Covid-19 Covid 19 Navodila vlade

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
Pustimo sistemske težave, zakaj nam odhaja vrhunsko šolan kader. V vsakem primeru bi morala biti neka omejitev po šolanju. Ne moreš vzeti iz sistema najmanj 300.000 EUR in sladko spakirati kufre. Morali bi plačati sorazmerni delež stroškov šolanja oz. ustanova, ki te zaposluje bi morala plačati odškodnino. Lahko pa delaš ca 3-5 let v Sloevniji, potem pa greš. V teh letih se jih nekaj njih že poroči in tudi dobi otroke. Takrat se želja po odhodu v tujino še dodatno zmanjša.
to pa se strinjam da bi moral dat neko pogodbo da ali boš izplačal to šolanje ali pa boš prvih 10-15let delal v SLO.
upam da ma kdo jajca kaj podobnega naredit.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Dobr, zdaj si ti mal drastičen :D

Redko kdo se zaveda, koliko stane šolanje iz lastnega žepa. Mislim, da bi to morali dočarati z določenimi omejitvami. Ogljikovodikov nimamo, mineralov tudi ne, jbg. smo samo majhna država, ki ima srečo, da je geografsko dobro umeščena in so nam dane druge naravne danosti. Iz trenutne situacije bi morali oboji se kaj naučiti in opraviti post festum analizo ter ukrepati.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
2.jpg
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: Kamele0N in Romzi

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Jaz imam eno drastično na zalogi...

Berem in poslušam glede kadra. Pred časom smo poslušali, koliko pri nas izšolanih zdravnikov je šlo lepo v tujino. Spokalo kufre in delajo za "tujce". Državljanstvo baje še vedno imajo, vsaj večina njih. V spominu imam, da šolanje zdravnika stane ca 300.000 EUR, danes gre verjetno številka bolj v 500.000 EUR. Sem tudi našel članek, ki potrjuje strošek šolanja, datira sicer v 2012 https://old.delo.si/mnenja/komentarji/kdo-bo-zdravnike-pozval-naj-ostanejo.html.

A ne bi mi take kadre, ki so uporabili dobrobiti našega sistema lepo vpoklicali nazaj v državo, kjer bi delali tisto, kar najbolje znajo? Reševali svojo državo in državljane pred hujšimi posledicami? Seveda bi to naredili v primeru izrednega stanja. V primeru neodziva bi morala biti določena sankcija. Ne vem, drastični časi, drastični ukrepi.
Drastičen ukrep bi bil pred xy leti, da bi pred šudijem medicine podpisal aneks, kjer se zavežeš, da boš delal v domačem zdravstvu, ali pa da boš v domačem zdravstvu oddelal žblj delovnih ur, ali na vpoklic... sicer je treba vrnit vsaj del stroškov za šolanje.
Tvoja ideja pa... ne bo šlo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A nisem jaz o tem pisal že dva dni nazaj?
Vsi študentje bi študirali na "državni kredit" - višina odvisna od "zanimivosti" študija za odhod iz države. Potem se ta "kredit" vrača skozi delo v Sloveniji (postimo zdaj privat, državno,...), če si v tujini zaželen kader, naj te odkupijo, če hočeš sam ven se odkupiš sam, tako kot recimo fuzbalerji.

Saj tak predlog smo že imeli v eni od reform visokega šolstva pa so bili "sončki" na vseh straneh proti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Davidoff

