Dacia Spring

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Ne vem pa ali se je že v tej temi omenjalo, da bo/je Spring made in china: https://www.carscoops.com/2020/10/french-unions-angry-at-renault-over-china-made-dacia-ev/

Iz članka:
“It’s inconceivable and irresponsible to make them anywhere but France,” said the labor group in a statement.
Zakaj pa ne rajši v Romuniji, konec koncev je Dacia romunska znamka :cowboy:

Ampak ja poanta je na mestu v smislu, da ni dobro, da se vsa ta zahodna roba dela na Kitajskem. Predvsem zaradi kraje know-howa.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zanimivo, jaz bi bil 99%, da ga bodo v Indiji delali, ker osnova izhaja iz Indijskega renoja.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
EV potrebuje baterijo, za baterije je pa potreben material, ki je primerno čist in zelo specifičen. Vse te materiale proizvajajo na kitajskem na dosegu "roke", zato je tam to najceneje. Sama sestava končnega vozila je morda polovico stroška takega v osnovi cenenega vozila.

EU se močno prizadeva, da bi celotno verigo proizvodnje spravili v Evropo, zaganja se rudnik litija na Češkem, črpanje termalne slanice v Nemčiji, nekaj malega je še v Avstiji in Španiji. Potem se dela na proizvodnji grafita (anoda) na Švedskem (Talga). Za nikelj bolj slabo kaže (Norveška?), ampak proizvajlce katod pa imamo (Umicore). Ampak ta zgodba se bo odvijala še vsaj 5-10 let, do takrat bo pa kitajska reševala CO2 probleme Evrope.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Saj vedno tretje države rešujejo naše probleme, potem jim pa ne pustimo, da bi se lahko same enako razvile (uporabile atomsko energijo itd.).
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
... vse dokler ne dojameš, da je domače postalo cenejše kot pa uvoženo iz drugega konca sveta, sploh ko v kalkulacijo vključiš razne tehnološke preboje, ki jih tudi Kitajci vse bolj uporabljajo namesto svoje delovne sile. Ironično je pa to da smo jim to tehnologijo dali zahodnjaki, sedaj nas pa prehitevajo po desni na našem lastnem znanju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
:oops1: Povedal sem ti, da se tam delajo DESNOVOLANSKI, ker je tudi večinski trg za nakup tam okoli - tudi do Avstralije je precej bližje kot iz EU.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Ampak še vedno premijo delajo bogu za hrbtom in avstalec ne ve od kje jo bo dobil. Zakaj bi ena dačia bla problem. delajo jo kjer jo delajo, recimo na rabimo še enega revoza v SLO, da jih bomo davkoplačevalci reševali. Kolker je še slovencev v revozu je ene 10x cenej da so na borzi, kot da to firmo futramo. Večina je tak hrvatov, bosancev in makedoncev. Naj jih kitajci futrajo
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja ne vem kaj je tvoj point.

Francoski sindikati pač pričakujejo, da se bo Spring delal izključno v Franciji, kar je po moje neumnost, ampak leitimna zahteva. fakt je, da jo bodo delali na Kitajskem, kar se mi s stališča stroškov in dostopa do resursov zdi logično, vendar se mi ne zdi prav. Bolj logično bi se mi zdelo, da ga delajo v Indiji ker je tam že proizvodnja Renoja, ki je platforma za Springa, pravilno pa pač v Romuniji. Konec koncev pričakujem, da bi Spring premešal karte na EU trgu.

PS: pa C ni premija. ;)
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Dvomim da je kdo dvomil v kvaliteto izdelave, ki pride iz kitajske, zato ne razumem te primerjave z MB. Gre se za to da tisto kar je narejeno na kitajskem je podvrženo uvoznim dajatvam v EU, ampak očitno kljub temu je celotna dobavna veriga toliko bolj ugodna (ali pa sploh mogoča) na kitajskem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Ne vem, če je že bilo, meni je Google zdele tole novico na vrh dal:

Če bi recimo res se ga dalo za tak denar dobit, jih bo najbrz hitro veliko na cesti. Še prav nekaj grd ni. Nasploh, ne samo za dacio
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Ne vem, če je že bilo, meni je Google zdele tole novico na vrh dal:

Če bi recimo res se ga dalo za tak denar dobit, jih bo najbrz hitro veliko na cesti. Še prav nekaj grd ni. Nasploh, ne samo za dacio
24.500eur bo brez subvencije (tudi na Madžarskem).
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Ne verjamem. 18 po subvenciji je čisto realno. Ni majhen avto. Cena je čisto korektna, edino, kar bi mene zmotilo je, da je to v resnici Renault City K-ZE, ki pa je v bistvu el. verzija Renault Kwid. Crash test tega je pa tule: http://www.globalncap.org/wp-content/uploads/2018/02/Renault-Kwid-III-Driver-Airbag.pdf
Rezulgtat seveda ni čisto merodajen, saj ima dacia Spring veliko več serijske varnostne opreme, ampak vseeno, tam je bil problem, da je karoserija skoraj razpadla. Baterija izboljša trdnost, pa verjetno so zgradbo tudi ojačili za EU, ampak ... Počakajmo EuroNCAP.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Ne verjamem. 18 po subvenciji je čisto realno. Ni majhen avto. Cena je čisto korektna, edino, kar bi mene zmotilo je, da je to v resnici Renault City K-ZE, ki pa je v bistvu el. verzija Renault Kwid. Crash test tega je pa tule: http://www.globalncap.org/wp-content/uploads/2018/02/Renault-Kwid-III-Driver-Airbag.pdf
Rezulgtat seveda ni čisto merodajen, saj ima dacia Spring veliko več serijske varnostne opreme, ampak vseeno, tam je bil problem, da je karoserija skoraj razpadla. Baterija izboljša trdnost, pa verjetno so zgradbo tudi ojačili za EU, ampak ... Počakajmo EuroNCAP.
brez skrbi, za eu trg bodo ojacal celo zadevo, tako kot je to praksa pri ostalih avtih... 24k za taksen avto v 2022 pa nebo mel nobenga smisla, tako da je cena 18k kr bolj priblizna realnosti za budget znamko.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Če bodo dali previsoko ceno, jo pač noben ne bo kupil. Tako preprosto ej to. Ker tisti, ki palijo na drage avte, Dacie tako ali tako ne bodo kupili, ostali reveži pa ne bomo metali več kot okoli 10k za to (z osnovno opremo in šibkim e-motorjem). :cool: