Delovanje našega pokojninskega sistema in s.p.

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Najprej: to ni tema za vse new age wannabe podjetnike, ki bi me radi razsvetlili, da državnih penzij čez 30 let ne bo več, in da korektno plačevanje prispevkov vodi v bedo in/ali norišnico. Pejte v drugo temo.
roza.gif


Okej, kot samozaposlen, si moraš mesečno prispevke obračunati najmanj od minimalne zakonske osnove (54% povprečne plače v RS), vneseš pa lahko tudi večji znesek (max. 3,5 povprečne plače). Od tega se izračuna, koliko boš plačal mesečnih prispevkov na različne konce (PIZ, ZZ, ...).
Enkrat letno celo od DURSa dobiš dopis, od kakšne *minimalne* osnove si moraš obračunavati prispevke.

Na strani ZPIZa se da s certifikatom za prejšnja leta pogledati, koliko si imel vplačanega denarja za penzijo, ko si bil še redno zaposlen, tako s strani tvoje plače (prispevek delojemalca) kot delom delodajalca (prispevek delojemalca). In ko sem to pogledal za leto, ko sem bil s.p. (seveda sem plačeval minimalne prispevke
tongue-1.gif

Jasno je postalo, da sem kot s.p. plačal pol manj prispevkov za PIZ kot prej, ko sem bil zaposlen.

Sedaj pa nekaj vprašanj:
a) Kako deluje pokojninski sistem v naši državi? Je višina penzije sploh odvisna od višine vplačanih sredstev? Je pomembna višina vplačanih zneskov za vsako leto ali le končna kumulativa na dan, ko greš v penzijo? Znajo pametno računati vso inflacijo?
confused-1.gif


b) Torej ni mogoče plačevati le višjih prispevkov za PIZ (na primer za ZZ pa le minimalen znesek)? Več za vse skupaj ali pa nič, kajne?

c) Je kaj narobe, če en mesec plačam prispevke po arbitrarno višji osnovi, drug mesec pa spet po minimalni?

d) Če ti kot novemu s.p.ju država plačuje 50%/30% prispevkov za PIZ, in vneseš višjo osnovo, ti plačajo ta delež po višji osnovi?
smile-1.gif


c) Te prispevke, plačane iz proračuna za PIZ se lepo vidi na obrazcu, ki ga oddajaš vsak mesec, vendar jih za prejšnje leto ne vidim pri vplačanih zneskih za penzijo na ZPIZovi strani. Morda kdo ve, če bi morali biti tam?

Sem še kje kaj pomembnega zgrešil?
zmaga.gif
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Kot s.p si plačuj minimalne zneske, zraven pa varčuj, bodisi v obliki klasiænega življenjskega zavarovanja, bodisi v zaupanja vredno pokojninsko zavarovanje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik tony pravi:

Sedaj pa nekaj vprašanj:
a) Kako deluje pokojninski sistem v naši državi? Je višina penzije sploh odvisna od višine vplačanih sredstev? DA Je pomembna višina vplačanih zneskov za vsako leto ali le končna kumulativa na dan, ko greš v penzijo? Včasih je bilo najboljših 10 let upoštevanih, potem 18 let, sedaj je že okoli 30 let... Znajo pametno računati vso inflacijo?
confused-1.gif
Dvomim, poleg tega uspešno znižujejo % od zneskov ki si jih plačeval. Nekoč je bilo okoli 80% plače penzija, danes je okoli 60, naj bi šli proti 40...)

b) Torej ni mogoče plačevati le višjih prispevkov za PIZ (na primer za ZZ pa le minimalen znesek)? Več za vse skupaj ali pa nič, kajne? Nimam SP, ampak mislim da imaš prav

c) Je kaj narobe, če en mesec plačam prispevke po arbitrarno višji osnovi, drug mesec pa spet po minimalni?

d) Če ti kot novemu s.p.ju država plačuje 50%/30% prispevkov za PIZ, in vneseš višjo osnovo, ti plačajo ta delež po višji osnovi?
smile-1.gif


c) Te prispevke, plačane iz proračuna za PIZ se lepo vidi na obrazcu, ki ga oddajaš vsak mesec, vendar jih za prejšnje leto ne vidim pri vplačanih zneskih za penzijo na ZPIZovi strani. Morda kdo ve, če bi morali biti tam?

Sem še kje kaj pomembnega zgrešil?
zmaga.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.378
1.003
113
Celje
Obišči stran
Zanimiva tema.

Ste mi dali idejo. Imaš s.p. Si na dolgi bolniški. Plačevanja prispevkov si upravičen. Mesečno pa vseeno oddajas obracun. Kaj ce v ta obracun naklikam višje prispevke? Se bodo šteli v osnovo za pokojninsko višji?
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Zanimiva tema.

Ste mi dali idejo. Imaš s.p. Si na dolgi bolniški. Plačevanja prispevkov si upravičen. Mesečno pa vseeno oddajas obracun. Kaj ce v ta obracun naklikam višje prispevke? Se bodo šteli v osnovo za pokojninsko višji?

