Davčno svetovanje - video vsebine

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Zanima me, če ima kdo za priporočit davčnega svetovalca na področju stroškov pri ustvarjanju video vsebin. Torej kako USTREZNO GLEDE NA NAŠO DAVČNO ZAKONODAJO zavesti določene stroške pri ustvarjanju video vsebin. Ne gre se za video opremo, itd., to je jasno.

Konkretno me zanima, kako zadevo zapeljati pri obnovi starega vozila. Video vsebine bodo seveda objavljene na uradni strani podjetja (iz tega bo tudi nekaj prihodka), bo pa pri tem projektu nastalo kar nekaj stroškov za material, zunanje storitve, itd.

V tujini so te zadeve dokaj jasne, pri nas pa ni tako enostavno. Sploh recimo, če avtomobil ni v lasti podjetja. Čeprav tudi to ni težava, se lahko avto prepiše na podjetje, če bo potrebno.

PS: Ne zanima me svetovanje, kako “se znajti”, ampak želim 100% zakonsko skladno rešitev. V nasprotnem primeru bom pač raje te stroške pokril iz privat žepa.
PS2: Seveda ne pričakujem, da bo to svetovanje brezplačno.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.068
113
Sem posredoval tvoj problem enmu mojem kolegu, pa ti javim če ima kakšno izkušnjo in če ti lahko svetuje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.068
113
ah, kolega rekel da ni davčni svetovalec in napisal neke dolge meni nerazumljive stavke kaj je.... je pa svetoval, da enostavno lep mejl napišeš na FURS, da zato so tam. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Zanima me, če ima kdo za priporočit davčnega svetovalca na področju stroškov pri ustvarjanju video vsebin. Torej kako USTREZNO GLEDE NA NAŠO DAVČNO ZAKONODAJO zavesti določene stroške pri ustvarjanju video vsebin. Ne gre se za video opremo, itd., to je jasno.

Konkretno me zanima, kako zadevo zapeljati pri obnovi starega vozila. Video vsebine bodo seveda objavljene na uradni strani podjetja (iz tega bo tudi nekaj prihodka), bo pa pri tem projektu nastalo kar nekaj stroškov za material, zunanje storitve, itd.

V tujini so te zadeve dokaj jasne, pri nas pa ni tako enostavno. Sploh recimo, če avtomobil ni v lasti podjetja. Čeprav tudi to ni težava, se lahko avto prepiše na podjetje, če bo potrebno.

PS: Ne zanima me svetovanje, kako “se znajti”, ampak želim 100% zakonsko skladno rešitev. V nasprotnem primeru bom pač raje te stroške pokril iz privat žepa.
PS2: Seveda ne pričakujem, da bo to svetovanje brezplačno.

Pomojem moraš ločit to materialno. Če obnavljaš staro vozilo imaš seveda veliko stroška ampak realno povečuješ tudi vrednost vozila. Recimo kupiš za 1.000EUR ga komplet obnoviš in potem ima vrednost 15.000. Tu sedaj ne moreš dela in materiala štet v strošek snemanja oddaje, kar je logično. Če si avto rihtal kot firma itak veljajo pravila kako je z dobičkom v tem primeru oz. kako (ni) s stroški pri temu.

Če snemaš video vsebino obnove vozila torej to nima nobene veze s stroški na vozilu, lahko pa daš v strošek kamero in podobne stvar. Podobne stvari so pa lahko tudi postavka "poziranje za kamero" ki ti jo izda avtoličar na računu, ona pa to upravičuje s dodatnim časom za poziranje, stroški frizerja, manikure ipd.

Sedaj alternativa bi bila da bi bil avto rekvizit, samo bi moral res na koncu dokazat da si imel izgubo z obnovo in da nisi delal na obnovi avta dobiček. Vprašanje pa če se too sploh da preko uradno registriranega vozila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
pri nas se pač nič ne da. v tujini pa kupujejo lambote "na firmo" ker pol videje snema z njim.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Zanima me, če ima kdo za priporočit davčnega svetovalca na področju stroškov pri ustvarjanju video vsebin. Torej kako USTREZNO GLEDE NA NAŠO DAVČNO ZAKONODAJO zavesti določene stroške pri ustvarjanju video vsebin. Ne gre se za video opremo, itd., to je jasno.

Konkretno me zanima, kako zadevo zapeljati pri obnovi starega vozila. Video vsebine bodo seveda objavljene na uradni strani podjetja (iz tega bo tudi nekaj prihodka), bo pa pri tem projektu nastalo kar nekaj stroškov za material, zunanje storitve, itd.

V tujini so te zadeve dokaj jasne, pri nas pa ni tako enostavno. Sploh recimo, če avtomobil ni v lasti podjetja. Čeprav tudi to ni težava, se lahko avto prepiše na podjetje, če bo potrebno.

PS: Ne zanima me svetovanje, kako “se znajti”, ampak želim 100% zakonsko skladno rešitev. V nasprotnem primeru bom pač raje te stroške pokril iz privat žepa.
PS2: Seveda ne pričakujem, da bo to svetovanje brezplačno.

