Dilema pri prodaji nepremičnine

EFX

Pripravnik
13. nov 2007
90
1
8
Situacija je taka - tašča bi rada moji ženi z izročilno pogodbo podarila starejšo hišo s pripadajočo parcelo (je lastnica 1/1). Ker bi bili stroški obnove in vzdrževanje te hiše za naju prevelik finančni zalogaj, smo se zmenili, da gre hiša v vsakem primeru v prodajo, midva pa bi s kupnino kupila kakšno stanovanje.

Če poenostavim...
- začetno stanje: tašča s hišo
- željeno končno stanje: moja žena z denarjem od prodaje te hiše na računu

Zdaj smo v dilemi, kaj bi bilo z vidika čim manjših stroškov bolje:
a) Tašča z izročilno pogodbo hišo podari svoji hčeri, ta pa jo potem proda. Potrebno bi bilo seveda plačati notarsko pogodbo, vse stroške vpisa lastniške pravice na ženo in nato še stroške prodaje hiše
b) Tašča sama proda hišo, denar pa nato z izročilno pogodbo podari ženi. Prva stvar, ki mi tukaj pade na pamet, je to, da ne bi bilo treba plačevati vmesnega prepisa lastniške pravice na mojo ženo.

Ali razmišljam pravilno ali je kje kakšen catch glede podarjanja denarja? Bi mi kdo znal pojasniti, kakšne dajatve (davki) pridejo v pošteb pri eni oz. drugi varianta? Želja je, da se čim manj denarja šenka državi in da se vsi postopki izpeljejo čim hitreje.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Tašča notarsko pooblasti tvojo ženo, da lahko v njenem imenu prodaja in overi klavzulo na pogodbi.

Nato pa denar od hiše "razdeli"... tam se pa lahko eventuelno odločite za kakšno izročilno/darilno pogodbo.
 

EFX

Pripravnik
13. nov 2007
90
1
8
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Tašča notarsko pooblasti tvojo ženo, da lahko v njenem imenu prodaja in overi klavzulo na pogodbi.

Nato pa denar od hiše "razdeli"... tam se pa lahko eventuelno odločite za kakšno izročilno/darilno pogodbo.

Hvala za hiter odgovor! Torej bi bila ta druga varianta z vidika plačila (čim manj) davka boljša? So kakšne posebnosti, če pri izročilni pogodbi podarjaš denar (vs. nepremičnino)?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Pri izročilni pogodbi, ki mora biti napisana pri notarju morajo dati soglasje vsi dediči... s tem se strinjajo, da kasneje ne bodo uveljavljali vračunanja darila pri dedovanju.

Druga varianta je simpl, kupec plača kupnino kar direkt na račun žene (v pooblastilu se to navede), lahko se pa kasneje naredi darilna pogodba ali izročilna, da ne bo mučke.

Davka ni, ker gre za snaho, razen 2% pri prodaji...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Da si sposodim temo... kakšni so stroški pri izročilni pogodbi na relaciji tast->zet na nepremičnini? Edini dedič je moja soproga, ki je že lastnik 1/2 nepremičnine, izročala bi se polovica v lasti njenega očeta.
S stroški mislim kaj vse je potrebno plačati...
smile-1.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Tašča proda hišo, denar pa dvigne in da tvoji ženi. Al pa plača tebi stanovanje.. pardon, HČERKI!!!
Zakaj neke izročilne pogodbe o darovanju npr. 10,20,50 jurjev otroku