Delo v Švici

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Citat:
Aja pa še najemnina...sitnica...1500€ za 50m2, brez stroškov, v predmestju. Od tam še lepi kos vožnje do šihta.
Šel je v tujino da bi nekaj zaslužil po tem pa si tam najame 50m2 veliko stanovanje. Nič nisi napisal da jih je več v tem stanovanju. Ker če je sam, potem....

Sam sem si kupil v lj garsonjero s s 30m2 (balkon in klet všteta v površino). On pa v Nemčiji najame 50m2. Upam da jih je vsaj 5 notri in da plača 300 evrov najemnine.
Ker če hočeš nekaj zaslužiti, potem pozabi na gostilne, potovanja.....če pa bi rad živel v tujini je pa druga pesem.

Jaz sem tudi v slo delal pri starosti okoli 20 let leto vecc ali manj po 300+ delovnih ur (služba in fus) leto ali dve . Potem ti enkrat jermen dol pade. Ampak do takrat je fajn da imaš že nekaj kupčka.ce bi ga zagonil za sankom in po gostilnah,potem....

In ja, če se misliš vrniti, in če greš v tujino z "20" leti, potem živiš v samskem domu oziroma imaš 10m2 flata, delaš po vsaj 12 ur dnevno, vsaj 6 dni na teden....

In tisti kateri so si v tujini zaslužili za hiše in Mercedes jih je najbrž veliko po tem sistemu delalo.
Pa Radensko zulilo doma, ne pa ginesa in Heineken po barih..

Imam nekaj zlahte v Nemčiji. Pred pol stoletja je delal kot crna živina, danes je drug sel precej šolan v tujino in je na "vodstvenem' položaju in lredvidevam da jima nič ne manjka pri dobrih 40 letih (imata flat preko 100m2 v Frankfurtu). Mogoče jima manjka mladina, ne vem zakaj je nimata./odločitev ali zdravstvene težave?)
 
Nazadnje urejeno:

Dr_S

Pripravnik
22. avg 2007
897
6
18
Kolega živi in dela v Švici.
Oba z ženo delata...fizikalca pač... in jima ne ostane veliko oz. še vedno pride z vlakom v Slo in karto kupi v Slo..
Sedaj dela 2 službi ampak na koncu ne vem če bo imel 20k € ko se bo vrnil v Slo. Njegovo zdravje bo pa uničeno..
njegove besede o Švici - vse je drago..zelo drago. Tako drago da se vozi v Nemčijo nakupovat.
Vedno ko je debata o plači se hitro pohvali.. ko vprašam koliko ostane...ni več tako glasen.


Drugo
Sodelavec je šel v Nemčijo (Berlin) za receptorja v hostlu. Po pol leta se je vrnil nazaj v Slo, pa je imel plačano sobo.
Najhujše mu je bilo, da je bil "čefur" za nemce
smile-1.gif
Plača pa obljubljena 1800+... v resnici ni prišel čez 1200
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
No v tem primeru je par lukenj... Namrec ce je bil receptor v hostlu je imel vsak dan vec opravka s tujci kakor pa z nemci. Ce je pa zivel v hostlu je pa sploh zivel med tujci in ne med nemci.

Berlin je nemsko najbolj multikulti mesto in mas veckrat feeling kot da se sprehajas po metelkovi. Ce se tam ne pocutis sprejetega je nekaj narobe s tabo in ne okolico.
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Citat:
Uporabnik karamarko pravi:
@RagnarZ
Delovno mesto in država?
Svedska v prodaji....Placa okrog 2000€. Moja ma tud sluzbo tu gor in dobi podobno placo. Stanovanje 50 kvadratov naju pride cca 600 evrov z vsemi stroski (10 min s trolo iz centra mesta), avto cca 450 evrov, hrana se ene 600 evrov na mesec. Obleke stanejo priblizno isto kot v Sloveniji....sepravi stroski zivljenja so malenkost drazji placa pa x2. Fora je da vsak ki ma sluzbo na Svedskem (lahko tud ceste pometas) bo imel vec kot dovolj za prezivetje in tud za prsparat ostane. Zivljenje tu gor je drago ce hodis dost na pive al pa ven jest. Kako drago je ce imas otroke ne vem, ker jih nimam, znajo bit pa vrtci dragi. Sluzb tukaj gor je dovolj, ne bi pa priporocal nobenemu da pride gor brez da bi znal jezik, ker brez svedscine ne bos dobil sluzbe (razen ce si IT-jevec al pa kater drug specializiran poklic), ceprav vsi govorijo anglesko. Odnosi v firmi so vec kot fer, vse se da zmenit z nadrejenimi nobenega kompliciranja. Najvecji problem v vecjih svedskih mestih je najt stanovanje, ker jih ni....cakalne vrste da prides na vrsto za stanovanje so pa po par let dolge Nazaj v Slovenijo se verjetno ne bom vrnil ceprav jo mam rad, je tukaj gor kvaliteta zivljenja veliko boljsa.
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Aja, pa nimam obcutka da bi zdej name gledli drgace ker sem tujc. Na zacetku so bli malo nezaupljivi in sem se mogu dokazat da znam delat in razmisljat s svojo glavo, zdej sm pa "njihov"
wink-1.gif
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
storitve so enormno drage v primerjavi z našimi. Tako drage, da se splača vozit karambolirane avte v Slovenijo na popravilo (na šleperju seveda, ne posamezne), se jih tukaj popravi in potem nazaj v Švico, pa je kljub prevozu razlika ogromna.......

