimajo teh omejitev. :)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
meni na kraj pameti ne pride, da bi šel slikat sosedov/sosedin nipl.

Če pa letim čez njegovo parcelo, on/ona pa ima paranojo, da vsi hočejo videti njegov/njen nipl, pa ni moj problem.
In kakšen je potem namen letenja čez njegovo parcelo? Da ga nerviraš? Da se pohvališ, da imaš dron za 500+ eur? Da vadiš letenje?
Ali samo, ker ti lahko?

Čist tak: en tip bi se sprehajal okrog tvoje hiše s fotoaparatom v roki po tvojem dvorišču. Sicer bi gledal stran in mu na kraj pameti ne bi prišlo, da bi slikal nipl tvoje žene. Kak bi se zadeva končala?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.618
253
113
dron gre pa poslikat od tapetega soseda streho, ker mu nekaj pusca.

lletenje cez parcelo, ali sprehod ni ravno enako.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
dron gre pa poslikat od tapetega soseda streho, ker mu nekaj pusca.

lletenje cez parcelo, ali sprehod ni ravno enako.
A res? Pa sej tip tudi gre samo čez parcelo?

In zakaj hudiča ne moreš dvignit drona iz parcele tapetega soseda, ki mu streha pušča?

S takimi dejanski samo vzbujate še večji gnev do dronašev in slej ko prej, bo to privedlo še do bolj rigorozne zakonodaje.
Meni tudi na kraj pameti ne pride, da grem leteti čez ljudi, ki so zunaj in na svoji parceli mirno uživajo prosti čas. Ker si res ne želim, da meni nad glavo leti dron od nekega samovšečnega dronaša. Po možnosti nesposobnega, tako da meni ali pa otrokom še na glavo pade.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
A res? Pa sej tip tudi gre samo čez parcelo?

In zakaj hudiča ne moreš dvignit drona iz parcele tapetega soseda, ki mu streha pušča?

S takimi dejanski samo vzbujate še večji gnev do dronašev in slej ko prej, bo to privedlo še do bolj rigorozne zakonodaje.
Meni tudi na kraj pameti ne pride, da grem leteti čez ljudi, ki so zunaj in na svoji parceli mirno uživajo prosti čas. Ker si res ne želim, da meni nad glavo leti dron od nekega samovšečnega dronaša. Po možnosti nesposobnega, tako da meni ali pa otrokom še na glavo pade.
Po mojem je že opisano zgoraj na linku, ki sem ga dal od Aljoše. Bom na kratko: Če imaš Mini 3 pro komot letiš nad hišo in posnameš streho, da ugotoviš, kje pušča. Lahko je odspodaj tudi kak človek. Tam je tudi obrazec (katerega vsebina ni obvezna), da dobiš soglasje lastnika. Obličnost ni predpisana. O letu obvestiš agencijo CAA. Po uredbi ni določen čas, kdaj obvestiš agencijo pred letom, oni pa so na svoji spletni strani izrazili željo, da je to 12 ur prej. :)

Ni nič težkega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Po mojem je že opisano zgoraj na linku, ki sem ga dal od Aljoše. Bom na kratko: Če imaš Mini 3 pro komot letiš nad hišo in posnameš streho, da ugotoviš, kje pušča. Lahko je odspodaj tudi kak človek. Tam je tudi obrazec (katerega vsebina ni obvezna), da dobiš soglasje lastnika. Obličnost ni predpisana. O letu obvestiš agencijo CAA. Po uredbi ni določen čas, kdaj obvestiš agencijo pred letom, oni pa so na svoji spletni strani izrazili željo, da je to 12 ur prej. :)

Ni nič težkega.
Meni je to vse jasno in je tudi po pravilih.
Šlo se je za msenjurja, ki bi letel preko štirih sosedov, zato da posname streho petega soseda.
Glede na njegov pristop, dvomim, da bi se on ukvarjal s petimi prijavami leta in če bi bi, bi itak pridobil soglasje, tako da let čez parcelo ne bi bil sporen.