Davek na motorna vozila

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
Pozdravljeni,

za družinskega člana sem kupil rabljen avtomobil v DE. Kupil uradno v pooblaščeni avtohiši z računom, v glavnem vse "normalno", brez kolobocij s kakšnim, "kao" karamboliranim avtom ali delom plačila na roko.

Po prevozu avtomobila v SLO vložil na FURS vlogo za odmero DMV. FURS na osnovi EUROTAXa ugotovil, da bi naj bil avtomobil vreden 10.000 € več, kot sem plačal v DE (na osnovi 3. odstavka 6.člena ZDMV). Iz FURS so mi poslali samo plačilni nalog, po telefonu pa pojasnili, da lahko plačam in sem tiho, ali pa peljem avto nazaj v DE.

Z izračunom se seveda ne strinjam, rad bi se pritožil, vendar od FURS nimam drugega kot plačilni nalog.
1. Ima morda kdo podobno izkušnjo in bi mi lahko pojasnil postopek pritožbe? (vem da lahko kličem na FURS, vendar bi bil rad pred klicem malo oborožen s podatki da me ne odpikajo "na vratih)
2. Koliko je sploh možnosti za uspeh take pritožbe? (meni se cena avta ni zdela posebno nizka v primerjavi s podobnimi, pa tudi ta trenutek lahko najdem kakih 10 oglasov praktično enakih avtomobilov za takšno ceno)

Če ima kdo kakšne konkretne izkušnje, hvala lepa v naprej.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.326
3.423
113
Ja nič cenitev boš moral narediti, če ima kakšne napake da ja lahko cena nižja od eurotaxa.

Seveda sodnega cenilca.

Upam da te ta kolobocija na koncu ne stane dražje kot plačilo Dmv ja
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz sem dal zraven printe oglasov podobnih in so sprejeli.

Po drugi strani pa če je razlika 100/200€ se jaz nebi sekiral.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.254
269
83
38
Ljubljana
dosegel ne boš nič, samo sodni izvedenec te pride 100 eur+

10.000 več je res preveč, verjetno ste čarali z računom in pisali nižji račun
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
McGiver: Razlika je 10.000 € vrednosti avta, davka za več kot 1k€ več, do neke mere se splača zafrkavat. Če bi šlo za 100 € se tudi jaz ne bi sekiral. Mi lahko zaupaš kateri urad FURSa, če imaš konkretno izkušnjo?

Narodnjak: Če imaš konkretno izkušnjo prosim in ne palamudi, sem napisal kako je bilo. Bolj verjetno je, da je uradnica kaj narobe v eurotaxu pogledala.
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
Narodnjak: Nisem rekel da ne, ampak obtožuješ me, da smo mutili z računom. No, nismo.
Avto: MB E200 4Matic, Letnik 11/2018, 18.000 km, cena 34.900 € (z DDV), kupljen pri uradnem MB dealerju.
Tudi sam ne delam tega prvič, nisem še naletel na tak primer...

Zanima me predvsem ali se splača pritoževati, oziroma kakšna je možnost uspeha, prav tako pa se trenutno nimam na kaj pritožiti, saj mi niso izdali drugega kot plačilni nalog. Glede na dikcijo zakona in sodno prakso mi je jasno, da bo težka, ampak poizkusiti ni greh...
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Dejstvo je da ta banana ne spostuje €u faktur. Lansko leto sem tudi sam izkusil enako bedo te drzave. Slo se je sicer za veliko manjso ceno ,original faktura dilerja , cenilec bi me stal nekje 80€ , in sem se pac prepustil da me je drzava okradla za 120€.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
McGiver: Razlika je 10.000 € vrednosti avta, davka za več kot 1k€ več, do neke mere se splača zafrkavat. Če bi šlo za 100 € se tudi jaz ne bi sekiral. Mi lahko zaupaš kateri urad FURSa, če imaš konkretno izkušnjo?

Narodnjak: Če imaš konkretno izkušnjo prosim in ne palamudi, sem napisal kako je bilo. Bolj verjetno je, da je uradnica kaj narobe v eurotaxu pogledala.
Kaj za eno kubaturo imaš, 2.0? E6 predvidevam, ne more bit 1.000€ več pri 10.000€ razlike.

A imaš sprintan oglas od tvojega s ceno? Tukaj imaš trenutne: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...tOrder=ASCENDING&transmissions=AUTOMATIC_GEAR
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
To da dajo nalog je pogosto. Delajo podobno tudi pri placilu davka na promet nepremicnin. Ti samo povej, da na podlagi naloga ne bos placal in naj izdajo sklep, da bos lahko vlozil pritozbo. Ko bos dobil sklep se bos pa lahko na odmero pritozil in dodal ustrezno dokumentacijo s katero bos dokazoval vrednost vozila.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.326
3.423
113
Pa saj je mesec dni časa za plačat nalog , do tačas pa bo sklep tudi prišel.