V vseh severnih državah so storitve DRAGE . Za povprečen denar pri nas dobiš boljšo storitev kot tam. Za odlično storitev tukaj malo več plačaš, tam pa ORENK več! Je pa to z avti dobra ideja, kako pa je na meji z uvozom/izvozom teh avtov, se to da?
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
[quote
Vprašaj ju še za cene storitev: servisi avtov, gradbena dela - obnavljanje stanovanja, vodovod, elektrika, večinoma vse z računom...
smile-1.gif



[/QUOTE]

Raje ne sprašuj ker te bo kap
smile-1.gif
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
ksz

glih včeraj kolegica razlagala, vpisala malega v jasli na dunaju ... 700 € / mesec
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno:

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik RagnarZ pravi:
Citat:
Uporabnik karamarko pravi:
@RagnarZ
Delovno mesto in država?
Svedska v prodaji....Placa okrog 2000€. Moja ma tud sluzbo tu gor in dobi podobno placo. Stanovanje 50 kvadratov naju pride cca 600 evrov z vsemi stroski (10 min s trolo iz centra mesta), avto cca 450 evrov, hrana se ene 600 evrov na mesec. Obleke stanejo priblizno isto kot v Sloveniji....sepravi stroski zivljenja so malenkost drazji placa pa x2. Fora je da vsak ki ma sluzbo na Svedskem (lahko tud ceste pometas) bo imel vec kot dovolj za prezivetje in tud za prsparat ostane. Zivljenje tu gor je drago ce hodis dost na pive al pa ven jest. Kako drago je ce imas otroke ne vem, ker jih nimam, znajo bit pa vrtci dragi. Sluzb tukaj gor je dovolj, ne bi pa priporocal nobenemu da pride gor brez da bi znal jezik, ker brez svedscine ne bos dobil sluzbe (razen ce si IT-jevec al pa kater drug specializiran poklic), ceprav vsi govorijo anglesko. Odnosi v firmi so vec kot fer, vse se da zmenit z nadrejenimi nobenega kompliciranja. Najvecji problem v vecjih svedskih mestih je najt stanovanje, ker jih ni....cakalne vrste da prides na vrsto za stanovanje so pa po par let dolge Nazaj v Slovenijo se verjetno ne bom vrnil ceprav jo mam rad, je tukaj gor kvaliteta zivljenja veliko boljsa.

Kolega,ki živi že 2 leti gor,ni tako prepričan,da je kvaliteta življenja veliko boljša,prej rahlo nasprotno (ok,razen da ti na koncu meseca pri podobni službi malo več ostane,če se pod to šteje "kvaliteta življenja"),on je rekel,da bi takoj prišel nazaj v Slo,če bi npr.zadel na loteriji
smile-1.gif

