Dodatno odplačevanje stanovanjskega kredita

tejc007

Pripravnik
6. jun 2008
451
2
18
Primer:
99.000€ kredita
360 mesecev odplačevanja
6 mesečni euribor
Obrestan mera 2% letno

Trenutno odplačevanje 358€ mesečno. Kaj profitiram, če dodajam vsak mesec še dodatno 100€ zraven. Kako izračunam eno n drugo varianto? Obstaja kak excel za ta izračun. Skratka vpršanje je ali je kaj razlike na koncu če teh 100€ dajem sebi na račun, ali če ga dajem v kredit...
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Ja, je razlika. Razen, če obvladaš obračat denar in imaš višje donose od obrestne na kreditu.
KLJUČNO pa je, da se pozanimaš, da nimaš kakšnih stroškov pri tem. Nekateri krediti so bili zelo neugodni glede tega.
Pogodbo v roke in beri, lahko pa še do bančnika skočiš.
Jaz sem imel kredit, kjer sem lahko kadarkoli gor polagal dodatna sredstva brez kakršnihkoli stroškov in mi je to direktno zmanjševalo glavnico. Je bil pa to moj pogoj pred sklenitvijo kredita.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Po novi zakonodaji ti banka kot fizicni osebe ne sme zaracunavati nobenih stroskov za predcasna poplacila.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Jaz bi vseeno prebral pogodbo, so banke zelo '''iznajdljive''.
Se spomnim kolegica, ki je imela pri eni banki edini način, da zmanjša glavnico kredita ta, da so ji ponovno ''obračunali'' kredit (ali nekaj takega), kar je pa stalo nekaj 100 EUR. Tako da je potem celo leto zbirala denar in konec leta dala na kredit. Je bilo pa to že precej časa nazaj.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
je kaka novejša novejša kot pred parimi leti? takrat naj bi veljalo, da pri sprememnjljivi meri ne smejo zaračunavati penalov za predčasna poplačila, samo polovica višine odobritve (zato tudi imajo ene po 800€ za odobritev), pri nespremenljivi pa to velja samo do zneska 10k€/leto (skupno).

nikjer pa ne piše, da so stroški ponovnega izračuna ali priprave aneksa ipd tudi del tega... to je pa za 100€ stroškov VSAKIČ takoj.

tudi jaz sem zahtevala kot pogoj tole. vsako leto plačam 12 anuitet in dodatno še 3mesečno glavnico (trenutno nekako pride 2x anuiteta). In mi je bilo pomembno, da ne plačujem nekih stroškov preračunov in pravnikov zraven... Tako da, vsekakor predčasno poplačevanje krede, vendar se je prej potrebno pozanimati koliko stane "brez stroškov predčasnega poplačila" in mogoče pretehtati ali bi to se počelo 1x/mesec ali raje mrbit 1x/leto ali kako...
 
Nazadnje urejeno:

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
leta 2010, ko sem jemal kredit, mi piše v pogodbi, da v primeru predčasnega plačila, plačam polovico zneska odobritve, to je 150€.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
Meni so pred kratkim na intesi saopaolo rekli, da računajo vsako preplačilo, ravno tako na NLB, medtem ko pri BKS lahko nakazuješ višek po mili volji, brez stroškov. Vse napisano velja za spremenljivo obrestno mero.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Meni so pred kratkim na intesi saopaolo rekli, da računajo vsako preplačilo, ravno tako na NLB, medtem ko pri BKS lahko nakazuješ višek po mili volji, brez stroškov. Vse napisano velja za spremenljivo obrestno mero.
Huh, to je to ja. Noro. Se zahvališ in greš drugam.
Pri meni je bilo konkretno tako, da sem lahko nakazoval kolikor sem želel na kredit, anuiteta mi je ostala tekom leta enaka, konec leta pa se je potem samodejno (in brezplačno) preračunala na preostanek glavnice in obdobje do vračila kredita.
Če bi pa hotel jo preračunat tekom leta ali spreminjat obdobje, bi me pa to nekaj stalo. Ampak mi je bilo to nepotrebno.
 
Nazadnje urejeno:

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Kolikor jaz vem iz mojih izkušenj ni stroškov za dodatno odplačevanje, če imaš spremenljivo obrestno mero (po zakonu ne smejo računati). Če pa imaš fiksno obrestno mero, pa lahko zaračunajo dodatne stroške.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
to je to... meni niso pustili vsak mesec nakazovati, pa da bi potem oni zastonj preračunavali in to vsak mesec. 1x/leto pa ni problem. Pa tudi paziti je treba, ene ločijo ali se spreminja doba ali anuiteta. Pa je npr vse zastonj, če doba ostane, pa se anuiteta zniža, so pa stroški, če se anuiteta ne spremeni, se pa doba krajša. Čisto vsako stvar je treba doreči pa se domeniti. Saj potem načeloma vse dogovorjeno velja, ampak če pa ne vprašaš, te pa lahko vse to doleti.