Hehe.....you wish.....


Štela se ti bo osnova od katere so obračunani prispevki. To pa je osnova od katere ti ZZZS obračuna bolniško.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Ali lahko v času bolniške podpišeš novo pogodbo z delodajalcem, kjer je plača 10x višja kot prej?
Ali pa imaš celo nekje že podpisano, samo datum delodajalec napišeš en star.... (pred nastopom bolniške)
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Pojma nimam
grin1.gif

pa ti žal, ali na srečo, prodajajo tisto pravo.

hanzi ti je povedal vse. da, 30 let, odstotek pada.

zdej pa poglej matematiko.

plačuješ 400€ za pokojnino. kok je to zdravstvenega zraven en vem. 30 let. kok dobiš? dej faktor cca 0,6 bo čez deset let. dobiš koliko? star si 64 let. verjetno boš mrknil v 10 do 15 let.

na drugi strani plačuješ 200..ista matematika..200 daješ pa v nek donos 3% letno. kaj pa 5? 7? 0?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Brez zamere, v prvem postu sem lepo prosil, da me tale matematika ne zanima.
smile-1.gif


Dol mi visi za vse mogoče reforme, pa debilno Ropovo zakonodajo, ki je konec 90ih zjebala ZPIZovo blagajno (ki je do takrat imela takšen plus, da je kreditirala državni proračun - kar je še ločen, škandalozen problem), neumno ukinitvijo bruto3 plače, in karkoli se je že počelo "pod pritiski iz gospodarstva", ker da so naše plače pa preveč obdavčene (in gre zato vrlemu podjetniku premalo v njegov žep brez dna). Normalno, da se procenti iz katerih se računa penzije morajo zniževati, če pa denarja ZPIZ nima in ga zdaj mora jemati direktno proračunu, da se nam ljudje, ki so pošteno delali cel lajf ne stegnejo na ulici.

Skratka, dejstvo je, da lopovi kradejo, in jih je treba zato dati je6at, ampak dokler jaz (relativno) nič ne plačam v blagajno ZPIZa, bo ta ostala prazna, in iz nje ne bo nikoli nastalo nič, tudi če vse lopove pošljemo na robijo.

Živim v tej (sfukani) državi (in ko mi bo pisker dvignilo, bom pač šel v sončno Kalifornijo in se ne bom več sekiral za našo Kokoško) in čutim vsaj en konec dolžnosti, da plačujem davke, vsaj toliko kot bi jih če bil po regelcih zaposlen za eno srednje normalno plačo. Želel bi si, da bi tako razmišljalo še več sodržavljanov.

Bi bil pa zelo vesel odgvorov na nekaj vprašanj iz prvega posta, ni hudič, da se ni že kdo kdaj srečal z njimi
zmaga.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
#a dodatno na že zapisano: najprej se uporabi količnik s katerim se pomnoži povprečna plača, šele od te osnove se glede na leta in vplačila izračuna odmerni odstotek. Hudič je v količniku, ki od uvedbe dalje lepo pada.

#b ne

#c ne

#d da (tule pazi, ker je osnova zaslužek plus plačani prispevki(!!!) v preteklem letu. Kar z drugimi besedami pomeni, da bodo tudi ob predpostavki konstantnega zaslužka prispevki neprestano rastli, rast bo v drugem letu največja, potem bo vseskozi padala, ampak bo vseeno prisotna. Zato je imo neumnost štartat z višjo osnovo, kot je nujno potrebna)

#e nimam pojma

Jaz bi svetoval drugi pokojninski steber. Prispevki so kakršnikoli že so in se izračunavajo na osnovi rezultata preteklega leta. Da bi tule napihoval osnovo je bedarija.

Sicer pa
Citat:
neumno ukinitvijo bruto3 plače
a si ti na glavo padu?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.378
1.003
113
Celje
Obišči stran
Malce izven teme, pa vseeno...

A ima kdo podatek kako se izračuna izplačilo invalidske upokojitve? 4 in 8 urna varianta... Na zpizu so me odkinali z obrazložitvijo, da tu ni opcijskih izračunov. Da ko bo tako daleč bomo itak videli. Jst bi pa vseeno rad približno vedel o čem je govora. Predvsem zato, da vem ali forsirati 4 ali 8 urno penzijo.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Igi: Verjetno bi potreboval nekoga, ki dela na ZPIZu. Pozna kdo s foruma kakšnega:

Hvala vsem za odgovore
zmaga.gif


Blazko: Glede e) in drugega pokojninskega stebra: odpade, ker so tam precej enako nesposobni kot na ZPIZu (bilo je več let, ko so skoraj pridelali minus), ampak večji lopovi, in zna nekega dne vse vloženo izpuhteti v zrak.

In še glede bruto3: se folk zavedate, kaj pišete? Dobrih petnajst let tega smo imeli stabilno pokojninsko blagajno, ki je pobirala več denarja, kot ga je izplačevala, in bi lahko iz tega plusa kaj naredila, npr. ga pametno naložila, kot to počne vsak normalen pokojninski sklad.

