Domači tiskalnik

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
če prov razumem skico na spodnjem videu:
- iz modema kabel na print server
- printer v usb na print server
- wireless je zato da lahko s prenosnika ali telefona printaš
- statični PC je pa itak že na kablu in v mreži

Kar mi ni jasno je to, kako je zaščiten wireless, da ti sosed ne printa.
https://www.youtube.com/watch?v=R6mf7jnQx04
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
če prov razumem skico na spodnjem videu:
- iz modema kabel na print server
- printer v usb na print server
- wireless je zato da lahko s prenosnika ali telefona printaš
- statični PC je pa itak že na kablu in v mreži

Kar mi ni jasno je to, kako je zaščiten wireless, da ti sosed ne printa.
https://www.youtube.com/watch?v=R6mf7jnQx04


Da bi šlo pa brez povezave modem-print server pa ne gre?
Nekako bi se rad izognil polaganju kablov...
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
sej rabiš pol metra kabla samo, oz. tolk da priklopiš to na modem. Sej ne rabiš nikamor drugam vlečt.
če pa je signal švoh pol je pa druga stvar.
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Čaki mal, zdej pa jst ne razumem al pa ti ne razumeš
smile-1.gif


Tiskalnik je treba vštekat v print server, ja?
Zdej pa jst razumem, da potem print serverja ni potrebno vštekat v modem.
Ti pa praviš da je to potrebno.

Kot sem napisal malo višje - neugodno mi je, da vlečem kabel od routerja na tiskalnik, ker bosta stala v različnih sobah.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
sorry za mojo napako!
evo navodila step by step:)

pri 16. koraku pokaže, da imaš lahko printer in print server v drugi sobi kot modem in NE potrebuje žične povezave do modema.

http://alturl.com/u39gz
 
Nazadnje urejeno:

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Super! To je potem to.

Samo zaradi starega tiskalnika me še zanima, če je potrebno vseeno namestiti gonilnike na računalnik, s katerega se printa ali zaradi print serverja to slučajno ni potrebno.
 

igorduska

Pripravnik
27. jan 2008
337
0
16
Ptuj
www.ptuj-on.net
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
če prov razumem skico na spodnjem videu:
- iz modema kabel na print server
- printer v usb na print server
- wireless je zato da lahko s prenosnika ali telefona printaš
- statični PC je pa itak že na kablu in v mreži

Kar mi ni jasno je to, kako je zaščiten wireless, da ti sosed ne printa.
https://www.youtube.com/watch?v=R6mf7jnQx04


Da bi šlo pa brez povezave modem-print server pa ne gre?
Nekako bi se rad izognil polaganju kablov...

Zato se mu pa reče wirelles print server, ker do njega ne rabiš vlečt kabla, ampak se on v mrežo poveže brezžično in posledično lahko stoji v drugem prostoru.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Meni še vedno nekaj ni jasno. Ali mora biti brezžični print server povezan z modemom (routerjem)?
Jaz namreč nimam nobenega brezžičnega omrežja doma. Oba dva računalnika sta s kablom povezana na "omrežje" ( v tisto črno škatlo, ki so jo na hodniku zmontirali tehniki od T-2).
Imam pa samo en tiskalnik in bi rad, da printa iz obeh računalnikov (jasno, da ne bi rabil prižigat računalnika na katerem je sedaj printer, če hočem recimo printati iz računalnika, ki nima printerja).

Moje razmišljanje: printer povežeš z USBjem z brezžičnim print serverjem, potem se pa oba računalnika brezžično (ker imata oba vgrajen wireless) pogovarjata s print serverjem. A bi to šlo?
 

igorduska

Pripravnik
27. jan 2008
337
0
16
Ptuj
www.ptuj-on.net
Ti si wirelles povsem narobe razlagaš. Ne moreš povezovati dveh wirelles naprav direktno, ampak preko nekega prehoda(wirelles routerja, AP). Tebi pride v poštev torej navaden print server, ne pa wirelles print server, ker kot praviš, nimaš wirelles omrežja. To pa pomeni, da moraš imeti printer na hodniku ali pa vlečt kabel do njega.

Najbolje pa da pustiš vse skupaj tako kot je in pač prižgeš računalnik na katerega je priklopljen printer ko hočeš printat iz drugega. Glede na to, da smo v krizi je to edina smotrna varianta.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Saj pravim, da mi te brezžične zadeve niso najbolj jasne, ker jih nikoli nisem potreboval in se nisem poglabljal v njih. Jaz sem, prosto po Prešernu, pač mislil, da je zadeva podobna kot pri bluetooth-u. Da se dve napravi, ki imata wireless, lahko povohata med sabo.
No, očitno rabita vmes še router, da lahko komunicirata med seboj.
Saj res, zakaj pa brezžične povezave ne morejo komunicirati tako kot bluetooth? Če lahko nekdo enostavno razloži, prosim.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Citat:
Uporabnik igorduska pravi:
Ti si wirelles povsem narobe razlagaš. Ne moreš povezovati dveh wirelles naprav direktno, ampak preko nekega prehoda(wirelles routerja, AP). Tebi pride v poštev torej navaden print server, ne pa wirelles print server, ker kot praviš, nimaš wirelles omrežja. To pa pomeni, da moraš imeti printer na hodniku ali pa vlečt kabel do njega.

Najbolje pa da pustiš vse skupaj tako kot je in pač prižgeš računalnik na katerega je priklopljen printer ko hočeš printat iz drugega. Glede na to, da smo v krizi je to edina smotrna varianta.

kaj pa če da navaden print server + switch v sobo, kjer ima računalnik in printer?
Teoretično si razlagam, da bi potem delalo tako kot bi on želel
17758-icon_confused.gif
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Dve brezžični napravi se lahko povežeta med seboj s tako imenovano ad-hoc ali peer-to-peer povezavo. Tako povezavo pa morata omogočati gonilnika obeh naprav.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
No, to se že malo bolj obetajoče sliši. Torej, kako naj vem, če lahko moj laptop in hišni računalnik povežem na tak način z brezžičnim print serverjem?

Kako pa deluje povezava, če imaš tiskalnik, ki že ima vgrajeno možnost brezžičnega tiskanja, ter računalnik, ki ima prav tako wireless kartico (laptop). Pa da nimaš nobenega drugega omrežja v hiši. Ali lahko to deluje?
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
Samo s tem Cissom so tudi zelo veliki problemi, tako, da če ravno nimate doma tiskarne razmislite !
Hmm, potem sem pa prvi primer ki ima na ta način spedenanih 5 praktično enakih tiskalnikov, pa vsi delajo že 3/4 leta bp. Eni so po količini izpisa tiskarne, drugi pa par deset na mesec.
Verjetno je pa res da moraš imeti pravo kombinacijo naprave, barve in kartuš.
 

igorduska

Pripravnik
27. jan 2008
337
0
16
Ptuj
www.ptuj-on.net
@Fusion:
To je glede na njegove razmere ena izmed rešitev, s tem, da mora kupit switch in print server, lahko pa kupi wirelles router in wirelles print server(kakih 20-30€ višja investicija), pa bo imel dodatno še brezžično omrežje na voljo.

@JosipBroz:
Tiskalniki z vgrajenim wirelles imajo v sebi že vgrajeno brezžično mrežno kartico in ta se poveže na AP ali wirelles router, kateri ji dodeli nek IP. Ti takega printerja trenutno ne moreš uporabljati, ker nimaš wirelles mreže.

Uporaba povezave računalnik-printer direktno ni mogoča, saj vse mrežne naprave delujejo na principu dodeljenega oz. zahtevanega IP naslova. Zato potrebuješ ali AP ali router, kateri dodeljuje IP naslove napravam, ki so priključene v omrežje. Seveda lahko IP-je nastaviš ročno.
Vedeti moraš, da ko daš ti nekaj printat, v kolikor imaš mrežni printer, se podatki pošljejo na IP na katerem je priključen printer, zato nujno rabiš ali AP ali router. Iz tega sledi, da je mrežne printerje smiselno imeti nastavljene na ročni IP.

Upam, da sem ti uspel razjasniti stvari, če ne se javi na zasebno.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik igorduska pravi:
Uporaba povezave računalnik-printer direktno ni mogoča, saj vse mrežne naprave delujejo na principu dodeljenega oz. zahtevanega IP naslova. Zato potrebuješ ali AP ali router, kateri dodeljuje IP naslove napravam, ki so priključene v omrežje. Seveda lahko IP-je nastaviš ročno.
Večina mrežnih naprav deluje tudi brez DHCP serverja. (in ročnega nastavjanja)
Nismo več v osemdesetih.
wink-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Sem zdaj pogledal navodila od dveh naključno izbranih wireless ČB lasercev na gajchalsu (en okoli 100 EUR, drug 170 ) in oba podpirata ad-hoc, torej delujeta brez AP.