Dol s šolskim ministrom !

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Pepe, niso vse (večina) službe takih, da se da zmenit za urnik prihoda. In ja res je 7.00 prezgodnja ura tako za začetek šole, kot tudi za zečetek službe.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Saj vem.
Ampak ni razloga, da se mora pouk zaradi 20% staršev začeti tako zgodaj. Obstaja jutranje varstvo. Tega ministrstvo plača do dve uri pred začetkom pouka. Torej, če je pouk ob 7.50, se lahko jutranje varstvo začne ob 5.50, da je še pokrito s strani ministrstva. Starši so v težavah predvsem zaradi totalne nefleksibilnosti šol, ki se niso sposobne odreči nulti uri. To pa je že bedarija, ker se morajo na to nulto uro prilagoditi tudi prevozi in so učenci, ki se vozijo so zato pogosto 50 minut prehitro v šoli. Kot sem zapisal, se z malo dobre volje da zrihtati, da del varstva krije občina ali plačajo sami starši. Ali pa tako kot je eno leto počela moja žena in njena sodelavka, da sta pač enim staršem častili 10 minut svojega časa zjutraj, da so oni lahko oddali otroka v šoli pred uradnim začetkom varstva in se normalno pripeljali v službo. Ju ni pobralo zaradi 10 neplačanih minut.
Vse se da, ne pa trditi, da se da samo, če se pouk začne pred 7.30, kar zahteva ministrstvo. Nekateri ravnatelji so se ob tej spremembi pokazali, da se jim ne ljubi potruditi za nekaj fleksibilnosti. Verjetno so pač uživali dva meseca počitnic tako kot učitelji in jih je sedaj zahteva presenetila, čeprav je bila objavljena junija.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Pa še nekaj mi ni jasno? A se danes skozi celo osnovno šolo vozi otroke v šolo? Ko sem jaz hodil se spomnim da je šla pač v prvem razredu z mano stara mama, potem ostale razrede pa smo hodili lepo sami. Pa je bila šola dlje kot jih je večina sedaj in je bilo treba čez glavno cesto. Danes jih je treba pa že skoraj na faks vozit. In če gre v šolo sam je vseeno kdaj se začne, v bistvu ej še bolje da malo kasneje, saj je lahko popoldne dlje časa tam.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
In zakaj bi začenjali ob 7.00? Zato da so ob 11.00 konec s poukom in potem pobirajo krompir? Slovenija je od nekdanjih časov napredovala in obstajajo kombajni za krompir.

Ker ima recimo veliko folka šiht že ob 6ih zjutraj?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:Ker ima recimo veliko folka šiht že ob 6ih zjutraj?
Pri nas taki še zdaleč ne predstavljajo več večine. Tisti, ki začenjajo tako zgodaj, delajo praviloma v izmenah. Ne vem, zakaj bi se morali ravnati po manjšini...
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
In zakaj bi začenjali ob 7.00? Zato da so ob 11.00 konec s poukom in potem pobirajo krompir? Slovenija je od nekdanjih časov napredovala in obstajajo kombajni za krompir.



Ker ima recimo veliko folka šiht že ob 6ih zjutraj?

Če je problem z varstvom zjutraj med šesto in sedmo - kaj pa po enajsti, ko je konec šole? Delovni dan je osem ur (plus prevoz), otroci pa so pri pouku štiri ure. V vsakem primeru so vsaj štiri ure "v zraku" in je vseeno, ali je to pred poukom ali pa po pouku.
 

maremm

Pripravnik
26. dec 2010
357
0
16
Prva triada nikoli ni začenjala ob sedmi, problem je samo v tem, da sedaj ko je začetek pouka ob 7.30 ni varstva pred 6 uro. In zakaj ne morejo pustiti šolam avtonomije pri določanju pouka, nekje so eni v večini, drugje pa drugi. Pobiranja krompirja pa ne komentiram, upam samo da nam ga ne bo treba res pobirati, vsak dan namreč bolj kaže na to opcijo.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Gavran pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
In zakaj bi začenjali ob 7.00? Zato da so ob 11.00 konec s poukom in potem pobirajo krompir? Slovenija je od nekdanjih časov napredovala in obstajajo kombajni za krompir.



Ker ima recimo veliko folka šiht že ob 6ih zjutraj?

Če je problem z varstvom zjutraj med šesto in sedmo - kaj pa po enajsti, ko je konec šole? Delovni dan je osem ur (plus prevoz), otroci pa so pri pouku štiri ure. V vsakem primeru so vsaj štiri ure "v zraku" in je vseeno, ali je to pred poukom ali pa po pouku.

saj si videl zgoraj

varstvo pred poukom je omejeno, po pouku pač ne
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:varstvo pred poukom je omejeno, po pouku pač ne
Kolikor sem slišal junija v šoli, to ni res in so vzeli pol ure pred poukom in pol ure po pouku. Je pa res, da po pouku malo koga briga, ker učitelj tako ali tako ne sme zapustiti otrok, tudi če se je uradni čas že krepko iztekel.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.063
5.747
113
blizu močvirne prestolnice
Z jutrom se dan začne, potem pa vidiš da so nekateri še ob 9 zaspani in ko se spravi skupaj, je že kosilo, potem pa je zopet zmatran do konca šihta. Sam sem svoj čas začel že ob 6 pa je bilo zakon, sedaj ob 7 pa je tudi v redu, dočim vi pisarniški niste sposobni niti ob 9 začeti!
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Z jutrom se dan začne, potem pa vidiš da so nekateri še ob 9 zaspani in ko se spravi skupaj, je že kosilo, potem pa je zopet zmatran do konca šihta. Sam sem svoj čas začel že ob 6 pa je bilo zakon, sedaj ob 7 pa je tudi v redu, dočim vi pisarniški niste sposobni niti ob 9 začeti!

