Davčna in nakazilo iz tujine

vayaonnee

Zelenc'
19. feb 2012
7
0
1
Pozdravljeni, imam dilemo! Na transakcijski račun bi rada dobila nakazilo iz tujine. Denar bi nakazala turistična agencija iz nemčije prek katere oddajam apartmaje na hrvaškem. Davek se plačuje na hrvaškem po nekem pavšalnem sistemu, apartmaji so itak pisani na nono ki je hrvaška državljanka. Denar bi rada prejela na svoj račun zaradi evidence prek elektronskega bančništva pa tudi zaradi tega ker banke na hrvaškem vzemajo provizijo na nakazila iz tujine in tuje valute- pač ni evro. Teh nakazil pa predvidevam ne bo več kot 2 -3 po 400-500 E. Kaj se mi lahko zgodi z davčno, dohodnino itn... Prosim vas za kakšen nasvet.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.509
9.211
113
Če prijavljaš dohodek iz oddajanja nepremičnine na Hrvaškem v najem, potem nič (btw. po zakonu ga moraš). Predvidevam pa, da ga ne
wink-1.gif
.
Torej te lahko davčna povpraša od kje je to prišlo in če boš povedala isto zgodbo njim, potem bo fajn računček prišel...

Ampak naj še kdo potrdi, ker tega ne pišem na podlagi lastnih izkušenj.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Kot ti je že @sad napisal - po zakonu bi morala prijaviti dohodek in dati državi kar ji pripada.

Drugače se pa za take mahinacije odpirajo bančni računi v tukaj.
evil.gif


Ne kompliciraj - preveri ali lahko kot nerezident odpreš račun na Hrvaškem - drugače naj nona odpre še en račun na svoje ime - tebe pooblasti, njej pa, če ji res ne zaupaš, onemogočiš dostop (beri: pobereš knjižico in kartice). Denar pa dvigneš ob priliki.
 

vayaonnee

Zelenc'
19. feb 2012
7
0
1
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Kot ti je že @sad napisal - po zakonu bi morala prijaviti dohodek in dati državi kar ji pripada.

Drugače se pa za take mahinacije odpirajo bančni računi v tukaj.
evil.gif


Ne kompliciraj - preveri ali lahko kot nerezident odpreš račun na Hrvaškem - drugače naj nona odpre še en račun na svoje ime - tebe pooblasti, njej pa, če ji res ne zaupaš, onemogočiš dostop (beri: pobereš knjižico in kartice). Denar pa dvigneš ob priliki.

Hehe kajmanski-duhovito
wink-1.gif
. Vse super in prov sam gre se za to da banke na hrvaškem pobirajo provizijo + je že zdaj nonin račun na katerega ma cela familija pblastilo, jaz pa hočem da je ta denar direkt men nakazan. Vprašanje je bolj če me bo davčna res spraševala od kje ta bolj ali manj drobiž. Pa še neumno se mi zdi plačat davek ki je že plačan na hrvaškem. Ekola.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
Malo nejasno napisano in s premalo informacijami, ampak čez palec:
ne bo se zgodilo nič, ker tehnično apartmajev ne oddajaš ti.

Predvidevam, da nona že plačuje hrvaški davek glede na število postelj v apartmajih?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
saj kot mi je znano nlb tudi vzame lep znesek pri nakazilu iz tujine. Vsaj pri poslovnem računu. Preveri na tvoji banki kako je točno s tem.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Zdaj pa ti meni povej, kako bo davčna vedla da si ti dobil/dobila/ali karkoli že si, cca. 1000€ na TRR?
smile-1.gif
 

vayaonnee

Zelenc'
19. feb 2012
7
0
1
Citat:
Uporabnik blazko pravi:
Malo nejasno napisano in s premalo informacijami, ampak čez palec:
ne bo se zgodilo nič, ker tehnično apartmajev ne oddajaš ti.

Predvidevam, da nona že plačuje hrvaški davek glede na število postelj v apartmajih?

