DDV, kaj je to

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
za vse strokovnjake, ki imate strokovnjake in ki ne marate alter nabijanja. dejmo rešit problematiko kratice DDV.

kaj je torej DDV?

a je DDV mogoče davek na dodano vrednost?
a dodano pomen...neki več.
dam 100 za nekaj in prodam za 110..nekaj dodane vrednosti sem naredil in na to plačam ta davek. a je to to?

kaj pa če kupim za 100 in prodam za 80? a mamo DZM? davek na zmanjšano vrednost? nimamo.
če to naredim 'ukradem' državi DDV in to njej ni všeč. to upam, da se zavedamo vsi.
in imam še en problem in sicer, zakaj hudiča prodajam v izgubo.
če državi ne ukradem ddv bo bolj prijazna do problematike izgube, če pa ukradem ddv bo imela mnogo vprašanj.

je to logično?

zdej pa nič ne kupim..ampak z golimi rokami sadim solato. in na storitev dam 100% popusta. a sem naredil kaj dodane vrednosti? verjetno se vsi strinjamo da sem. na vrtu je zdej 20 flanc solate, zjutraj pa je bil prazen. gospa, ki me je naročila pa je vmes zaslužila 5000€ v svojem poslu, ali pa je samo po možu skakala. mogoče bo pa po men pozneje. ampak jaz sem naredil dodano vrednost. in posledično bi država rada imela davek na to dodano vrednost. torej prodaja storitev s 100% popustom ni ravno prava rešitev. seveda je lahko moja storitev darilo, a tudi tu imamo cenovno mejo in davek.

davčna ima več ljudi an terenu, ne preverijo vedno vse papirje, nimajo vedno posluha za vse isto..ampak dejstva so taka.

po domače.
če mene vrtnarja naskoči lastnica vrta bova oba naredila storitve z 0€ na računu..celo kompenzirava lahko. če pa zanosi se lahko zgodi, da v vlogi inšpektorja ne odredi splava, ampak se odloči za poračun davka. in pol si tam kjer ni šale.

in tole bi mogl bit sticky..za vse večne čase. da bo poslovnežem jasno kaj je pa kaj ni dodana vrednost, ddv, dacar in kurbarija.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Citat:
Uporabnik softi pravi: za vse strokovnjake, ki imate strokovnjake in ki ne marate alter nabijanja. dejmo rešit problematiko kratice DDV.
Ne spadam v nobeno od teh skupin, zato bom nabijal.
Po mojem kratica ima nek pomen, če razmišljamo pri zavezancu za DDV, da obračunava vstopni davek in izstopni davek. Zaradi načina obračuna na koncu plača davek samo na tisto, kar je vrednostno oplemenitil v svojem procesu (torej dodal vrednost).
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi: za vse strokovnjake, ki imate strokovnjake in ki ne marate alter nabijanja. dejmo rešit problematiko kratice DDV.
Ne spadam v nobeno od teh skupin, zato bom nabijal.
Po mojem kratica ima nek pomen, če razmišljamo pri zavezancu za DDV, da obračunava vstopni davek in izstopni davek. Zaradi načina obračuna na koncu plača davek samo na tisto, kar je vrednostno oplemenitil v svojem procesu (torej dodal vrednost).

Kot zgoraj napisano, samo dodal bi še, da je bistvo bilo v tem, da država prej pride do davka, pred 1.06.1999 je bilo tako, da če si kupil blago za prodajo/dodelavo (ne za končni uporabo(podjetja)) nisi plačal davka, davek se je nato obračunal šele ko je izdelek
prišel do končnega kupca, kateremu je bil potem obračunan davek.

Z uvedbo DDV-ja, pa država pride že bistveno prej do davka in ob vsaki nadalni transakciji, prodajalec državi obračuna davek na dodano vrednost...

Prodajanje z izgubo, državi ni v interesu, prav tako ne prodajalcu, a včasih se zgodi, da je potrebno kaj tako prodati, zaradi cene na tržišču ali kakovosti izdelka, to je seveda treba davčnemu organu tudi obrazložiti, če pride do pregleda...
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik softi pravi:

dam 100 za nekaj in prodam za 110..nekaj dodane vrednosti sem naredil in na to plačam ta davek. a je to to?

kaj pa če kupim za 100 in prodam za 80? a mamo DZM? davek na zmanjšano vrednost? nimamo.
če to naredim 'ukradem' državi DDV in to njej ni všeč. to upam, da se zavedamo vsi.
in imam še en problem in sicer, zakaj hudiča prodajam v izgubo.

Primer,kjer lahko izkoristiš prodajo z izgubo,so delnice (tudi vzajemni skladi). Kupiš delnico A po 100 in prodaš za 110,nato pa v istem letu kupiš delnico B po 100 in jo prodaš po 80. V tem primeru na delnico A ne boš plačal davka,ker si v konkretnem primeru na delnici B naredil več izgube kot na delnici A dobička!
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.853
3.371
113
40
Lj
Kaj pa ko kot fizična kupim štruco kruha, naredil nisem nobene dodane vrednosti in v bistvu imam izgubo, pa moram še vedno plačati državi davek na dodano vrednost na celotno vrednost kruha?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Kaj pa ko kot fizična kupim štruco kruha, naredil nisem nobene dodane vrednosti in v bistvu imam izgubo, pa moram še vedno plačati državi davek na dodano vrednost na celotno vrednost kruha?

Upam da ne misliš resno....

Davek vedno plača končni porabnik, ti kot končni porabnik nisi dodal vrednosti, vrednost na nabavno ceno je dodal trgovec, ki je kruh kupil za 10 enot, prodal pa za 12 enot + davek, on bo ob obračunu DDVja, državi nakazal davek (v tem primeru 9,5% od 2 enot)
davek ki ga je pa plačal že po računu dobavitelja na osnovi 10 enot, pa bo poračunal in dal državi samo še razliko.

Ti pa ob nakupu nisi nič dodal, razen če bi ga preprodal naprej za 13 enot + davek, pa bi bil državi dolžan plačati DDV in še dohodnino
smile-1.gif
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.853
3.371
113
40
Lj
Potem je pač zgrešeno ime, lahko bi se imenoval davek na končnega uporabnika (DKU), ali pa davek za debila ki še vedno živi v Sloveniji kljub vsem davkom (DDS).
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Ime ni tako zelo zgrešeno. Davek se ne "sekira", kdo je končni uporabnik. "Končni" uporabnik je lahko tudi podjetje, ki robe ni uspelo oplemenititi in prodati naprej. Pek je kruh prodal trgovini, odvedel davek in to prikazal na računu. Trgovina je davek ob nakupu torej plačala. Zavede ga kot vstopni DDV. Če kruh proda, obračuna na računu davek in zavede izstopni DDV. Konec nekega obdobja mora državi odvesti razliko izstopni davek - vstopni. Vse se gleda zneskovno, torej lahko nekdo kupi kruh, proda pa cmoke iz kruha. Če je stvar na koncu ve vredna kot je bila na začetku, bo v nekem obdobju za to razliko odvedel državi davek.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.853
3.371
113
40
Lj
Lahko bi poenostavili zadevo tako kot v USA ter imeli samo preprosto sales tax:
"Unlike value added tax, sales tax is imposed only once, at the retail level, on any particular goods."
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Lahko bi poenostavili zadevo tako kot v USA ter imeli samo preprosto sales tax:
"Unlike value added tax, sales tax is imposed only once, at the retail level, on any particular goods."
Saj to smo že imeli. V Jugi. Pa do leta 1999.
Imenovalo pa se je prometni davek.
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.562
135
63
Do leta 1999 smo imeli prometni davek, šele na to se je vse skupaj spremenilo v Davek na dodano vrednost. Menim, da je bilo prvo poimenovanje bolj ustrezno kot DDV. Ker si dejansko plačeval davek od ustvarjenega prometa za proizvode in storitve.
Davek na dodano vrednost pa je bil uveden v Sloveniji 1.7.1999, nadomestil je prometni davek, medfazni davek, davek na dodano vrednost je razlika med tem kar prejmemo pri opravljanju ekonomske dajavnosti in kar damo brez plač, amortizacije in dobičkov.