Je pa bil (in tudi jaz) zelo presenečen nad švedskim jezikom...že od prej je znal malo namščine oz.se znal v njej za silo sporazumet...in je mislil da je vsaj tako podobna kot npr. slovenščina proti hrvaščini in da to se bo takoj naučil...pa je v resnici švedščina kar precej drugačna in nima dosti zveze z nemščino,tako da ima še vedno probleme s tem...
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Jst sm tud mislu da ni panike ker je dost podobna nemscini, ki jo do neke mere znam (kolk se pac naucis 4 leta v gimnaziji). Realnost je bla malo drugacna. Slovnica ni niti malo zakomplicirana, problem je pol razumet domacine pa da oni tud tebe razumejo ko jim kaj govoris. Nam ki govorimo slovanske jezike, ki so dost trdi za izgovarjat, se svedski jezik zdi cuden za izgovorjavo, ker je zelo speven jezik. Glede kvalitete zivljenja tu gor je pa tako. Ce je clovek vremensko obcutljiv ma lahko 10000€ place pa ne bo srecen tu gor. Al pa ce si ful druzaben tud ni perfektno tukaj gor, razen ce se pac druzis s svojimi sonarodnjaki oziroma ostalimi tujci.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.717
2.011
113
za šankom
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
ksz

glih včeraj kolegica razlagala, vpisala malega v jasli na dunaju ... 700 € / mesec
grin1.gif

pri nas so pa nama naračunali 376€,pa je tako, da bi na Dunaju najin poklic bil 1x bolje plačan-vsaj
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
ksz
Preden se gre v tujino je treba marsikaj premisliti, ni vse v plači in stroških. Kaj pa število dni dopusta, delovnik kot tak, kultura, eventuelni porodniški dopust (ne pozabite, da imamo v SLO ta del ODLIČNO urejen napram drugim državam), stroški vrtca, plačane bolniške odsotnosti, zdravstvena zavarovanja etc. .. V bistvu je SLO kar super kar se tiče razmerja dopust/delo in glede bolniških itd. .

Samo par dejstev okrog recimo Nizozemske:
- mislim da je le 3 mesece porodniškega dopusta (12 mesecev v SLO),
- 20 dni dopusta + 5 dni, če je firma dobra (v SLO gladko prideš na 30 ali več dni v gospodarstvu),
- zdrav. zavarovanje z vsemi popusti za 4 člansko družino znaša ~250eur/mesec pa še tukaj so kakšna doplačila potem (v SLO nam trgajo od plače pa tisto dodatno zdrav. zav. je par 10 eur, za otroke še tega ni),
- ne poznajo osebnih zdravnikov, tako da si vedno pri drugem (v SLO imamo osebnega zdravnika),
- kontracepcija je plačljiva (v SLO je všteto v zdrav. zavarovanje),
- ...
Kar se tiče same klime in odnosov je NL res bistveno drugačna - boljša od SLO, vendar so pač druge slabosti, kot povsod pač, plusi in minusi.
smile-1.gif
Pa plače so seveda večje, stroški pa tudi.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Generik pravi:
ksz
Preden se gre v tujino je treba marsikaj premisliti, ni vse v plači in stroških. Kaj pa število dni dopusta, delovnik kot tak, kultura, eventuelni porodniški dopust (ne pozabite, da imamo v SLO ta del ODLIČNO urejen napram drugim državam), stroški vrtca, plačane bolniške odsotnosti, zdravstvena zavarovanja etc. .. V bistvu je SLO kar super kar se tiče razmerja dopust/delo in glede bolniških itd. .

Samo par dejstev okrog recimo Nizozemske:
- mislim da je le 3 mesece porodniškega dopusta (12 mesecev v SLO),
Običajno "on" toliko več zasluži, da lahko "ona" ostane malo dlje doma - pa v Avstriji je kar lepo 12 mesecev + možnost skrašanja delovnika potem (za "njo") + davčne olajšave (dohodnina)

Citat:


- 20 dni dopusta + 5 dni, če je firma dobra (v SLO gladko prideš na 30 ali več dni v gospodarstvu),
+ "Zeitausgleich" => nadure se koristijo ali so dobro plačane. Pa rad bi videl kdaj v SLO "gladko" prideš na 30 dni.

Citat:

- zdrav. zavarovanje z vsemi popusti za 4 člansko družino znaša ~250eur/mesec pa še tukaj so kakšna doplačila potem (v SLO nam trgajo od plače pa tisto dodatno zdrav. zav. je par 10 eur, za otroke še tega ni),
A si kdaj pogledal koliko nam to "trgajo"? Bistveno več kot ~250,- EUR / mesec za 4 člansko družino (če seveda nista oba na minimalcu)

Citat:

- ne poznajo osebnih zdravnikov, tako da si vedno pri drugem (v SLO imamo osebnega zdravnika),
Pa tudi čakalnih dobe ne poznajo.

