Covid-19 Covid-19 Švedska zgodba

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.791
14.586
113
Dokler 99.9% ljudi stalno šlata maske in si jo popravlja gor in dol, je bolje, da jih sploh ni. WHO je jasno povedala, da za splošno populacijo to ni, ker ne znajo s tem rokovat. No pol pa spet politični pritiski, pa euri in dolarji in je bilo mnenje spremenjeno.

Šlatanje mask ti lahko škoduje v kolikor si (še) neokužen in imaš na maski virus, ki je tja prišel od drugod in da ne pride na masko od drugod je smiselno, da imajo vsi masko, ker tako zajameš tudi okužene. Če si pa že okužen in si popravljaš masko, ki je tam tako ali tako zaradi drugih pa si nisi naredil nobene dodatne škode.

Pa preden rečeš, da lahko z maske s šlatanjem prenese virus na druge površine, ki jih prijema - enako jih prenaša na druge površine brez maske v kolikor kiha/kašlja/se šlata okoli ust/nosu.

Tako da ja, maske so lahko koristne, ni pa to kompletna rešitev ampak zgolj del nje, saj nedvomno pripomorejo k zmanjšanemu kapljičnemu in aerosolnemu prenosu virusa in to v vsakem primeru glede na uporabo. Če je pa uporaba res pravilna pa še toliko bolj.

Ampak ja, maske ne pomagajo.... je rekla ovca.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.466
1.844
113
na temni strani lune
Tukaj odvisno kaj je zate definicija lockdown če je to da svojni ne smejo v dom potem ni nič pomagal. Jaz bi temu rekel preprečitev vnosa virusa. Ta ni tja prišel po optiki, ampak z zaposlenimi, ki so hodili v službo. Zakaj jih niso testirali kot je bilo že vsaj mesec dni nazaj rečeno je pa drugo vprašanje. Nekateri DSO so sami nabavili teste in tudi hitro omejili okužbo večina pa ne.

Točno to. Kako je zaprt merkur/frizer/šola/.... pripomogla k temu, da zaposleni ni prinesel virusa v DSO?

Zakaj niso testirali zaposlenih je pa precej zanimivo vprašanje.

nemenabijat ,sam nisem trdil da je virus aerosolen. Maska je morda del rešitve. V kolikor ne koristi, vsaj velike škode ne povzroča. To je moje mnenje.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.791
14.586
113
Če se virus širi kapljično, je maska vseeno še kako uporabna, kljub prčkanju z prsti po njej. Za popravek prčkanja, so pa razkužila.

Sam si razkužim roke pred vstopom in po izstopu(odstranitvi maske).

Ni idealno ampak vseeno mnogo manj pršiš okoli sebe.

No tako ja. To je to kar sem imel v misloh tudi sam v predhodnem postu oz. repliki.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Kako pa druge institucije "zaprtega" tipa uspejo obdržati okužbe na minimumu?

Kako da po tujini virus v domovih ni povzročil masakra?

Tu gor žena od enega uporabnika dela v enem od DSOjev, pa je bilo razmeroma iz prve roke podano, kako preprečujejo okužbe in "vdore" .

Država je bila zaprta in zaklenjena, virus je pa prosto haral....... Največ škode pa je povzročil prav v DSO. Zna bit da smo bili premalo zaprti potemtakem? Oziroma, dajva tako, če je virus med lockdownom dosegel 90% DSO, kako je lockdown pomagal?

Sam sem mnenja, maske v zaprtih prostorih, distanca in razkuževanje (pred vstopi v trgovino in slično). Ostalo gasimo gozdni požar z vedrom.

90% okuzenih v SLO so domski? 90% hospitaliziranih ljudi so domski? 90% ljudi na intenzivi so domski? Tisti z zmernim potekom doma so domski?

