Davek na dedovanje, dobiček ali kaj tretjega...?

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
OK - pa "stric" in "nečak" - al pa dober prijatelj. Saj veš kaj sem mislil.

In ja - samo dedovanja tlačiti v "davek od dobička od prodaje" je neumno. Kar pa ne pomeni, da ne bi smeli "pokasirati" od "dobička od prodaje podedovane nepremičnine" - obdavčuje se namreč samo dobiček od razlike v vrednosti v trenutku pridobitve in vrednosti v trenutku odtujitve. In zato bi bilo nelogično, da se prodaja podedovanih nepremični obravnava drugače kot prodaja kupljenih nepremičnin.
In Hrvati tu v izogib kakršnikoli nesporazumov določajo, da je "dedovanje" (torej odtujitev od zapustnika proti dediču) izvzeto iz "davka na dobiček", saj namen ni bil ustvarjanje dobička od prodaje, ampak se je "odtujitev" pač zgodila po "naravni poti".ž

To, da liberalna (beri: neodirajoča) zakonodaja (2 leti lastništva HR vs 20* let lastništva SLO) za popolno oprostitev davka od dobička od prodaje dejansko ustvarja okolje, kjer ljudje bistveno manj iščejo poti kako izigrati zakon (muljakanje z dejansko vrednostjo), pa samo dokazuje, da smo sami bistveno večji balkanci kot naši južni sosedje.
* na pamet - ali je sedaj celo 25 let pri nas
 
I

Izbrisan uporabnik #488

OK - pa "stric" in "nečak" - al pa dober prijatelj. Saj veš kaj sem mislil.

In ja - samo dedovanja tlačiti v "davek od dobička od prodaje" je neumno. Kar pa ne pomeni, da ne bi smeli "pokasirati" od "dobička od prodaje podedovane nepremičnine" - obdavčuje se namreč samo dobiček od razlike v vrednosti v trenutku pridobitve in vrednosti v trenutku odtujitve. In zato bi bilo nelogično, da se prodaja podedovanih nepremični obravnava drugače kot prodaja kupljenih nepremičnin.
In Hrvati tu v izogib kakršnikoli nesporazumov določajo, da je "dedovanje" (torej odtujitev od zapustnika proti dediču) izvzeto iz "davka na dobiček", saj namen ni bil ustvarjanje dobička od prodaje, ampak se je "odtujitev" pač zgodila po "naravni poti".ž

To, da liberalna (beri: neodirajoča) zakonodaja (2 leti lastništva HR vs 20* let lastništva SLO) za popolno oprostitev davka od dobička od prodaje dejansko ustvarja okolje, kjer ljudje bistveno manj iščejo poti kako izigrati zakon (muljakanje z dejansko vrednostjo), pa samo dokazuje, da smo sami bistveno večji balkanci kot naši južni sosedje.
* na pamet - ali je sedaj celo 25 let pri nas

Jaz pa mislim, da je prav, da je dedovanje izvzeto. Z dedovanjem dedič "vstopi" v položaj zapustnika v celoti (univerzalno), torej aktiva in pasiva. Tu ni bilo nekega "biznisa", pogodbene volje v ozadju, zapustnik najbrž ni umrl, da bi dedičem omogočil preprodajo :)

Koliko vidim, imajo tudi darovanje in dedovanje primerno urejeno
https://gov.hr/moja-uprava/financij...java-poreza/porez-na-nasljedstva-i-darove/426

davek le 4% (če nisi oproščen), pri nas pa fantomska lestvica od 5% do max 39%.

Prej so imeli 5% če se ne motim, ker sem si nekaj urejal v 2016 pa mi je ta cifra ostala v glavi.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Stvar debate - če je namen države, da "odreže" nekaj od dobička, potem je treba tudi darila in podedovane stvari obravnavati enako. Ampak ker smo pač balkanci in ob takšnih trenutkih prikaže čim nižjo vrednost, nas potem vseka kasneje ob morebitni prodaji.

O tem, da je naša lestvica in potreben čas za oprostitev mimo vseh nekih normalnih vrednosti in rokov, je pa druga stvar.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Idiotsko pri nas je, da je davek na dedovanja progresiven, pa še eventuelen dobiček kasneje, če pa "umrli" tik pred smrtjo "proda" vse skupaj "dediču" pa plača samo 2%, pa še vrednost naviješ navzgor in s tem onemogočiš vse prihodnje dobičke! Pa še sodne takse ni na dedovanje.

Hrvati so tu realni 4% na prodajo ali 4% na dedovanje - isto ti je to, pa ni treba bit balkanec (stanje duha).
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Vedno je zabavno, ko folk pri prepisih piše nizke vrednosti nepremičnin, čez par let pa jokajo, ko je 200% dobiček ob prodaji. Šparat je treba, pa ni važno, koliko stane.
 

pikapoka07

Pripravnik
6. dec 2013
212
3
18
davek od dobićka (24%), mislim da nad 5 let lastništva in davek na promet z nepremičninami (mislim da je 4% pri njih)

https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak (58. člen dalje)
če si kupil in prodaš v roku dveh let je davek, sicer ne, pri dedovanju pa 5 let (razen zakonskih izjem)

tudi tukaj nek članek
http://www.ekonos.hr/naslovnica/oporezivanje-prodaje-nekretnine-u-prometu-izmedu-fizickih-osoba/

Na Hrvaškem 4% plača kupec in ne prodajalec? Ali pa samo skušajo agencije malo nategniti. :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ako ste kupili, naslijedili ili na bilo koji drugi način stekli nekretninu (građevinu ili zemljište) kad se na takvo stjecanje ne plaća porez na dodanu vrijednost (PDV) obveznik ste poreza na promet nekretnina. Stopa poreza iznosi četiri posto od tržišne vrijednosti nekretnine u trenutku njezina stjecanja.

Od tukaj: https://gov.hr/moja-uprava/financije-i-porezi/porezi-i-prijava-poreza/porez-na-promet-nekretnina/427

Saj v bistvu tudi pri nas plača davek kupec - zamaskiran v kupnino, kar pa ni prav, ker plačaš še davek na davek. ;)

Pa še to, ker je plačilo davka pogoj za overitev pogodbe in vpis v zk je tudi bolj smiselno, da to plača kupec.

Jao še pri tako osnovnih stvareh nas hrčki šišajo. :rolleyes:
 

wabb

Pripravnik
6. dec 2008
270
0
16
Obujam leto dni staro temo...nismo še prodali, smo pa tik pred tem :)... Zanima me ali bomo v Sloveniji morali plačati dohodnino?
Hvala.