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Zakaj bi podpisal pogodbo pred študijem medicine? Kako vam v butastih glavah preidejo na pamet take diskriminatorne ideje? Ker imate sedaj neko potrebo? Jutri je ne boste imeli in na te ljudi boste gladko pozabili.
Kaj pa študij tehnike ali ekonomije je zastonj? V mojih časih je na zagovor prišel diplomant, ki je takoj po izpitih šel delat v Švico. In ne bo nikoli plačal centa davka v Sloveniji. Njegov študij je bil res cenejši od študija medicine, ampak nikakor ni bil zastonj.
Plačljiv študij bi lahko naredili na kak tak način, da ima oseba dolg, ki ga počasi odplačuje z višjo stopnjo obdavčitve pri dohodnini. Ljudje so svobodni in kdor gre v tujino (večina jih gre, ker v Sloveniji ne dobi primerne zaposlitve), pa ima dolg v znesku, ki ga naj v nekaj desetletjih poplača. Ali takoj, če denimo rabi izpis iz državljanstva.
Kaj če vam prišepnem, da je tudi v tem trenutku brezposelnih kar nekaj dr. medicine? Kako bodo sedaj vaše glave mlele? Pametnim bučam bi privoščil, če bi jim hrbtenico operiral nekdo, ki ima specializacijo iz ginekologije ... Mogoče pa mu uspe. Mogoče pa boste pač hromi. Zakaj mislite, da je resno delo z okuženim s korono kaj lažje? Ker je darjan napisal, da D vitamin takorekoč pozdravi vse?
V družini ime dr. medicine, pa za vse izven njegovega področja striktno sledi, da se naj obrnem drugam. S tem se ni za igrati. Ni to avto. Če gori lučka, menjaš to, če ne dela, še to, mogoče še to ... Avto je trivialna naprava, pa ga je zajebano zrihtati. Ob napaki bolj ali manj obstoji. Nič nevarnega. Človek pa lahko ob napaki kar umre. Se zavedate tega. Napak se v medicini kljub vsej previdnosti zgodi več kot jih kdo upa priznati.
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: sad in SamSvoj

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Ne se razburjat. Sej ni še nič veljavno. Ukrepati je potrebno na področju deficitarnih poklicev, to ekonomist zagotovo ni. Kar pa ne pomeni, da bi bil ekonomist izvzet pri plačilu sorazmernega deleža v primeru odhoda iz Slovenije. Vse ostalo pa ne vidim smisla, razen neke osebne užaljenosti ali sočustovanja, ki nima osnove.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Zakaj bi podpisal pogodbo pred študijem medicine? Kako vam v butastih glavah preidejo na pamet take diskriminatorne ideje? Ker imate sedaj neko potrebo? Jutri je ne boste imeli in na te ljudi boste gladko pozabili.
Se ne bom spuščal na tvoj nivo o butastih glavah, ok?
V bistvu ta sistem že laufa - kolikor laufa. Skozi štipendiranje. S to razliko, da ne vračaš šolnine, ampak vkolikor se za nek minimalni dogovrejn čas ne zaposliš pri dajalcu štipendije, si jo dolžan vsaj en del vrnit. Isto sranje, drugo pakovanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Pustimo sistemske težave, zakaj nam odhaja vrhunsko šolan kader. V vsakem primeru bi morala biti neka omejitev po šolanju. Ne moreš vzeti iz sistema najmanj 300.000 EUR in sladko spakirati kufre. Morali bi plačati sorazmerni delež stroškov šolanja oz. ustanova, ki te zaposluje bi morala plačati odškodnino. Lahko pa delaš ca 3-5 let v Sloevniji, potem pa greš. V teh letih se jih nekaj njih že poroči in tudi dobi otroke. Takrat se želja po odhodu v tujino še dodatno zmanjša.

Seveda. Ampak potem vse to tudi za druge smeri. Sicer ne vem kako bodo fdvjevci vrnili dolg ampak ok.
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: shift, tomi in Pepe

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Jaz imam eno drastično na zalogi...

Berem in poslušam glede kadra. Pred časom smo poslušali, koliko pri nas izšolanih zdravnikov je šlo lepo v tujino. Spokalo kufre in delajo za "tujce". Državljanstvo baje še vedno imajo, vsaj večina njih. V spominu imam, da šolanje zdravnika stane ca 300.000 EUR, danes gre verjetno številka bolj v 500.000 EUR. Sem tudi našel članek, ki potrjuje strošek šolanja, datira sicer v 2012 https://old.delo.si/mnenja/komentarji/kdo-bo-zdravnike-pozval-naj-ostanejo.html.