Sem mel zdaj v kratkem času možnost doživet več različnih delovnikov. Od 6-14 je kar huda, predvsem pozimi, od 7-15 je idealno, od 9-17 nimaš pa NIČ od dneva.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.063
5.747
113
blizu močvirne prestolnice
Se strinjam, toda NigelM je zadel bistvo, šola bi tu morala biti avtonomna, na podeželju je drugače kot v mestih, pa še tam začnejo nekateri ob šesti uri!
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.880
1.331
113
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Z jutrom se dan začne, potem pa vidiš da so nekateri še ob 9 zaspani in ko se spravi skupaj, je že kosilo, potem pa je zopet zmatran do konca šihta. Sam sem svoj čas začel že ob 6 pa je bilo zakon, sedaj ob 7 pa je tudi v redu, dočim vi pisarniški niste sposobni niti ob 9 začeti!

Včasih sem pred šesto v pisarni, domov grem pa ob dvanajstih, treh popoldne ali pa ob desetih zvečer. Odvisno od dejavnikov, ki se dnevno spreminjajo. Če nekdo dela v pisarni, še ne pomeni, da "lufta".
 

VinS

Pripravnik
27. jan 2012
359
0
16
Obišči stran
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Z jutrom se dan začne, potem pa vidiš da so nekateri še ob 9 zaspani in ko se spravi skupaj, je že kosilo, potem pa je zopet zmatran do konca šihta. Sam sem svoj čas začel že ob 6 pa je bilo zakon, sedaj ob 7 pa je tudi v redu, dočim vi pisarniški niste sposobni niti ob 9 začeti!

Sem mel zdaj v kratkem času možnost doživet več različnih delovnikov. Od 6-14 je kar huda, predvsem pozimi, od 7-15 je idealno, od 9-17 nimaš pa NIČ od dneva.

Kako nimaš NIČ od dneva? Kaj pa delaš v službi? A se zate delo začne šele ko se služba konča
smile-1.gif


Normalni delovni čas v Evropi je od 9h naprej, pogojno od 8h. Če delaš s tujino nimaš ob 6h kaj početi. Sedanji sistem je še vedno narejen za čase, ko je večina delala od 6-14h, vrtci praktično po vsej Slovenijo so npr. odprti od 5:30 - do 15:30, max 16:30 (izjema nekaj v LJ). Če delaš normalni delovni čas od 9-17h sploh vrtca ne ujameš, že če delaš do 16h gre pogosto za las. Tako da hvala bogu da se končno nekaj počasi premika na tem področju.

Pa da ne boste pametni, za srednjo šolo sem moral ob 6:05 na avtobus pa še sem moral teči od avtobusne postaje do šole, da je nisem zamudil. In sem popoldne res pobiral krompir. A če bomo hoteli v korak s svetom se bomo morali sprijazniti, da šola/služba nista nujno zlo, ki jih je treba opraviti čim prej, da potem v produktivnem del dneva delamo osebne stvari. In šolarji naj zjutraj s starši v miru zajtrkujejo (še en razlog za poznejši začetek -ob zgodnjem štartu šole je večina učencev brez zajtrka, najpomembnejšega obroka dneva), se pogovorijo, potem pa naj se do 4h/5h UČIJO, za zabavo in prosti čas so vikendi.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
467716-post_slo.gif

Dodal bi edino to, da bi se učenci morali večino (sploh nižji razredi) naučiti v šoli in imajo pozno popoldne in zvečer na voljo, da so s starši. Če bi starši imeli čas, da kake pol ure res ukvarjajo z njimi... Res je sicer, da učitelj nima več mehanizmov, da bi otroke prisil k poslušnosti. Starši pa tudi mislijo, da morajo otroka vpisati še v N aktivnosti, ker bo gotovo vrhunski jezikoslovec, glasbenik in športnik obenem.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Poleg tega pa šola v nižjih razredih zahteva od dece neumnosti oz. jim nalaga neumne domače naloge, ko jim morajo potem starši pomagati in se ubadati z neumnostmi. Npr. izdelava lesenega vodnega mlina. tega froc ne zna narediti, nekateri starši tudi ne, saj niti nimajo možnosti in znanja.

S takimi bedarijami se morajo potem starši ubadati (zgolj primer).

Mar bi se to v šoli naredilo in pokazalo.
 

bigMIKE

Majstr
19. mar 2012
1.258
150
63
V čem je pa fora začetka pouka, če prvi dan traja pouk od 8ih do 10ih, potem pa nprej ni niti prehrane, niti varstva nič. Že tko imam otroke več kot dva meseca doma in je treba imeti organizirano varstvo, pa še z (ne)začetkom pouka odščipnjo en dan, da ja ne morš biti v službi ampak doma, ker gospoda očitno za prvi dan še nima volje resno začeti z programom. Banda razvajena učiteljska.

Država se res trudi pomagat gospodarstvu ja...
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Se strinjam, za poslovanje s tujino pred 9.00 nimaš kaj početi. Tudi vse več IT in ostalih firm pri nas začne delati med 8-9. Tiste ure pred 7 in okoli 7 so ubijalske in kake velike delovne vneme takrat ni.