DDV za začetnike

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Mati dela izpit iz računovodstva na izrednem študiju in bi rada kakšno (bolj enostavno) razlago oz. bolje, uvod v Zakon o DDVju, predvsem jo zanimajo stvari kot so vračilo DDVja za podjetja ipd.

Pozna kdo kakšen dober link?

Hvala,
Tony
nahrung002.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Mati dela izpit iz računovodstva na izrednem študiju in bi rada kakšno (bolj enostavno) razlago oz. bolje, uvod v Zakon o DDVju, predvsem jo zanimajo stvari kot so vračilo DDVja za podjetja ipd.

Pozna kdo kakšen dober link?

Hvala,
Tony
nahrung002.gif

Nimam prakse s tovrstno "šnel kurs" literaturo, ampak ker nihče ni spravil skupaj kaj boljšega (
rolleyes-1.gif
) je bolje kot nič.
http://evem.gov.si/sp/doc/kor_ddv.pdf

(glej samo del, ki se nanaša na DDV).
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Hvala obema
zmaga.gif


Plačljive vsebine niti ne pridejo v poštev (tista baza znanja pa je ponekod tudi že zastarela...)
 

profi

Zelenc'
11. nov 2007
13
0
1
SLO
Ma to ni nobena znanost. Pri nas pač razni "strokovnjaki" radi drago prodajajo svetovalne ure.

Če tvoja mati razume angleško, potem naj si preberi opis DDV-ja v Wikipediji in ji bo takoj jasno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Value_added_tax

Skratka, DDV je davek na dodano vrednost, torej plačaš razliko od davka, ki si ga plačal dobavitelju in davka, ki si ga zaračunal kupcu. Vračilo davka lahko imaš samo v primeru, če kupcu še nisi nič zaračunal ali pa si mu zaračunal manj, ko si neto plačal dobavitelju (torej imaš izgubo). Na dolgi rok torej vedno plačaš (razen seveda, če propadeš... ali pa ne delaš pošteno in kupcem zaračunavaš v gotovini in ne daš med prihodke...).
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik profi pravi:
Ma to ni nobena znanost. Pri nas pač razni "strokovnjaki" radi drago prodajajo svetovalne ure.

Če tvoja mati razume angleško, potem naj si preberi opis DDV-ja v Wikipediji in ji bo takoj jasno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Value_added_tax

Skratka, DDV je davek na dodano vrednost, torej plačaš razliko od davka, ki si ga plačal dobavitelju in davka, ki si ga zaračunal kupcu. Vračilo davka lahko imaš samo v primeru, če kupcu še nisi nič zaračunal ali pa si mu zaračunal manj, ko si neto plačal dobavitelju (torej imaš izgubo). Na dolgi rok torej vedno plačaš (razen seveda, če propadeš... ali pa ne delaš pošteno in kupcem zaračunavaš v gotovini in ne daš med prihodke...).

No in mati bo šla na izpit ter rekla, da če delaš pošteno, na dolgi rok vedno plačaš. Narobe!

Preveč poenostavljeno ...

Ali pa tista o izgubi nekje vmes? Kaj ima veze izguba s plačevanjem DDV-ja?
 

profi

Zelenc'
11. nov 2007
13
0
1
SLO
Originalno vprašanje je bilo "predvsem jo zanimajo stvari kot so vračilo DDVja za podjetja ipd."

Torej, podjetje lahko ima vračila DDV-ja v naslednjih primerih:

- je izvoznik, dobavitelje pa ima v SLO,
- ne ustvarja dodane vrednosti in to avtomatsko pomeni, da ima izgubo,
- ...

Izguba torej ima veze z DDV-jem. Če nisi izvoznik, potem nikakor ne moreš imeti dobička in istočasno vračila DDV-ja, vsaj ne na daljše obdobje. Lahko pa seveda imaš izgubo ter še vedno plačuješ DDV, ker gredo plače iz dodane vrednosti. Je sedaj jasno?
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Glej, podjetje ima vračilo DDV-ja samo v primeru, ko je vstopni davek v nekem obdobju (mesečno, tromesečno) večji od izstopnega. To je pravilni odgovor.