Od kod ta matematika? Mislis da tako pavsalno le mrtvi stejejo? Novi hit za pametovanje je ocitno DSO. Kot prigirarji in zanikovalci ki itak pravijo da ce umre starostnik nad 80 nimamo kaj za jamrat. Vdor ali ne vdor. Nasi domovi niso Hilton ali Marriott. So 80% ustanove ki so kadrovsko katastrofalno podhranjene. In se tisti podhranjeni kader se okuzi/zboli, pa ne samo v sluzbi, tudi doma, v trgovini, na kavi. Nimajo osnovih pogojev izolacije, nimajo niti kisika za ponudit starejsim. Ce pa so na zacetku koga odpeljali v izolacijo v bolnisnico pa smo tukaj prebirali da so to sudoku pacienti. Po celi evropi pripravljajo tudi hale, telovadnice za pomoc. In to v drzavah kjer so domovi konkretno bolj urejeni.

Povsod na zahodu so najvecji delez nazalost placali oskbovanci DSO. Od slovenije pa vse do opevanega stockholma.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.911
3.939
113
Tukaj odvisno kaj je zate definicija lockdown če je to da svojni ne smejo v dom potem ni nič pomagal. Jaz bi temu rekel preprečitev vnosa virusa. Ta ni tja prišel po optiki, ampak z zaposlenimi, ki so hodili v službo. Zakaj jih niso testirali kot je bilo že vsaj mesec dni nazaj rečeno je pa drugo vprašanje. Nekateri DSO so sami nabavili teste in tudi hitro omejili okužbo večina pa ne.

To ni res, ko je bil že skoraj popoln lockdown so bili DSO večinoma odprti oz. so bili odprti po presoji direktorja. Tudi sedaj so nekateri spet odprti. DSOji nikoli niso bili sistemsko zaprti (neposreden ukaz države ali ministrstva).

Skratka jst ne smem na pir, mulc ne sme v šolo, v DSO lahko pa gremo obiskat staro mamo oz. gre lahko stara mama iz DSO v trgovino. Če je smisel ukrepov zaščita te populacijo, potem smo malo v kontradicikciji ali se samo meni to zdi?!

Pri nas v lokalnem DSO imamo sedaj žarišče, 100% oskrbovancev okuženih, s tem da so to izvedeli v zadnjih 3h dneh. Kako se lahko to zgodi? Ker je logično, da če ni šel en supeprenašalec v DSO in v eni noči pokašljal vse oskrbovance, ne morejo bit vsi pozitivni iz danes na jutri. To se je vleklo vsaj 1 mesec da so se okužbe širile, samo nihče jih ni opazil ... ali še boljše jih je bilo opazit, samo so bili tiho, potem pa v enem dnevu preurediš cel DSO v rdečo cono in okuženi zaposleni delajo dalje in "nikome ništa". To je sedaj že drugi primer "dobre prakse" v mojem okolišu. Kje je tu sistemska zaščita starejših pa ne vem.
 
  • Jezen sem
  • Wow
Reactions: jonny77 in AndY1

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Fama o "vdorih" COVIDa v DSO. Le kako pa vdrejo v DSO. Glede na nase pridigarje preko aerosola skozi dimnik. V "sterilno" DSO okolje.

Ko pa je bilo kdo predlagal striktne ukrepe izolacije domov, so se takoj clovekoljupci oglasili na temo kako ne smejo obiskovati svojcev ki trpijo v domovih.

Ne glede na "vdore" je v domovih ze 30 let minimum od minimuma, kar nobenemu v drzavi ni v interesu. Kadrovsko nula, prostorsko nula, izolacijsko nula. In potem ko bi najceneje bilo potrebno zadeve izolirat, se vsi spoznajo na domsko varstvo, standarde in ukrepe.

Da ni smesno bi bilo tragicno.
Zdaj bo Karel pomije premije PV, pa bo upokojencem zrihtal min. jurja pemziona, pa DSO-ji bojo imeli pozlačene pipe in WC školjke. Vse bo drugač.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.958
3.070
113
To ni res, ko je bil že skoraj popoln lockdown so bili DSO večinoma odprti oz. so bili odprti po presoji direktorja. Tudi sedaj so nekateri spet odprti. DSOji nikoli niso bili sistemsko zaprti (neposreden ukaz države ali ministrstva).

