Davek na prenos lastništva nepr.?

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Eno vprašanje:

Primer: 1 stanovanje, 2 lastnika, vsak 50%. Stanovanje je potrebno temeljite obnove, za obnovo je potrebnih 20% vložka od vrednosti celotnega stanovanja.
Eden od lastnikov nima denarja za prenovo zato pristane na prenos sorazmernega deleža (10%) na drugega lastnika, ki bo zato tudi nosil celotne stroške obnove. Ob koncu prenosa bi moralo biti razmerje lastništva 60:40.

Kako je v tem primeru z davkom na prenos lastništva? Ker tukaj ne gre za prodajo nepremičnine, niti darilno pogodbo ali kaj drugega. Ali mora kateri koli lastnik plačati kaj davka zaradi prenosa deležev?


Hvala za odgovor
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Moj laični odgovor.

Tehnično gledano gre za prodajo dela nepremičnine, kupnina se pa poračuna z kompenzacijo oziroma brez denarnega toka. Glede na lakoto bi država skoraj lahko kaj dobila.

Drugače pa obisk notarja in zemljiške knjige. Je na portalu mislim da to opisano.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik yahel pravi:
Eno vprašanje:

Primer: 1 stanovanje, 2 lastnika, vsak 50%. Stanovanje je potrebno temeljite obnove, za obnovo je potrebnih 20% vložka od vrednosti celotnega stanovanja.
Eden od lastnikov nima denarja za prenovo zato pristane na prenos sorazmernega deleža (10%) na drugega lastnika, ki bo zato tudi nosil celotne stroške obnove. Ob koncu prenosa bi moralo biti razmerje lastništva 60:40.

Kako je v tem primeru z davkom na prenos lastništva? Ker tukaj ne gre za prodajo nepremičnine, niti darilno pogodbo ali kaj drugega. Ali mora kateri koli lastnik plačati kaj davka zaradi prenosa deležev?


Hvala za odgovor

Dejansko gre za razdelitev solastnine, npr. pogodba o razdelitvi solastnine =določijo se drugačni deleži.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2006117&stevilka=5015

3. člen

Citat:

– prenos lastninske pravice ob razdelitvi solastnine, in sicer od tistega dela nepremičnine, ki presega lastniški delež posameznega solastnika in ga je posamezni solastnik dobil plačanega.

Ker ne bo plačila, torej delitev bo v naravi, davka ne bo.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ali lahko še meni svetuješ glede delitve nepremičnine? Žena bi na mene prepisala 1/2 nepremičnine. Kaj je najceneje, darilna, izročilna pogodba ali kaj drugega? In kako vse skupaj poteka (odvetnik, sestava pogodbe, notar?) ter koliko okvirno to stane? Jaz bi seveda čim ceneje, ker sem že za poplačilo ostalih dedičev vse prihranke postrgal.
Sva že na zapuščinski predlagala, da se 1/2 name napiše pa je sodnica rekla, da nisem stranka v postopku.
Vrednost po GURSU je 225 000€.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Darilna med zakoncema, ki jo sestavi notar, saj mora biti zapisana v notarski listini.

Cena okoli 344 + ddv po tarifi, plus mogoče še stroški preknjižbe.

Točno ceno ti bo povedal notar, jaz sem na hitro pogledal v tarifo.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

V primeru razveze se takšno dariloa seveda vrača...

Je pa oproščeno davka.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
V primeru razveze se takšno dariloa seveda vrača...

Je pa oproščeno davka. [/quote

Hm, potem to ni to. Ali obstaja še kakšna druga varianta, da sem polovični lastnik tudi v primeru ločitve?
Nekaj denarja sem ji pred par leti nakazal na njen račun, da nisem plačeval davka od obresti. Ta denar je pa šel seveda iz njenega računa za poplačilo dedičev. Pa teh nakazil dedičem v različnih časovnih obdobjih je bilo kar nekaj pa se mi zdi najbolj enostavno, da sem polovični lastnik s "polnimi" pooblastili.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ja, pri notarju sestavita sporazum o razdelitvi dela skupnega premoženja.

Samo bo treba še kaj vključiti v sporazum, torej te zgodbe o denarju ipd.

Potem pa je zadeva neodplačna in ne bo težav pri razvezi.

Ampak o tem se pa z notarjem pomeni, jaz sem tu zelo na splošno povedal.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Smo uredili zadevo! Pri notarju smo sestavili pogodbo o priznanju lastninske pravice. Zadeva je oproščena davka in plačila takse. Stroški notarja pa so bili 260€.
Malo se je vmes zakomliciralo, ker je cenilec pred letom in pol ocenil nepremičnino za 70 000€ manj kot je trenutna po GURSU in bi moral plačati 7000€ davka na dobiček. Je moral cenilec dodati aneks k cenitvi, da se vrednost nepremičnine v tem času ni povečala.
Po pošti moram dobiti samo še vpis v zemljiško knjigo.
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.562
135
63
Jaz mam pa tukaj eno vprašanja, kar se tiče prenosa lastništva na dve mladoletni osebi. Kaj storiti v tem primeru?
Hvala za vase odgovore.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Če ni kolizije interesov, lahko pogodbo v njihovem imenu podpiše eden izmed staršev...

Sicer pa, če boš delal darilno pogodbo, itak se overja samo podpis darovalca... dece ni poleg pri notarju.

Pridobivanje ni problem, za odsvojitev pa je potrebno soglasje CSD.