Artikel, ki ga ti kupiš in prodaš naprej je pa logično, da ga boš po višji ceni, kajne? S čim boš pa pokrival stroške, ki te ob tem spremljajo? In kaj to pomeni? Ustvarjam dobiček ali izgubo? Dobiček ustvarjam. Ob tem sem pa dolžan državi plačati DDV, ki pa itak ni "moj".

Meni je drugače čisto jasno, o čem se tukaj pogovarjamo. Rabiš še kakšno pojasnilo?

@tony: Jasno?
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Citat:
Uporabnik Manc pravi:
Artikel, ki ga ti kupiš in prodaš naprej je pa logično, da ga boš po višji ceni, kajne? S čim boš pa pokrival stroške, ki te ob tem spremljajo? In kaj to pomeni? Ustvarjam dobiček ali izgubo? Dobiček ustvarjam.

Meni je drugače čisto jasno, o čem se tukaj pogovarjamo. Rabiš še kakšno pojasnilo?

Bi se pa jaz priporočil za še kakšno pojasnilo, ko si tako prijazen.
A to o podjetjih z izgubo je samo ena fama, v resnici sploh ne obstajajo?
confused-1.gif
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Sulc pravi:
Citat:
Uporabnik Manc pravi:
Artikel, ki ga ti kupiš in prodaš naprej je pa logično, da ga boš po višji ceni, kajne? S čim boš pa pokrival stroške, ki te ob tem spremljajo? In kaj to pomeni? Ustvarjam dobiček ali izgubo? Dobiček ustvarjam.

Meni je drugače čisto jasno, o čem se tukaj pogovarjamo. Rabiš še kakšno pojasnilo?

Bi se pa jaz priporočil za še kakšno pojasnilo, ko si tako prijazen.
A to o podjetjih z izgubo je samo ena fama, v resnici sploh ne obstajajo?
confused-1.gif

O čem se bomo zdej pogovarjali? O dobičku/izgubi ali o plačevanju DDV-ja?

Točno zaradi tega sem mu rekel že v štartu, naj teh dveh pojmov ne meša.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
In meša se že, odkar je v debato prišel profi.
Ker je začel teoretizirat.

Torej, seveda ima prav - na dolgi rok, normalno nenihajoče poslovanje, normalna dejavnost,... blablabla... Je res to, kar je napisal. In to je tudi bistvo tega davka, ki obdavčuje potrošnjo.
(Najbrž mi ni treba dodati, da seveda znam v nulo razložit, zakaj je to davek na potrošnjo? Če kdo želi biti še bolj zmešan, naj mi pošlje PM.
tongue-1.gif
)

V praksi je pa obračun DDV ena zgodba, izračunavanje poslovnega izida pa povsem druga zgodba. In če ne razčistiš najprej trotelziher osnov obračunavanja enega in drugega, ni pametno iskati filozofsko teoretičnih sklepov, kako sta ta dva med seboj povezana. Tako kot se učenje angleškega jezika ne začne s šudijem Shakespeare-ja. Ne zato, ker bi ta pisal v nemščini.
tongue-1.gif


Ipak je nekje v naslovu napisano "za začetnike".
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Citat:
Uporabnik Manc pravi:
...ko je vstopni davek v nekem obdobju (mesečno, tromesečno) večji od izstopnega.

Artikel, ki ga ti kupiš in prodaš naprej je pa logično, da ga boš po višji ceni, kajne?

Meni je drugače čisto jasno, o čem se tukaj pogovarjamo.

Zdaj pa poskušam skombinirat prvi dve izjavi, pa mi ne uspe. Izvoz je recimo omenil "profi", ampak on je po tvoje vse skupaj pomešal... Kdaj torej sploh lahko pride do vračila DDV?? Na pomoč!
confused-1.gif


No, v resnici ocenjujem tvoje zgornje tri izjave takole:
1. izjava - drži
2. izjava - ne drži (seveda si želiš tako, pa je kljub temu veliko situacij, ko temu ni tako)
3. izjava - smešna

Kakorkoli, saj je bilo za tonyjevo mamo navedene dovolj literature. Jaz sem samo hotel opozoriti, naj te morebitni iskalci znanja ne vzamejo preveč zares.
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Do vračila ddv pride:

Če imaš v davčnem obdobju več prejetih računov kot izdanih In nobenih avansov.
Če si izvoznik in tujcem ne obračunaš ddv na izdanih računih, blago pa kupuješ v slo.

Če se ti to redno dogaja potem je zahtevek za vračilo ddv smiselen, če pa je to samo slučaj v kakšnem mesecu, potem pa je bolje, da ne zahtevaš zahtevka za vračilo. inšpekcija.press
grims-1.gif


lp
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Sulc pravi:
Citat:
Uporabnik Manc pravi:
...ko je vstopni davek v nekem obdobju (mesečno, tromesečno) večji od izstopnega.

Artikel, ki ga ti kupiš in prodaš naprej je pa logično, da ga boš po višji ceni, kajne?

Meni je drugače čisto jasno, o čem se tukaj pogovarjamo.

Zdaj pa poskušam skombinirat prvi dve izjavi, pa mi ne uspe. Izvoz je recimo omenil "profi", ampak on je po tvoje vse skupaj pomešal... Kdaj torej sploh lahko pride do vračila DDV?? Na pomoč!
confused-1.gif


No, v resnici ocenjujem tvoje zgornje tri izjave takole:
1. izjava - drži
2. izjava - ne drži (seveda si želiš tako, pa je kljub temu veliko situacij, ko temu ni tako)
3. izjava - smešna

Kakorkoli, saj je bilo za tonyjevo mamo navedene dovolj literature. Jaz sem samo hotel opozoriti, naj te morebitni iskalci znanja ne vzamejo preveč zares.

1. izjava - drži
2. izjava - drži (ker to je tvoj namen, kajne?)
3. izjava - glede na to, da sem že dosti obračunov DDV naredil, je potemtakem tvoja izjava smešna - vse se je "zakompliciralo" ker sta se začela mešati dva ali pa še kakšen pojem

Važno pa je, da imamo vsi prav in vsi govorimo enako, samo avtorju teme ne bo nič jasno.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
In meša se že, odkar je v debato prišel profi.
Ker je začel teoretizirat.

Torej, seveda ima prav - na dolgi rok, normalno nenihajoče poslovanje, normalna dejavnost,... blablabla... Je res to, kar je napisal. In to je tudi bistvo tega davka, ki obdavčuje potrošnjo.
(Najbrž mi ni treba dodati, da seveda znam v nulo razložit, zakaj je to davek na potrošnjo? Če kdo želi biti še bolj zmešan, naj mi pošlje PM.
tongue-1.gif
)

V praksi je pa obračun DDV ena zgodba, izračunavanje poslovnega izida pa povsem druga zgodba. In če ne razčistiš najprej trotelziher osnov obračunavanja enega in drugega, ni pametno iskati filozofsko teoretičnih sklepov, kako sta ta dva med seboj povezana. Tako kot se učenje angleškega jezika ne začne s šudijem Shakespeare-ja. Ne zato, ker bi ta pisal v nemščini.
tongue-1.gif


Ipak je nekje v naslovu napisano "za začetnike".
tongue-1.gif

Je tako.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.382
1.008
113
Celje
Obišči stran
na zadnjega da se pridružim v debato...

Recimo, da imam firmo, ki je ddv zavezanec. Recimo, da montiram klimatske naprave, ki so v primeru prodaje z montaže trenutno še "oproščene" polnega davka (8,5%)

Na računu je klima in storitev montaže. Kako je z ddvjem? je na vse skupaj 8,5% ali je na klimo 8,5 na storitev pa 20? Jaz nekako sem skoraj prepričan v prvo, vendar me je danes en prijatelj "prestrašil", da to ni to.....

hvala
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Zagotovo je za vse 8,5% davek. Ravno montaža je tisti faktor kateri omogoča, da lahko klimo prodaš z nižjim davkom. Ker če bi prodal samoklimo brez montaže bi moral obračunat 20% davek, ker pa nudiš zraven še storitev ti to omogoča 8,5 za vse.

Takšno tolmačenje sem sam dobil za montažo notranjih vrat ali vgradnih omar in mislim, da tudi pri klimah ne bi smelo biti kaj drugače.

lp
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.382
1.008
113
Celje
Obišči stran
ja sej jaz sem enako dobil takšen odgovor pred kakšnim letom.... danes pa mi uleti eden in pravi, da nimam prav in da naj mu popravim račun.... da je preveril na davčni in da jaz nimam prav...


Hvala