Citat:

- kontracepcija je plačljiva (v SLO je všteto v zdrav. zavarovanje),
Hmmm - če znaš paziti, tudi to ni neki strošek ...
tongue-1.gif
(šala)


- ...
Kar se tiče same klime in odnosov je NL res bistveno drugačna - boljša od SLO, vendar so pač druge slabosti, kot povsod pač, plusi in minusi.
smile-1.gif
Pa plače so seveda večje, stroški pa tudi.

[/QUOTE]

In kot sem že enkrat omenil - mi (moja generacija) bomo cvilili, ko bomo šli v penzjon.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
nevem kera generacija si, ampak jaz pri svojih 33, nekako vem, da pokoja kot ga poznamo danes enostavno ne bo več, bo treba v karieri ustvarit čim več pasivnega prihodka ... in ko nam ne bo več za delat, živet od tega.

kdor pa prepušča svojo usodo v rokah pokojninske blagajne pa ...
crazy1.gif
ga je našpukal
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Sem starejši - in sem se od pokojnine kot take itak že v svojih "Kristusovih letih" poslovil.

Težava je, da si je bilo težko in si je tudi sedaj težko ustvariti dovolj pasivnega kapitala. Pa tudi če si ga - kakor hitro ga boš aktiviral, bo država piskrček primaknila.
Pa ni pokojnina sama tista, ki me "skrbi" - celotna zdravstvena oskrba je pod vprašajem.

Pa če se grem še malo kalimera:
Nečak je doštudiral (3+2) pri nas in to na mojih plečih. Fante je dobesedno takoj dobil službo čez mejo. In "mi" vsi veseli, da smo ga skinili iz liste nezaposlenih.
Koliko "nas" je pa stal, sepa nihče ne vpraša. Komu sedaj fila pokojninsko in zdravstveno, ter davčno blagajno pa tudi ne. Hebeš tisto srovšno od DDVja, ki jo plača pri nas. Pyzda - še tanka gor, ker je ceneje.

In ta shema mene skrbi - sami sebe bomo zminirali.
crazy1.gif
 

B81

22. jul 2007
34.264
8.813
113
Citat:
Uporabnik RagnarZ pravi:
Aja, pa nimam obcutka da bi zdej name gledli drgace ker sem tujc. Na zacetku so bli malo nezaupljivi in sem se mogu dokazat da znam delat in razmisljat s svojo glavo, zdej sm pa "njihov"
wink-1.gif

Zanimivo, a to delas v pirarni ali za pultom (ce ni skrivnost) in kako tezka je svedscina v primerjavi z nem in ang?
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
"On" toliko več zasluži, da je "ona" doma. Bi rad to videl za NL, moraš pa res fajn zaslužiti.
smile-1.gif

Sem bil tik pred tem, da grem delat na NL pa se na koncu žal ni izšlo. Zamisli si, da imata oba z ženo nadpovprečne SLO dohodke. Ona pusti dobro plačano službo v SLO, ker se cela familija z otrokom seli gor. Verjemi, da če bi moral zaslužiti krepko, krepko, da bi sploh na isto prišel kot si bil v SLO. Sem recimo za nas dobro preračunal in računica ni šla skozi. Sploh pa kaj bi potem ženska čez xy let, ko ne bi imela za upokojitev oz. si sproti ne bi morala šparati? Da ne govorim o tem, da se človek počuti precej neuporabnega in zagrenjenega, če ne more nič delati...
smile-1.gif
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Citat:
Uporabnik RagnarZ pravi:
Aja, pa nimam obcutka da bi zdej name gledli drgace ker sem tujc. Na zacetku so bli malo nezaupljivi in sem se mogu dokazat da znam delat in razmisljat s svojo glavo, zdej sm pa "njihov"
wink-1.gif

Zanimivo, a to delas v pirarni ali za pultom (ce ni skrivnost) in kako tezka je svedscina v primerjavi z nem in ang?

Za pultom. Primerjavo z anglescino tezko delam ker sem "rastu gor z njo", ce pa primerjam z nemscino ki sem se jo ucil ko sem bil ze malo starejsi pa moram rect da mi je bla svedscina lazja kar se slovnice tice, sama izgovorjava pa za razumet domcina kaj govori pa precej precej tezje.
 
Nazadnje urejeno: