Domača pizzerija

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.458
4.569
113
lahko kdo malo napiše o tem Ooniju? Doma pice pečemo v pečici na kamnu in so nam precej dobre, gre pa pečica pač do 300 stopinj in to je to.

Pri čem je Ooni boljši? Kot vidim obstaja lesena ali plinska verzija, v obeh primerih pa simulira krušno peč in je sposobna peči s 500 stopinjami?
Če že, se verjetno splača iti v Ooni na les, saj sigurno doda dimenzijo okusa picam v primerjavi s plinom? Je pa več dela s tem kot s plinom (žar smo doma menjali na plin pred leti in je bila ena boljših odločitev, saj pečemo veliko več kot prej).

Bi bil vesel, če se malo razpišete.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.934
5.208
113
les plin je pač kar je bolj komot. Peleti lažji za prenašat, plin pa bolj komot za nastavlat.
Dimenzije okusa ne doda, razen če jo zelhaš z peleti mehkega lesa, te pa maš neopisljive dimenzije okusa :D

Pri čem je ooni boljši kot pečica? V čem je pica iz krušne peči boljša kot tista iz navadne pečice? V vsem v bistvu.
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.682
585
113
Pri ooniju je zadeva buletproof. Zahajcaš na pelete ampak morajo bit ta pravi, približki so presmolnati. Rabi cca 15 minut, da se segreje, pol pa sam gasa. Temperatura preko 400 ga imam dve leti pa je hec, ker ne sestavljaš pize tako hitro kot jih lahko pečeš.
Imam pečico, ki jo zahajcam lahko na 300+ pa ni tak efekt. Tudi če se držiš recepture za testo, manjka mu tisti hmmmm šus temperature
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Kje si kupil pekač in dodatni grelec oziroma dele za predelavo?
Razmišljam o tem

To pa je že par let nazaj... Na ebayu, okoli 100€ s poštnino iz Italije. Grelec pa za nekje 40€, mislim da iz Španije. Sem pa sprva imel oba 600W grelca zgoraj, je tudi OK, ni pa idealno. Nekateri si vgradijo kar okrogli grelec iz ventilatorske pečice, so pa ti praviloma še močnejši (preko 2kW) in moraš dodatno regulirat moč. Drugače spečeš črno pizzo, se mi je v začetku tudi že zgodilo.

Na pizzamaking.com forumu je en velik thread z idejami za modde.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.477
113
Pri ooniju je zadeva buletproof. Zahajcaš na pelete ampak morajo bit ta pravi, približki so presmolnati. Rabi cca 15 minut, da se segreje, pol pa sam gasa. Temperatura preko 400 ga imam dve leti pa je hec, ker ne sestavljaš pize tako hitro kot jih lahko pečeš.
Imam pečico, ki jo zahajcam lahko na 300+ pa ni tak efekt. Tudi če se držiš recepture za testo, manjka mu tisti hmmmm šus temperature

koliko pa je kaj čiščenja od pelet po uporabi?
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.682
585
113
Ni svinjarije, edino podlago izberine občutljivo, pa mirkaj, ko ga dobro zahajcaš, zna kakšna iskrica skozi raufnk skočit ni pa panike
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.934
5.208
113
To kaj ostane od peletov streseš iz pladnja ven. Ostalo kaj je notri pa tak zažge naslednjič. Jaz sem skuril ene 60-70 kil peletov pa še nisem čistil drugače kot da pladn gorilnika stresem predn na novo zakurim.
Peleti pa obv 100% trd les. Da nebi s kakimi kombinacijami z mehkim lesom probaval ker bo neužitno.

Glede balkona pa ni panike. Samo pazi na strop, ker če vredu zakuriš še nekje 10cm iz dimnika ogenj ven sili.
 

Mr_Globus

Fizikalc
1. dec 2011
236
26
28
Ni svinjarije, edino podlago izberine občutljivo, pa mirkaj, ko ga dobro zahajcaš, zna kakšna iskrica skozi raufnk skočit ni pa panike

Ko orenk zahajcas gre kar ogenj cez dimnik

Na pelete je drugace cisto fajn delat, ce speces 3-4 pizze. “Pozira” tako hitro pelete da mores nalagat po vsaki pizzi, po eni uri cca se pa tako zabase s pepelom da ne gori vec optimalno. Tako da jaz sem zdaj samo na plinu, ker tako lahko pecem tudi 2 uri in pizze so vse enako specene

Peleti pa.. jst sem delal z mehkim lesom - jelka al smreka -ce ne gori pravilno je cela pizza sajasta in neuzitna. Ce pa gori pravilno pa so cisto ok. Kake pelete maste to vi? Ce ni noter smolnatega lesa jih nic ne drzi skupaj - kar pomeni da majo dodatke/lepila - ne hvala.
 
Nazadnje urejeno:

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Peleti morajo imeti standard EA1. Ni jih veliko izven peletov za gastro uporabo (Ooni, Traeger in še kakšni, predvsem od peleetnih smokerjev....). To so peleti trdega lesa, brez skorje, skupaj pa jih drži škrob...

Ooni 3 se nalaga najbolje tako, da hopper ni poln (ja marskikoga sem točno jaz učil po Oni logiki, da mora bit poln, pa še kak dodaten rezervoar dat gor....ampak), ravno pred kratkim se se mali zamilsil in testiral, ker če dodaš en lonček peletov v prazen hoper, spodaj pa gori, se peleti takoj vžgejo. Ni pepela, in deluje v nulo. Dalo mi je milsil, ko fantje na FB skupini experimentirajo s trskamim kjer je air flow nemoten zadaj, saj snamejo peletni gorilni del. No, izkazalo se je, da na tak način peleti s hrumom gorijo ves čas, pa tudi če cel dan kuriš....venomer se učimo!
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
jst mam vse tri....komoditeto da Koda, romantiko da 3.jka. Pro je pa izven konkurence....

Pa še ta glavno Koda in 3-jka dajeta enak rezultat, če 3-jka na polno čisto gori.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.755
591
113
Včeraj sem mojega uunija 3 nadgradil s plinskim gorilcem. No to je pa zdej to. Topšit. Nobenega dela, nobenega dima in konstantna temperatura. Priporočam.