ČE je dejavnost družbe ustrezna, potem naj podjetje avto na enega od načinov dobi v last (najlažje, če ga kupi), svoj avto obnovi in potem z njim opravi/opravlja ekonomsko dejavnost (ga proda, opravlja taxi prevoze,...)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Še ena rešitev je, da se projekt dela na normiran s.p., čeprav je spet odvisno od višine materialnih stroškov in, recimo, količine tvojega dela, če se to izplača...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Še ena rešitev je, da se projekt dela na normiran s.p., čeprav je spet odvisno od višine materialnih stroškov in, recimo, količine tvojega dela, če se to izplača...
Ne bodo taki stroški (vsaj upam :)), tako da ni smiselno iti v take mahinacije.
ČE je dejavnost družbe ustrezna, potem naj podjetje avto na enega od načinov dobi v last (najlažje, če ga kupi), svoj avto obnovi in potem z njim opravi/opravlja ekonomsko dejavnost (ga proda, opravlja taxi prevoze,...)
To tudi odpade, ni nič takega v planu.

Sem vmes kontaktiral par ponudnikov davčnega svetovanja in žal nihče nima izkušenj s tega področja. Nekateri pa so hoteli najprej plačilo, da bi potem njihovi strokovnjaki prevzeli zadevo, ob tem, da niso niti želeli slišati, kaj sploh potrebujem. Za to se pa potem nisem odločil.
pri nas se pač nič ne da. v tujini pa kupujejo lambote "na firmo" ker pol videje snema z njim.
Hehe…
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Zakaj mahinacije? Davčna optimizacija je 100% legalna stvar, normiranec ti pa še prihrani kup računovodskega dela, ni pisanja kilometrine itd. ...

Normiranec je čisto običajen s.p., le da ti davčna pri njem vnaprej prizna 80% stroškov... To se ti sicer ne izplača, če bo stroškov materiala na projektu 81%+, če bo materiala manj - tako da bo preostali strošek projekta tvoje delo, pa se.

Po kmečko rečeno se normirancu splača preprodajati tudi material, le upoštevati mora, da bo od vseh faktur plačal 4% davka, in mora to vračunati v ceno, da ne dela izgube...

Še to: davek, ki ga plača normiranec je dokončen (cedularni) in se ne všteva v tvojo dohodnino.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Zanima me, če ima kdo za priporočit davčnega svetovalca na področju stroškov pri ustvarjanju video vsebin. Torej kako USTREZNO GLEDE NA NAŠO DAVČNO ZAKONODAJO zavesti določene stroške pri ustvarjanju video vsebin. Ne gre se za video opremo, itd., to je jasno.

Konkretno me zanima, kako zadevo zapeljati pri obnovi starega vozila. Video vsebine bodo seveda objavljene na uradni strani podjetja (iz tega bo tudi nekaj prihodka), bo pa pri tem projektu nastalo kar nekaj stroškov za material, zunanje storitve, itd.

V tujini so te zadeve dokaj jasne, pri nas pa ni tako enostavno. Sploh recimo, če avtomobil ni v lasti podjetja. Čeprav tudi to ni težava, se lahko avto prepiše na podjetje, če bo potrebno.

PS: Ne zanima me svetovanje, kako “se znajti”, ampak želim 100% zakonsko skladno rešitev. V nasprotnem primeru bom pač raje te stroške pokril iz privat žepa.
PS2: Seveda ne pričakujem, da bo to svetovanje brezplačno.
Vprašaj Špeharja beerbulli. Predvidevam, da če ga povabiš na pivo, bo za:p
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Zakaj mahinacije? Davčna optimizacija je 100% legalna stvar, normiranec ti pa še prihrani kup računovodskega dela, ni pisanja kilometrine itd. ...

Normiranec je čisto običajen s.p., le da ti davčna pri njem vnaprej prizna 80% stroškov... To se ti sicer ne izplača, če bo stroškov materiala na projektu 81%+, če bo materiala manj - tako da bo preostali strošek projekta tvoje delo, pa se.

Po kmečko rečeno se normirancu splača preprodajati tudi material, le upoštevati mora, da bo od vseh faktur plačal 4% davka, in mora to vračunati v ceno, da ne dela izgube...

Še to: davek, ki ga plača normiranec je dokončen (cedularni) in se ne všteva v tvojo dohodnino.
Nisem mislil, da je nekaj nelegalnega.
Pač ne pričakujem tako visokih stroškov, da bi se splačalo s tem ukvarjati in izgubljati čas. Tudi nisem na normirancu in ne bi samo zaradi tega te stvari prestavljal.
Če bi bila zadeva relativno enostavna in davčno čista, bi se pač ukvarjal s tem (stroški pač vedno prav pridejo), sicer bo pa tudi tako v redu ;). Projekt je itak že v teku, tako da nekaj stroškov je že nastalo (torej so že izgubljeni), ker sem se tako “hitro” spomnil na to možnost :valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
stekam, ce tega ni veliko, se ne splaca. ce bi bilo treba, pa se verjetno lahko da odpreti se en dodaten s.p., samo da je ta normiran...

pri prislovicnem 'pisanju stroskov na firmo' pa bi bilo morda dovolj ze, da se pise zgodovino projekta (npr. videa) in kateri racuni so vezani nanj. vsaj v velikih firmah je to precej enostavno urejeno, material se razknjizi na projekt/stranko in to je to. dokler ni ocitno, da je nosilec s.p.ja s tem npr. obnavljal svoj vikend, ne vidim vecjega problema.

je pa res najbolje za to najti sposobnega racunovodjo.