Tako je! Zato hrvaška ne kontrolira dejansko kje je denar ( na roke/ na račune) ne briga jih, so naredili ta pavšal na posteljo da folk neha goljufat.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Hehe, sploh zdaj ne? Jaz pravim tako... kjer ni tožnika ni sodnika torej če te ne bo kdo iz škodoželja na DURS prijavil ne bo težave v kolikor pa bo prijava padla pa bodo seveda preverili in se bo treba zagovarjat... Zaradi nekaj 100€ velikega nakazila iz tujine pa ne bo nihče ničesar sprožal. Bolj problematična so nakazilo v tujino ampak zopet ne govorimo o nekaj 100€ velikih nakazilih temveč nekaj 10.000€ velikih... Tam te potem zna kdo kaj vprašat...
 

vayaonnee

Zelenc'
19. feb 2012
7
0
1
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
saj kot mi je znano nlb tudi vzame lep znesek pri nakazilu iz tujine. Vsaj pri poslovnem računu. Preveri na tvoji banki kako je točno s tem.

Bom preverila! TNX!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Niso, DURS nima vpogleda v tvoj račun oz. dogajanje na tvojem TRR-ju... V kolikor pa se sproži preiskava pa domnevam da lahko na podlagi določenega zakona zahtevajo od banke te podatke torej podatke o prilivih/odlivih iz tvojega TRR....
 

vayaonnee

Zelenc'
19. feb 2012
7
0
1
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Hehe, sploh zdaj ne? Jaz pravim tako... kjer ni tožnika ni sodnika torej če te ne bo kdo iz škodoželja na DURS prijavil ne bo težave v kolikor pa bo prijava padla pa bodo seveda preverili in se bo treba zagovarjat... Zaradi nekaj 100€ velikega nakazila iz tujine pa ne bo nihče ničesar sprožal. Bolj problematična so nakazilo v tujino ampak zopet ne govorimo o nekaj 100€ velikih nakazilih temveč nekaj 10.000€ velikih... Tam te potem zna kdo kaj vprašat...

No hvala, to je skoraj odgovor na moje vprašanje. Se pravi za manjše zneseke (manj kot 10000 E) iz tujine ne preverjajo od kje in zakaj. Vem da ni za roko v ogenj, ampak mislim da bom riskirala.
Hvala vsem!
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Zdaj pa ti meni povej, kako bo davčna vedla da si ti dobil/dobila/ali karkoli že si, cca. 1000€ na TRR?
smile-1.gif

Ja, mislim da se nakazila do 15.000 EUR (oz. 30.000 keš) ne preverjajo v skladu z zakonom.

Pač nakazilo iz tujine, vračilo posojila.

Pri vsaki transakciji iz tujine naj kot namen zapišejo "Obrok" pa je zadeva rešena.
 

vayaonnee

Zelenc'
19. feb 2012
7
0
1
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Niso, DURS nima vpogleda v tvoj račun oz. dogajanje na tvojem TRR-ju... V kolikor pa se sproži preiskava pa domnevam da lahko na podlagi določenega zakona zahtevajo od banke te podatke torej podatke o prilivih/odlivih iz tvojega TRR....

Še enkrat hvala - to sem rabila za vesel rizik!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Ti kr, mislim da kazen v primeru da te dobijo ne bo višja od "enega obroka" nakazila ki ga pričakuješ
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Vračilo posojila ni obdavčeno, kakor tudi ne zakonske zamudne obresti.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik vayaonnee pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Niso, DURS nima vpogleda v tvoj račun oz. dogajanje na tvojem TRR-ju... V kolikor pa se sproži preiskava pa domnevam da lahko na podlagi določenega zakona zahtevajo od banke te podatke torej podatke o prilivih/odlivih iz tvojega TRR....

Še enkrat hvala - to sem rabila za vesel rizik!

Nočem strašiti - samo ne pozabi, da bo nakazilo iz Nemčije - v članico EU za posel izven EU - prijava zna priti tudi od njih.
wink-1.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Vem, samo agencija ji ne bo napisala na namen "obrok". Takšne igrice se lahko gremo med seboj fizične osebe, firma pa bo napisala to kar more bit, sploh pa v Nemčiji...