A ne bi mi take kadre, ki so uporabili dobrobiti našega sistema lepo vpoklicali nazaj v državo, kjer bi delali tisto, kar najbolje znajo? Reševali svojo državo in državljane pred hujšimi posledicami? Seveda bi to naredili v primeru izrednega stanja. V primeru neodziva bi morala biti določena sankcija. Ne vem, drastični časi, drastični ukrepi.
A ti živiš v Severni Koreji? Se sploh zavedaš, kakšne blesarije pišeš? Zdravnike se drugače pripravi dio tega, da ostanejo, prav tako medicinske sestre.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zakaj bi podpisal pogodbo pred študijem medicine? Kako vam v butastih glavah preidejo na pamet take diskriminatorne ideje? Ker imate sedaj neko potrebo? Jutri je ne boste imeli in na te ljudi boste gladko pozabili.
Kaj pa študij tehnike ali ekonomije je zastonj? V mojih časih je na zagovor prišel diplomant, ki je takoj po izpitih šel delat v Švico. In ne bo nikoli plačal centa davka v Sloveniji. Njegov študij je bil res cenejši od študija medicine, ampak nikakor ni bil zastonj.
Plačljiv študij bi lahko naredili na kak tak način, da ima oseba dolg, ki ga počasi odplačuje z višjo stopnjo obdavčitve pri dohodnini. Ljudje so svobodni in kdor gre v tujino (večina jih gre, ker v Sloveniji ne dobi primerne zaposlitve), pa ima dolg v znesku, ki ga naj v nekaj desetletjih poplača. Ali takoj, če denimo rabi izpis iz državljanstva.
Kaj če vam prišepnem, da je tudi v tem trenutku brezposelnih kar nekaj dr. medicine? Kako bodo sedaj vaše glave mlele? Pametnim bučam bi privoščil, če bi jim hrbtenico operiral nekdo, ki ima specializacijo iz ginekologije ... Mogoče pa mu uspe. Mogoče pa boste pač hromi. Zakaj mislite, da je resno delo z okuženim s korono kaj lažje? Ker je darjan napisal, da D vitamin takorekoč pozdravi vse?
V družini ime dr. medicine, pa za vse izven njegovega področja striktno sledi, da se naj obrnem drugam. S tem se ni za igrati. Ni to avto. Če gori lučka, menjaš to, če ne dela, še to, mogoče še to ... Avto je trivialna naprava, pa ga je zajebano zrihtati. Ob napaki bolj ali manj obstoji. Nič nevarnega. Človek pa lahko ob napaki kar umre. Se zavedate tega. Napak se v medicini kljub vsej previdnosti zgodi več kot jih kdo upa priznati.
A nisem jaz o tem pisal že dva dni nazaj?
Vsi študentje bi študirali na "državni kredit" - višina odvisna od "zanimivosti" študija za odhod iz države. Potem se ta "kredit" vrača skozi delo v Sloveniji (postimo zdaj privat, državno,...), če si v tujini zaželen kader, naj te odkupijo, če hočeš sam ven se odkupiš sam, tako kot recimo fuzbalerji.

Saj tak predlog smo že imeli v eni od reform visokega šolstva pa so bili "sončki" na vseh straneh proti.
Težave z bralnim razumevanjem? Konec koncev, niti ni potrebe da delaš, lahko si "na razpolago", recimo prijavljen na ZZRS, da boste orgazmerji na FDVjevce imeli gmah.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
A ti živiš v Severni Koreji? Se sploh zavedaš, kakšne blesarije pišeš? Zdravnike se drugače pripravi dio tega, da ostanejo, prav tako medicinske sestre.

Kako? Z višjo plačo? A jim kdo omejuje da gredo ven? Ne, samo pravim, da je takšnega človeka potrebno ovrednotiti. Tudi ko si zaposlen v podjetju imaš odpovedni rok. Nekaj podobnega bi morali imeti za takšen kader šolan doma. Jaz ne vem zate, samo 300.000 EUR jaz ne stresem iz rokava. Dodaj x1000 pa pridemo do resne številke tudi za državo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Tudi drugi študiji niso poceni, po uspešnem zaključku se vsak sam odloči, kje bo ali ne bo delal.
Razen če za čas študija prejema kadrovsko štipendijo (z aneksom), ki mu lahko močno olajša študij, potem ima dajalec štipendije določene pravice nad njegovo "ritjo".
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Kje bodoči zdravniki opravljajo vaje in prakso? :)

Kar se tiče cene študija pa nekako vem iz lastnih izkušenj. Verjetno sem eden redkih, ki si je magisterij v celoti financiral sam. Pa ne tega državnega.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Se pravi je treba naredit nekaj, da bo kader, ki se šola ostal doma. To kar ti predlagaš za obstoječe zdravnike je Severna Koreja. Naši zdravnikov niti izšolajo ne zadost, še posebno družinskih. Ta hip je pa manjko, največji, na srednjih medicinskih sestrah, ki držijo pokonci vsako bolnico, pa so jih zbirokratiziral in Virant jim je dal mizerno plačo, ker so nižje izobražen kader. Za to potezo bi mogu Virant viset.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in B81