Vse to ni predmet zakonodaje, da ne sme biti penalov pri predčasnem poplačilu kredita. Ne tega dvojega mešati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Kolikor jaz vem iz mojih izkušenj ni stroškov za dodatno odplačevanje, če imaš spremenljivo obrestno mero (po zakonu ne smejo računati). Če pa imaš fiksno obrestno mero, pa lahko zaračunajo dodatne stroške.
Eno so STROŠKI, drugo pa iznajdljivi dodatni kvazi stroški aka ''preračunavanje anuitete'', itd.
POGODBA VSE JASNO POVE (morda sicer v sodelovanju s tarifo ;)), tako da ugibanje tukaj je najslabša možna varijanta.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.964
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Po Zakonu o potrošniških kreditih ej ena od obveznih sestavin pogodbe (12.člen) tudi:
"pravico potrošnika do predčasnega odplačila kredita in pravico dajalca kredita do nadomestila ter način določitve tega nadomestila;"

22.člen pa pravi
22. člen
(predčasno odplačilo kredita)
(1) Potrošnik lahko kadar koli v celoti ali delno izpolni svoje obveznosti po kreditni pogodbi. V tem primeru je upravičen do zmanjšanja skupnih stroškov kredita v delu, ki ga sestavljajo obresti in stroški preostalega obdobja trajanja pogodbe, tako da se od zneska sedanje vrednosti obveznosti predčasnega plačila (diskontirane) kredita odšteje sedanja vrednost (valorizirana) pogodbenih obresti, vključno z morebitnimi stroški, ki bi tekle od dneva predčasnega plačila do dneva zapadlosti plačila po pogodbi, če so bili pogodbene obresti in stroški za to obdobje že obračunani in zajeti v plačila, ki jih je plačal potrošnik. Dajalec kredita potrošniku na razumljiv način in brezplačno na papirju ali drugem trajnem nosilcu podatkov predstavi zmanjšanje obresti in drugih stroškov, ki nastanejo s celotnim ali delnim predčasnim odplačilom kredita. Dogovorjena določila o obrestni meri se ne smejo spremeniti v škodo potrošnika.
(2) Pri predčasnem odplačilu kredita je dajalec kredita upravičen do pravičnega nadomestila morebitnih stroškov, ki so neposredno povezani s predčasnim odplačilom kredita, če se predčasno odplačilo izvede za obdobje, za katero je bila določena fiksna kreditna obrestna mera.
(3) Nadomestilo ne sme presegati 1 % zneska predčasno odplačane glavnice, če potrošnik predčasno odplača kredit več kot eno leto pred končno dospelostjo kreditne pogodbe. Če je do končne dospelosti kreditne pogodbe eno leto ali manj kot eno leto, nadomestilo ne sme presegati 0,5 % zneska predčasno odplačane glavnice.
(4) Nadomestilo lahko dajalec kredita zahteva pod pogojem, da vsota predčasnih odplačil v 12 mesecih presega 10.000 eurov.
(5) Nadomestila za predčasno odplačilo dajalec kredita ne sme zahtevati, če:
se je odplačilo opravilo po zavarovalni pogodbi, ki zagotavlja jamstvo za odplačilo kredita;
gre za kreditne pogodbe z dovoljeno prekoračitvijo stanja na plačilnem računu;
se predčasno odplačilo opravi v obdobju, za katero ni določena fiksna kreditna obrestna mera;
so v pogodbi nepopolne informacije o trajanju kreditne pogodbe, pravici do odstopa od pogodbe brez navedbe razloga ali izračunu nadomestila za predčasno odplačilo.

(6) Nadomestilo za predčasno odplačilo ne sme presegati zneska obresti, ki bi jih potrošnik plačal v obdobju med predčasnim odplačilom in dogovorjenim datumom prenehanja trajanja kreditne pogodbe.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.298
62
48
Tudi mene zanima, ce kje obstaja kak program, ki ti izracuna, kaj pomeni, ce das 100eur vec.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Pri meni ni nobenih stroškov, je pa tako, da mi trenutno ob obrestni meri ni smiselno predčasno vračati kredita.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
jaz sem si naredila Excelovo datoteko, pa mi je ne pusti naložiti... not allowed extension...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
evo, zdaj pa gre. Tam ko je rumena vrstica - v zadnji koloni PREOSTANEK pač dodaš "- znesek", da zniža preostanek glavnice in potem preračuna dalje. Sem dala za primer poplačilo 1000€.
 

Priponke

  • krediti.zip
    43,1 KB · Ogledi: 235