Check Engine

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
lučka se je začela prižigati na moji velecenjeni in oh in sploh nepokvarljivi rižarski kanti...
in sicer če vozim nad 3k rpm dalj časa začne svetiti in ugasne, ko padejo obrati na 2k rpm. Na 3,5k rpm mi tudi nenormalno cuka. Tester pokaže napako, ki jo zazna lambda-prerevna zmes. Tesnilo na glavi je bilo mejnano pred kratkim, prav tako tesnila na obeh kolektorjih in pokrovu ventilov, lambda poleti 2007 (original z univerzalno). Avto ima 138kkm, motor GM 1.6 16V (Daewoo).
-Kaj bi lahko bil vzrok temu, oz. zakaj pride do prerevne zmesi?
-avto je postal tudi nenormalno žejen.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Glede žejnosti je tudi ogrevanje lahko krivo. Sicer pa razloži, kaj je to ta "rižarska kanta"

Sicer pa z rumeno lučko rado pije, to je pa res.
evil.gif
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Lahko da pokaže še kakšno napako pa je nisi odčital.

Recimo senzor pretoka zraka.

Drugače pa čim lambda ne deluje, računalnik vrže v rezervni program ki avto preventivno zaliva z gorivom.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Katalizator nima vpliva na lambdo v mojem primeru, ker je lamda pred katom (v izpušnem kolektorju).
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ne vem... pobrišemo vse napake, se peljem iz Trebnjega v Novo mesto (normalno, glede na tip ceste) in nazaj. Lučka začne svetiti "as expected", v seznamu napak je pa zabeležena samo lambda.
Saj bom menjal lambdo, če bo to res vzrok; očitno univerzalna res ni dobra (to me je opozorilo že nekaj Daewoo serviserjev), ampak 100 EUR pa vseeno ne bom vrgel stran za to da bi se šli izločanje.
V Trebnem mi je ponudil možnost da namestimo originalno lambdo in če bo potem stanje OK jo kupim, drugače iščemo naprej...

Vseeno bi rad izvedel kaj pomeni prerevna zmes (predvsem zakaj)
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Ne vem... pobrišemo vse napake, se peljem iz Trebnjega v Novo mesto (normalno, glede na tip ceste) in nazaj. Lučka začne svetiti "as expected", v seznamu napak je pa zabeležena samo lambda.
Saj bom menjal lambdo, če bo to res vzrok; očitno univerzalna res ni dobra (to me je opozorilo že nekaj Daewoo serviserjev), ampak 100 EUR pa vseeno ne bom vrgel stran za to da bi se šli izločanje.
V Trebnem mi je ponudil možnost da namestimo originalno lambdo in če bo potem stanje OK jo kupim, drugače iščemo naprej...

Vseeno bi rad izvedel kaj pomeni prerevna zmes (predvsem zakaj)

Če ti kje pred lambdo vleče zrak v kolektor je rezultat to da lambda kaže prerevno mešanico, saj se zraven izpušnih plinov pojavlja tudi zrak od zunaj.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Hvala, prvi uporabni odgovor...
Torej lahko iščem napako v okvarjeni lambdi ali počenemu izpušnemu kolektorju. Glava naj bi bila OK.
Kako bi se zadeva rezultirala v počenem sesalnem kolektorju?
 

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
V izpusnem kolektorju je mislil.

Avto dobi "globlji" zvok in slisijo/cutijo se vibracije, sploh kadar stopis na gas - ce je kolektor pocen. Ponavadi ga lahko das zavarit, za prvo silo bo to resilo situacijo.
 

Mitja320

Pripravnik
8. sep 2007
53
0
6
Če ima plastičen pokrov ventilov preglej še enkrat kable. Plastičen pokrov se malo skrivi in pušča olje tudi z novim tesnilom. Zato ti napihne kabel in ga potegne dol iz svečke.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Evo rešili zadevo. Lambda. Očitno je razlika med univerzalno (tipsko) in originalno. Univerzalna je bila dobesedno prežgana (stopljena) po 6 mesecih uporabe!!!!

Poceni nakup se je sprevrgel v drag špas...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Torej katera trgovina v LJ ima kvalitetno OEM robo (konkretno tipsko lambdo)? Da zopet ne nabašem na škart vzhodnega porekla?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Ker je očitno pri vsem skupaj nekaj čudnega, raje kupi original
wink-1.gif


Sam imam Boschevo univerzalno, dobiš v Motomatu.
 

Mitja320

Pripravnik
8. sep 2007
53
0
6
Ne vem kaj je bilo original, verjetno kaj japonskega. Z BOSCHevo bi moral delati normalno, drugače pa vprašaj v Gama Center, tam imajo ponavadi take dele za avte iz dežele riža.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
S podobno mašino 1.6 16v v Astri letnik 1996 sem naredil 200.000 km. Tisto prižiganje lučke je postalo že navada, kljub menjavi računalnika ipd. ni bilo nič bolje.

Še najbolj je pomagalo, ko je mehanik obrisal (??) nek senzor v izpušnem kolektorju (ali cevi). Je držalo precej dolgo, potem je pa svetenje spet začelo. Na zmogljivost motorja/porabo ni vplivalo.