Skratka jst ne smem na pir, mulc ne sme v šolo, v DSO lahko pa gremo obiskat staro mamo oz. gre lahko stara mama iz DSO v trgovino. Če je smisel ukrepov zaščita te populacijo, potem smo malo v kontradicikciji ali se samo meni to zdi?!

Pri nas v lokalnem DSO imamo sedaj žarišče, 100% oskrbovancev okuženih, s tem da so to izvedeli v zadnjih 3h dneh. Kako se lahko to zgodi? Ker je logično, da če ni šel en supeprenašalec v DSO in v eni noči pokašljal vse oskrbovance, ne morejo bit vsi pozitivni iz danes na jutri. To se je vleklo vsaj 1 mesec da so se okužbe širile, samo nihče jih ni opazil ... ali še boljše jih je bilo opazit, samo so bili tiho, potem pa v enem dnevu preurediš cel DSO v rdečo cono in okuženi zaposleni delajo dalje in "nikome ništa". To je sedaj že drugi primer "dobre prakse" v mojem okolišu. Kje je tu sistemska zaščita starejših pa ne vem.

Kolikor jaz poznam domov okrog nas so imeli vsi prepoved obiskov, vem da v ljubljani tudi kjer dela prijateljica ke rje ves čas objavljaja. Lahko si tudi prebereš objave dso iz tistih časov. Tisti, ki so pa bili odprti je pa čista krivda na strani direktorja in njegove samovolje.
Še enkrat jaz bi vsem dso ki ne opravljajo hitrih testov dal vedeti naj potem sami skrbijo za posledice. Danes smo slišali cena testa 2 €, to ti je v povprečju 1000 na teden če testiraš 2x za nek povprečen DSO. Mislim, če je pa tok strošek, potem pa tud ne vem, zdravljenje enega starega na intenzivni pa za 5 mesecev testiranja celega doma.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kolikor jaz poznam domov okrog nas so imeli vsi prepoved obiskov, vem da v ljubljani tudi kjer dela prijateljica ke rje ves čas objavljaja. Lahko si tudi prebereš objave dso iz tistih časov. Tisti, ki so pa bili odprti je pa čista krivda na strani direktorja in njegove samovolje.
Še enkrat jaz bi vsem dso ki ne opravljajo hitrih testov dal vedeti naj potem sami skrbijo za posledice. Danes smo slišali cena testa 2 €, to ti je v povprečju 1000 na teden če testiraš 2x za nek povprečen DSO. Mislim, če je pa tok strošek, potem pa tud ne vem, zdravljenje enega starega na intenzivni pa za 5 mesecev testiranja celega doma.
Glede na to kdo jih bo dobavljal je cel posel milo rečeno vprašljiv.
 
19. jul 2007
2.780
1.501
113
Kolikor jaz poznam domov okrog nas so imeli vsi prepoved obiskov, vem da v ljubljani tudi kjer dela prijateljica ke rje ves čas objavljaja. Lahko si tudi prebereš objave dso iz tistih časov. Tisti, ki so pa bili odprti je pa čista krivda na strani direktorja in njegove samovolje.
Še enkrat jaz bi vsem dso ki ne opravljajo hitrih testov dal vedeti naj potem sami skrbijo za posledice. Danes smo slišali cena testa 2 €, to ti je v povprečju 1000 na teden če testiraš 2x za nek povprečen DSO. Mislim, če je pa tok strošek, potem pa tud ne vem, zdravljenje enega starega na intenzivni pa za 5 mesecev testiranja celega doma.
Danes smo slišali cena testa 2 €, to ti je v povprečju 1000 na teden če testiraš 2x za nek povprečen DSO.

Ne danes, že včeraj so testirali v DSO.
Kaj je bilo dva meseca nazaj je pa druga zgodba. Citiraj sebe izpred dveh mesecev, kaj je s ceno in dobavljivostjo testov.
V tej situaciji se je potrebno zavedat,da so bile stvari v mnogočem dva meseca povsem drugačne kot danes (je pa tudi res, da so nekatere stvari povsem identične).
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.466
1.844
113
na temni strani lune
90% okuzenih v SLO so domski? 90% hospitaliziranih ljudi so domski? 90% ljudi na intenzivi so domski? Tisti z zmernim potekom doma so domski?

Od kod ta matematika? Mislis da tako pavsalno le mrtvi stejejo? Novi hit za pametovanje je ocitno DSO. Kot prigirarji in zanikovalci ki itak pravijo da ce umre starostnik nad 80 nimamo kaj za jamrat. Vdor ali ne vdor. Nasi domovi niso Hilton ali Marriott. So 80% ustanove ki so kadrovsko katastrofalno podhranjene. In se tisti podhranjeni kader se okuzi/zboli, pa ne samo v sluzbi, tudi doma, v trgovini, na kavi. Nimajo osnovih pogojev izolacije, nimajo niti kisika za ponudit starejsim. Ce pa so na zacetku koga odpeljali v izolacijo v bolnisnico pa smo tukaj prebirali da so to sudoku pacienti. Po celi evropi pripravljajo tudi hale, telovadnice za pomoc. In to v drzavah kjer so domovi konkretno bolj urejeni.

Povsod na zahodu so najvecji delez nazalost placali oskbovanci DSO. Od slovenije pa vse do opevanega stockholma.

Koliko domov upokojencev je dosegel in zdesetkal kovid pri nas in koliko v npr. Nemčiji.

Pri nas skorajda ni doma, kateri ni bil/je resno prizadet z tem virusom. Velika žarišča okužb in potencijalnih hospitalizacijnso v teh ustanovah. Že samo to, da skorajda 1/3 vseh hospitalizacij proizvede 1% populacije pove dosti. Število smrti v teh ustanovah pa nažalost govori svojo zgodbo.

Zaprli smo pa vse ostalo. Ima to smisel?
Sam odgovora ne poznam, vendar mi trenuten način spopadanja z virusom deluje na nivoju kot da nam crkuje motor avtomobila, mi smo pa napumpali gume, preverili olje in dolili vitrex.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.958
3.070
113
Danes smo slišali cena testa 2 €, to ti je v povprečju 1000 na teden če testiraš 2x za nek povprečen DSO.

Ne danes, že včeraj so testirali v DSO.
Kaj je bilo dva meseca nazaj je pa druga zgodba. Citiraj sebe izpred dveh mesecev, kaj je s ceno in dobavljivostjo testov.
V tej situaciji se je potrebno zavedat,da so bile stvari v mnogočem dva meseca povsem drugačne kot danes (je pa tudi res, da so nekatere stvari povsem identične).

Tole je od NIJZ iz sredine septembra za testiranje zaposlenih v DSO in bolnicah.Pa jih je bilo kasneje še nekaj


Hitre seste so obvezno začeli izvajati 20 novembra, vem ker sem stal v isti vsti z zaposlenimi v UKC ko se je začelo testirati. Kaj s delali v DSo pa ne vem. V DSo Vojnik vem da je bila novembra objava da so teste sami kupili in tudi testirali.

Se pa strinjam, če bi naredili red samo v DSO in nikjer drugje bi bila situacija bol boljša kot je danes. Pa bi imeli lahko zdravstvo odprto in skoraj vse ostalo.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Nazaj na svedsko:

Sweden unveils toughest Covid measures to date

Richard Milne, Nordic and Baltic Correspondent

Sweden announced its toughest measures yet against coronavirus including its first ever recommendation to use face masks as its death toll continues to increase.
Prime minister Stefan Lofven announced on Friday a range of new restrictions in Sweden from Christmas Eve including a recommendation to wear face masks on public transport.
Higher secondary schools and many municipal services will close for a month, while shops, malls and gyms will restrict the number of people allowed to enter. “This year, Christmas has to be different. The situation is still serious…The situation in hospitals is very strained,” Mr Lofven told a press conference. Sweden has been the only country in Europe to resist a formal lockdown in both the first and second waves of Covid-19 but its latest measures move it closer to having introduced a de facto closure of large parts of its society.

Other measures announced on Friday included that a maximum of four people can meet in restaurants and bars while the serving of alcohol is prohibited after 8pm. Non-essential workers should work at home for a month.