To ni bilo 50 let nazaj (!) ampak 15 let nazaj, kar pomeni, da so vsa pisanja v medijih o demografskih spremembah navadno nakladanje! Potem pa fašemo debilnega ministra za delo in hop, dejmo olajšat "breme" gospodarstvu, bili pa smo sredi konjunkture...
rolleyes-1.gif
Rezultati takšne neskončno neumne politike?

Podaljševanje pokojninske dobe, ki se upošteva pri izračunu penzije,
podaljševanje zahtevane pokojninske dobe za upokojitev,
zmanjševanja procenta zneska prispevkov, ki se bodo upoštevali za izračun višine penzije,
določena leta (študij, vojska) se ne upoštevajo več v trajanje pokojninske dobe,
luknja v proračunu ZPIZa, ki jo letno pokrivamo dirketno z nakazili iz državnega proračuna (pobrano iz ene vreče prelegamo v drugo, toliko o zmanjšanju davkov
grims-1.gif
, mislim, če to ni največja zajebancija pod soncem)?

Če imamo že bedake v parlamentu in na vladi, jim dajmo vsaj nehati ploskati, ko sprejemajo butaste ukrepe...
uf-1.gif


Še P.S.: preden kdo omeni novinarsko raco o najdražji obremenitvi plače, ki da jo imamo...
zmaga.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Samo toliko o Kaliforniji. Iz prve roke od sorodnika, akademik. Po 65 letu te nobena privatna zavarovalnica več noče zavarovati in si prisiljen biti v državnem zdravstvenem zavarovanju (karkoli že oni to imenujejo). Če imaš prihrankov mnogo, potem privatne usranova ja, drugače pa no-go...
Pa še kaj ti lahko povem iz prve roke...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.378
1.003
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Samo toliko o Kaliforniji. Iz prve roke od sorodnika, akademik. Po 65 letu te nobena privatna zavarovalnica več noče zavarovati in si prisiljen biti v državnem zdravstvenem zavarovanju (karkoli že oni to imenujejo). Če imaš prihrankov mnogo, potem privatne usranova ja, drugače pa no-go...
Pa še kaj ti lahko povem iz prve roke...

A je pri nas dosti drugače? Čakalne vrste so takšne, da brez svojega denarja ne prideš nikamor. Urgentne stvari ti tukaj sicer še poštimajo, kaj druga pa ČAKAŠ preko vseh meja.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Samo toliko o Kaliforniji. Iz prve roke od sorodnika, akademik. Po 65 letu te nobena privatna zavarovalnica več noče zavarovati in si prisiljen biti v državnem zdravstvenem zavarovanju (karkoli že oni to imenujejo). Če imaš prihrankov mnogo, potem privatne usranova ja, drugače pa no-go...
Pa še kaj ti lahko povem iz prve roke...

Če bi rad živel 4 člansko familijo v ZDA, s primerljivim (nikakor ne mislim boljšim) zdr. zavarovanjem kot pri nas, rabiš letno plačo 400k $. Kar naenkrat postanejo obdavčitve Slo plač precej bolj sprejemljive...
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.854
3.372
113
40
Lj
V bistvu na koncu ugotoviš da smo najboljša država na svetu in začudeni, zakaj se vsi ne zgledujejo po nas kot vrhuncu uspeha.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Nekateri (Igi je že eden tak očitno) se tega ne zavedajo... Evo, sestrična si je pri nas zlomila prst (mali prst, toe na nogi) ko je bila v Atlantisu. Je šla na urgenco v UKC kjer so jo, po njenih besedah oskrbeli na nivoju. Niti ni čakala. Ker je US državljanka je plačala 150EUR za oskrbo. Potem pa pazi... Rekla je da je to zastonj! Njeno zavarovanje v USA tega ne bi krilo, bi bila pa ob 500US$ po tamalem. Glede na to, da je dirigentka, za katero se orkestri tepejo in ji sami ponujajo službe dvomiom da ni zavarovana ali da je slabo zavarovana.
Toliko o zgodbi kako je pri nas vse v buli.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Nekateri (Igi je že eden tak očitno) se tega ne zavedajo... Evo, sestrična si je pri nas zlomila prst (mali prst, toe na nogi) ko je bila v Atlantisu. Je šla na urgenco v UKC kjer so jo, po njenih besedah oskrbeli na nivoju. Niti ni čakala. Ker je US državljanka je plačala 150EUR za oskrbo. Potem pa pazi... Rekla je da je to zastonj! Njeno zavarovanje v USA tega ne bi krilo, bi bila pa ob 500US$ po tamalem. Glede na to, da je dirigentka, za katero se orkestri tepejo in ji sami ponujajo službe dvomiom da ni zavarovana ali da je slabo zavarovana.
Toliko o zgodbi kako je pri nas vse v buli.

Pri nas se najbolj pritožujejo tisti, ki prispevajo malo ali nič, imeli bi pa vse zastonj.