Upam , da imaš ta rdeče tablice.
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
McGiver: 2.0 bencin je motor, glede na emisije je stopnja davka 9%, račun je 35k€ kar je 3.141 €, obračunali so mi davka 4.460,22 €, kar bi bila cena avta: 49.558 € (sem od oka računal prej, očitno so mi avto precenili za 15k€).
Imam tudi sprintan oglas od mojega, pa tudi kup točno enakih avtov je še gor, res je da so kakega jurja ali dva dražji, ne pa 15. Nisem iskal preko mobile.de ali autoscout24.de, kupil sem direktno preko MB in sem avte tudi iskal preko njihovega iskalnika.
Po moje je teta nekaj narobe pogledala, takšna razlika ne more biti.

ribicija: Hvala, to sem potreboval.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A si slučajno bil v osebnem kontaktu z referentko? Ker po navadi lepa beseda lepo mesto najde. Je pa kolega delal zadnjič preko e-davkov in so mu kar on-line izračunali na podlagi njegovega vpisa.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Kupil si manj kot leto dni star luksuzni avto, eurotax cene so krneki oz. je najbrž noter letnik 2018 ocenjen kot nov če nima celo FURS kakšne papirne verzije eurotaxa s staro letnico. Tako da opalili so te (najbrž) za ceno novega. Pač počakaj na odločbo in se pritoži z uradnimi papirji ki jih imaš.

9% davka se mi zdi pa malo veliko za bencinarja nizke kubature luksuzne znamke? Na hitro pogledano ima to malo nad 160g co2ja kar pomeni 6% stopnjo ali kaj narobe gledam?
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
McGiver: 2.0 bencin je motor, glede na emisije je stopnja davka 9%, račun je 35k€ kar je 3.141 €, obračunali so mi davka 4.460,22 €, kar bi bila cena avta: 49.558 € (sem od oka računal prej, očitno so mi avto precenili za 15k€).
Imam tudi sprintan oglas od mojega, pa tudi kup točno enakih avtov je še gor, res je da so kakega jurja ali dva dražji, ne pa 15. Nisem iskal preko mobile.de ali autoscout24.de, kupil sem direktno preko MB in sem avte tudi iskal preko njihovega iskalnika.
Po moje je teta nekaj narobe pogledala, takšna razlika ne more biti.

ribicija: Hvala, to sem potreboval.
Pa si ti gledal pri vseh vozilih bruto ali neto ceno? Iz sklepa boš sicer natančno videl kako so izvedli obračun in zakaj je ta razlika. Velja pa opozoriti, da v kolikor boš osebno govoril z referentom NE bodi glasen in neprijazen (ne trdim, da si), ampak bodi umirjen pa se bo dalo marsikaj zmenit. Mam jaz podobne debate z njimi pri drugih davkih in so vedno normalni na drugi strani.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
McGiver in ribicija : Nisem bil sam v osebnem stiku, ker samo pomagam (avto ni moj), ni pa bilo nobene kregarije. Tudi sicer mi je jasno, da zapenjati nima smisla. Kot sem rekel, zbiram "municijo", da se bom lažje (lepo) pogovarjal. Je pa res, da je že referentka postavila zadevo malo čudno, ker je ob obrazložitvi povedala, da lahko plačamo, ali pa peljemo avto nazaj v DE.
Vsepovsod sem gledal bruto ceno, od katere ti tudi obračunajo DMV, če si fizična oseba.

Utisevalec: Davčna stopnja je prava, sem bil tudi sam presenečen, ampak emisija (po papirjih) je žal v razredu 9%.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
To je "T" model - karavan najbrž? Vmes je res en motor z več izpusti, očitno si ravno tega dobil! ;)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
McGiver in ribicija : Nisem bil sam v osebnem stiku, ker samo pomagam (avto ni moj), ni pa bilo nobene kregarije. Tudi sicer mi je jasno, da zapenjati nima smisla. Kot sem rekel, zbiram "municijo", da se bom lažje (lepo) pogovarjal. Je pa res, da je že referentka postavila zadevo malo čudno, ker je ob obrazložitvi povedala, da lahko plačamo, ali pa peljemo avto nazaj v DE.
Vsepovsod sem gledal bruto ceno, od katere ti tudi obračunajo DMV, če si fizična oseba.
Kot so ti napisali, imaš tri možnosti:
- plačaš in si tiho
- pelješ avto nazaj v DE
- vzameš sodnega cenilca in priložiš uradno cenitev pritožbi in ti bo obračunano po tisti vrednosti, ki ti jo bo cenilec zapisal. Strošek cenilca nekje med 100 in 200 EUR verjetno, torej se splača, ČE ti bo potrdil tvojo vrednost.
Debata se lahko zapre.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Cenilec bo seveda preveril vso dodatno opremo in ne bo računal vrednosti rabljenega na osnovi najcenejšega novega, ki je 54.000eur brez dodatne opremeb s kovinsko barvo še prištejejo kakega jurja zraven pri tem avtu.. Prvo leto vozilo izgubi max. 15% vrednosti pri prevoženih 20.000km. Pri 10 mesecih starosti imaš 12,5% izgubo glede na novo vrednost po eurotaxu. Koliko si ti dejansko manj plačal v tej zgodbi sploh ni važno, lahko bi ga tudi dobil podarjenega od strica iz Nemčije. Razen če bi imel znesek na fakturi višji, kot je eurotax ocena, potem bi tvoj znesek upoštevali.
 
Nazadnje urejeno: